مقالات کشورهای مختلف

تحصیل پرستاری در آلمان

پرستاری شغلی پرطرفدار از شاخه‌های رشته تجربی است که در میان دانشجویان محبوب می‌باشد شغل پرستاران در حوزه مراقبت از بیماران و افرادی که نیازمند نگهداری هستند فعالیت می‌کنند پرستاری برای تمامی دانش آموزان و دانشجویان به ویژه خانم‌ها گزینه مناسبی جهت ادامه تحصیل است. تحصیل پرستاری در آلمان پیشنهادی است مقرون به صرفه و عالی در صورتی که قصد اخذ مدرک از دانشگاه‌های عالی رتبه جهان را دارید تحصیل پرستاری در آلمان را جزو گزینه‌های اولیه خود قرار دهید.

استفاده از دانشگاه‌های با کیفیت، تحصیل مقرون به صرفه و حتی امکان تحصیل رایگان همچنین مدرک معتبر جهانی از دلایلی است که تحصیل پرستاری در آلمان را انتخابی مناسب و بهینه می‌کند در این مقاله با شرایط و چگونگی اخذ پذیرش در دانشگاه‌ها و موسسات فنی حرفه‌ای جهت تحصیل پرستاری در آلمان آشنا خواهیم شد .

شرایط تحصیل پرستاری در آلمان

به طور کلی به دو صورت می‌توان در آلمان پرستاری خواند؛ هم از طریق تحصیل در دانشگاه و هم از طریق تحصیل و کسب مهارت در دوره‌های فنی آوسبیلدونگ که در ادامه شرایط هر یک از آنها را بررسی خواهیم کرد. جهت اخذ پذیرش از دانشگاه‌های آلمان برای تحصیل پرستاری در ابتدا باید دانشگاهی که شرایط شما را دارد انتخاب کرده و سپس مدارکی را که از شما می‌خواهد را آماده و به سایت دانشگاه ارسال نمایید برای تحصیل در مقطع کارشناسی پرستاری در آلمان شرایط و مدارک زیر الزامی است

▪︎ داشتن حداقل ۱۸ سال سن

▪︎ ارائه مدرک دیپلم ۱۲ ساله و ریز نمرات آن

▪︎ارائه مدرک زبان معتبر انگلیسی آیلتس ۶ یا تافل و آلمانی در سطح B2

▪︎ پاسپورت معتبر و ارائه مدارک شناسایی

تمامی مدارک فوق باید به زبان رسمی آلمانی ترجمه شوند و بعد از اینکه دانشگاه پرستاری در آلمان درخواست شما را تایید کرد نسبت به اخذ ویزای تحصیلی اقدام کنید .

برای گرفتن ویزای تحصیلی آلمان علاوه بر مدارک بالا باید نامه پذیرش دانشگاه که تایید می‌کند شما قرار است در آلمان تحصیل کنید را به همراه گواهی بانک یا اثبات تمکن مالی به ارزش حدودی ۱۰ هزار یورو برای یک سال زندگی در آلمان به همراه ترجمه رسمی به سفارت آلمان ارائه دهید و منتظر وقت مصاحبه باشید پس از طی کردن مراحل گفته شده ویزای تحصیلی جهت تحصیل پرستاری در آلمان برایتان صادر خواهد شد.

در صورتی که بخواهید ویزای آوسبیلدونگ را بگیرید باید فرم شرح شغلی را هم ارائه دهید.

توجه داشته باشید که برای مقاطع بالاتر و تحصیلات تکمیلی مدارک طبق آخرین مدرک تحصیلی با معدل بالا به همراه سوابق نمرات جهت اخذ پذیرش الزامی است.

تسلط به زبان آلمانی و داشتن مدرک زبان حداقل در سطح B2 روند اخذ پذیرش و گرفتن ویزای آلمان را راحت و آسانتر خواهد کرد.

تحصیل پرستاری در آلمان

شرایط آوسبیلدونگ پرستاری

آوسبیلدونگ دوره‌های فنی حرفه‌ای آلمان است و برای کسانی که قصد ادامه تحصیل ندارند و می‌خواهند به صورت تجربی و عملی مهارت پرستاری را بیاموزند و مستقیماً وارد بازار کار آلمان شوند گزینه مناسبی است. با پذیرش در این دوره می‌توانید از حقوق مکفی جهت زندگی در آلمان هم بهره‌مند شوید.

دوره آوسبیلدونگ به دو بخش تئوری در ۲۱۰۰ ساعت و عملی در ۲۵۰۰ ساعت با حضور در بیمارستان‌ها یا کلینیک‌ها که در مدت زمان ۲ تا ۴ سال طول می‌کشد تقسیم می‌شود از شرایط اصلی جهت اخذ پذیرش در این دوره داشتن مدرک زبان B2 و تسلط به زبان آلمانی می‌باشد.

 دانشگاه‌های برتر جهت تحصیل پرستاری

دانشگاه‌های پرستاری کشور آلمان سابقه و کیفیت بالایی در حوزه آموزش و مهارت دارند که تعداد زیادی از آنها مورد تایید ایران و تمامی کشورهای مطرح جهان است برخی از معروف‌ترین و بهترین آنها را معرفی می‌کنیم

  • دانشگاه هایدلبرگ از برترین دانشگاه‌های آلمان است که برای تحصیل در رشته پرستاری در جهان رتبه ۸۷ را به خود اختصاص داده است.
  • دانشگاه هامبورگ از دیگر دانشگاه‌های دولتی پرستاری در آلمان دانشگاه هامبورگ را می‌توان نام برد که در رتبه ۲۱۵ در میان بهترین دانشگاه‌های جهان قرار گرفته است
  • دانشگاه بادن وورتمبرگ این دانشگاه از اولین انتخابات دانشجویان پرستاری در آلمان است که امکان تحصیل رایگان به زبان آلمانی را برای دانشجویان فراهم کرده است
  • دانشگاه علوم کاربردی بیلفلد با رتبه ۸۵۰ در جهان
  • دانشگاه کلن
  • دانشگاه برمن با رتبه ۵۸۰
  • دانشگاه فرایبورگ با رتبه ۱۷۲ در جهان

 تحصیل رایگان پرستاری در آلمان

تحصیل پرستاری در آلمان به صورت رایگان هم ممکن است تحصیل رایگان در دانشگاه‌های دولتی پرستاری آلمان در صورت داشتن مدرک زبان آلمانی و سابقه تحصیلی برتر امکان‌پذیر است به طور کلی دانشجویانی که واجد شرایط تحصیل رایگان در آلمان باشند تنها مبلغ کمی در حدود ۱۰۰ تا ۳۰۰ یورو جهت هزینه ثبت نام پرداخت خواهند کرد و شهریه‌ای از آنها دریافت نمی‌شود روش دیگری که می‌توانید برای گرفتن مدرک پرستاری در آلمان به صورت رایگان دریافت کنید شرکت در دوره فنی حرفه‌ای آوسبیلدونگ است.

پیشنهاد اپلای یونیورس:

 رشته‌های آوسبیلدونگ آلمان

 مدارک لازم جهت اخذ پذیرش دکتری در آلمان

رتبه بندی و شهرت دانشگاه های آلمان

تحصیل پرستاری در آلمان به زبان انگلیسی

تحصیل در آلمان در رشته پرستاری به جز با زبان آلمانی به زبان انگلیسی هم امکان‌پذیر است به طوری که با شرکت در دوره‌های زبان انگلیسی و قبولی در آزمون‌هایی نظیر آیلتس یا تافل می‌توانید مدرک این زبان را اخذ کنید نکته مهم اینکه هر دانشگاه ممکن است نمره آیلتس یا تافل را نسبت به دانشگاه‌های دیگر متفاوت بخواهد اما به طور کلی آیلتس در حد ۵ به بالا و تافل با نمره ۶۰ به بالا برای دانشگاه‌ها قابل قبول است اما برای دانشگاه‌هایی نظیر دانشگاه مونیخ در حد ۶ و نیم آیلتس و ۸۸ تافل در نظر گرفته شده است.

هزینه تحصیل به زبان انگلیسی در آلمان بیشتر از تحصیل به زبان آلمانی می‌باشد و تنها می‌توان با دریافت بورسیه هزینه‌ها را کمتر کرد.

 هزینه تحصیل و زندگی در آلمان

هزینه تحصیل در دانشگاه‌های آلمان برای مقاطع مختلف  رشته پرستاری در دانشگاه‌های دولتی کاملاً رایگان خواهد بود و تنها مبلغ کمی در حدود ۱۰۰ تا ۳۰۰ یورو بابت ثبت نام هزینه خواهید کرد.اما دانشگاه‌های خصوصی پرستاری در آلمان شهریه قابل توجهی را برای مقاطع کارشناسی تا دکتری دریافت می‌کنند.

در خصوص هزینه‌های زندگی در آلمان برای یک دانشجوی پرستاری مبلغی بین ۸۰۰ تا ۱۲۰۰ یورو ماهیانه لازم است که با اجاره‌های مسکن در شهرهای بزرگ آلمان همچون هامبورگ و مونیخ می‌تواند بیشتر و در عین حال زندگی در شهرهای کوچکتر هزینه‌های زندگی کمتری را هم در پی خواهد داشت.

 بورسیه برای تحصیل پرستاری

دریافت بورسیه در آلمان جهت ادامه تحصیل نیازمند شرایط خاصی است از معروف‌ترین برنامه‌های بورسیه‌ای آلمان می‌توان از بورسیه DAAD یاد کرد که بزرگترین وظیفه آن ارتقاء روابط بین کشورها و دانشجویان و همچنین دانشگاه‌های جهان است که به این صورت با فراهم کردن شرایط تحصیلی با کمترین هزینه دانشجویان از سرتاسر دنیا به این کشور مهاجرت تحصیلی خواهند کرد.

از دیگر بورسیه‌های تحصیلی آلمان می‌توان به هاینریش بل آلمان،بورسیه اراسموس موندرس،بورسیه رزا لوکزامبورگ،بنیاد ملی آکادمیک آلمان و بسیاری کمکهای تحصیلی دیگر که به دانشجویان با سابقه علمی و تحصیلی برتر اهدا میشود اشاره کرد.

 کار حین و پس از تحصیل در آلمان

دانشجویان در طول دوران تحصیل پرستاری می‌توانند مجوز کار هم دریافت کنند. هر دانشجو به طور میانگین هفته‌ای تا ۲۰ ساعت مجاز به انجام کارهای پاره وقت در آلمان می‌باشد.

بعد از اتمام تحصیلات هم دانشجویان می‌توانند وارد بازار کار آلمان شوند با توجه به اینکه جمعیت مردم آلمان به سن بالای ۶۵ سال می‌رسد و تعداد افراد سالمند بسیار زیاد شده‌اند هر ساله بیش از پیش نیاز به پرستار در این کشور افزایش پیدا می‌کند به همین ترتیب حقوق و مزایای پرستاران در آلمان بسیار چشمگیر است به طوری که حداقل درآمد پرستاران در آلمان ماهیانه ۱۴۰۰ یورو و حداکثر تا ۵۰۰۰ یورو در ماه بسته به تجربه و مهارت پرستاران متغیر است پرستاران فارغ التحصیل از دانشگاه‌های آلمان می‌توان در بیمارستان‌ها کلینیک‌ها و موسسات وابسته به علوم پزشکی و همینطور به صورت خصوصی مشغول به کار در این کشور شوند نکته مهم اینکه برای راحتی در شغل پرستاری و ارتباط صمیمانه ای که باید با بیمار یا سالمند یا افراد نیازمند برقرار کنید لازم است تسلط به زبان آلمانی خود را تقویت نمایید.

 اخذ اقامت

در صورتی که بخواهید در آلمان زندگی کنید و اقامت این کشور را داشته باشید باید پس از فارغ التحصیلی پرستاری در آلمان وارد بازار کار شده و ویزای تحصیلی خود را به ویزای کاری تبدیل نمایید در این صورت بعد از ۵ سال می‌توانید برای اخذ اقامت آلمان اقدام کنید و پس از گذشت ۸ سال نسبت به اخذ تابعیت و شهروندی آلمان وارد عمل شوید.

 اخذ ویزای همراه

برای اینکه بتوانید خانواده و نزدیکان خود را در آلمان کنار خود داشته باشید باید ویزای همراه بگیرید شرط اصلی اخذ ویزای همراه آلمان این است که دانشجوی در حال تحصیل اقامت موقت آلمان را بگیرد که با ویزای تحصیلی این امر ممکن می‌شود.

چرا که برای تحصیل در آلمان قطعاً خانه‌ای اجاره یا خریداری کرده‌اید و همین اجاره نامه و داشتن مسکن می‌تواند دولت آلمان را مجاب کند که شما توانایی حمایت از خانواده خود را در این کشور دارید در کنار مسکن اثبات تمکن مالی برای مخارج خود و خانواده هم بسیار مهم بوده و می‌تواند روند اخذ ویزای همراه را آسان‌تر کند از دیگر مدارک لازم می‌توان به مدارک شخصی و هویتی مثل شناسنامه خود و فرزندان در صورت تاهل و سند ازدواج، و داشتن مدرک زبان آلمانی هم ضروری است تمامی مدارک فوق باید به زبان رسمی آلمانی ترجمه شده و بعد از انجام مصاحبه ویزای همراه توسط سفارت آلمان برایتان صادر خواهد شد این  ویزا برای همسر فرزندان زیر ۱۸ سال و والدین دانشجو می باشد.

 مزایا و معایب تحصیل پرستاری در آلمان

▪︎ امکان تحصیل رایگان یا هزینه‌های تحصیل و زندگی مقرون به صرفه

▪︎ امکان بهره‌مندی از دانشگاه‌های با کیفیت و رده بالا در جهان

▪︎ امکان کار همزمان با تحصیل

▪︎ بازار کار موفق و شرایط شغلی فراوان

مزایای تحصیل پرستاری در این کشور است و از معایب تحصیل در آلمان به

▪︎یادگیری سخت زبان آلمانی برای ارتباط با بیماران و مردم

▪︎ ساعات کار طولانی در این کشور

▪︎ خو گرفتن با فرهنگ مردم آلمان که کمی زمانبر است

اشاره کرد.

سخن آخر

برای کسب اطلاع از آخرین خبرها درباره اپلای پرستاری در آلمان و چگونگی اخذ پذیرش این رشته و شرایط شرکت در دوره های آوسبیلدونگ پرستاری همچنین انجام تمام مراحل اپلای با مشاورین و تیم مجرب ما در تماس باشید.

مقطع

رشته

دانشگاه

زیست شناسی دکترا
مقطع : دکترا
کشور : آلمان
مدت دوره : ۳ سال
دانشگاه : موسسه ماکس پلانک
مهلت ثبت نام : 2024-07-17
شهریه : رایگان و دارای حقوق
زبان شناسی دکترا
مقطع : دکترا
کشور : آلمان
مدت دوره : ۳ سال
دانشگاه : لایب نیتس
مهلت ثبت نام : 2024-07-08
شهریه : رایگان و دارای حقوق
فیزیک و ریاضیات دکترا
مقطع : دکترا
کشور : آلمان
مدت دوره : ۳ سال
دانشگاه : گوتینگن
مهلت ثبت نام : 2024-07-10
شهریه : رایگان و دارای حقوق
مهندسی مکانیک دکترا
مقطع : دکترا
کشور : آلمان
مدت دوره : ۳ سال
دانشگاه : Julich
مهلت ثبت نام : 2024-07-21
شهریه : رایگان و دارای حقوق
اقتصاد کشاورزی دکترا
مقطع : دکترا
کشور : آلمان
مدت دوره : ۳ سال
دانشگاه : ِلایب نیتس
مهلت ثبت نام : 2024-07-28
شهریه : رایگان و دارای حقوق
مهندسی سازه کارشناسی ارشد
مقطع : کارشناسی ارشد
کشور : آلمان
مدت دوره : 2ساله
دانشگاه : باهاوس وایمار
مهلت ثبت نام : 2024-07-01
شهریه : رایگان

مطالب مرتبط

تحصیل پزشکی در آلمان
آلمان

تحصیل پزشکی در آلمان

آلمان یکی از کشورهای محبوب برای تحصیل پزشکی است و دارای دانشگاه‌های برتری در این زمینه است. برای ورود به دوره تحصیل پزشکی در آلمان،

ادامه مطلب »
شرایط تحصیل در آلمان
آلمان

شرایط تحصیل در آلمان

آلمان به عنوان یکی از جاذبه‌های محبوب برای دانشجویان و متخصصان جوان و بااستعداد از سراسر جهان شناخته می‌شود. تحصیل در آلمان دارای مزایای متعددی

ادامه مطلب »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

20 + هجده =

تماس و مشاوره رایگان