مقالات کشورهای مختلف

تحصیل پزشکی در آلمان

تحصیل پزشکی در آلمان

آلمان یکی از کشورهای محبوب برای تحصیل پزشکی است و دارای دانشگاه‌های برتری در این زمینه است. برای ورود به دوره تحصیل پزشکی در آلمان، باید مراحل زیر را طی کنید:

 • زبان آلمانی: برای ورود به دوره تحصیل پزشکی در آلمان، باید مدرک زبان آلمانی معتبر داشته باشید. برخی از دانشگاه‌ها ممکن است آزمون زبانی خود را برگزار کنند.
 • مدرک تحصیلی: برای ورود به دوره تحصیل پزشکی در آلمان، باید مدرک دیپلم دبیرستان یا معادل آن را داشته باشید.
 • آزمون تحصیلی: برای ورود به دوره تحصیل پزشکی در آلمان، باید آزمون تحصیلی Medizinertest TMS را قبول شوید.
 • مصاحبه: برخی از دانشگاه‌ها ممکن است برای ورود به دوره تحصیل پزشکی، مصاحبه برگزار کنند.

پس از تکمیل این مراحل، می‌توانید به یک دانشگاه پزشکی در آلمان وارد شوید و دوره تحصیلی خود را آغاز کنید.

معرفی رشته پزشکی در آلمان

تحصیل در رشته پزشکی در آلمان جزء رشته‌هایی است که بسیار مورد تقاضا قرار می‌گیرد. در آلمان، تحصیل در رشته‌های پزشکی به زیرشاخه‌هایی در علوم پزشکی تقسیم می‌شود. آلمان، یکی از محبوب‌ترین مقاصد تحصیلی به زبان غیرانگلیسی در جهان است و برای تحصیل در رشته پزشکی، یک مکان ایده‌آل به حساب می‌آید که آموزش با کیفیت عالی را با هزینه‌های مقرون به صرفه ارائه می‌دهد. رشته پزشکی و سایر گرایش‌های علوم پزشکی از میان رشته‌های بسیار مورد علاقه متقاضیان هستند. دلایل اصلی شامل تحصیل رایگان در رشته پزشکی و سطح بالای دانشگاه‌های پزشکی در این کشور به همراه موقعیت شغلی مناسب است که باعث شده تعداد زیادی از افراد درخواست پذیرش پزشکی در آلمان را داشته باشند. متقاضیان برای کسب پذیرش در رشته پزشکی در آلمان دو مسیر را در پیش دارند. آنها می‌توانند برای دانشگاه‌های دولتی و رایگان آلمان اقدام کنند یا پذیرش پزشکی در دانشگاه‌های خصوصی آلمان را با پرداخت هزینه انتخاب کنند. دروس پزشکی در دانشگاه‌های دولتی به زبان آلمانی ارائه می‌شود، در حالی که در دانشگاه‌های خصوصی، دروس به زبان انگلیسی تدریس می‌شوند.

تعداد دانشجویان بین‌المللی در رشته پزشکی حدود 14000 نفر است، در حالی که تعداد کل دانشجویان پزشکی بیش از 80000 نفر است. درآمد پزشکان در آلمان در بازه 3000 تا 15000 یورو در ماه قرار می‌گیرد. تعداد دانشگاه‌های پزشکی در آلمان 42 نفر است.

مزایای تحصیل پزشکی در آلمان

تحصیل در رشته پزشکی در آلمان و دریافت یک مدرک بسیار قابل اعتماد، شما را در جایگاه برجسته‌ای قرار می‌دهد. دانشگاه‌های پزشکی آلمان با رتبه و اعتبار بالا در سطح جهان شناخته شده‌اند و برنامه‌ها و گرایش‌های مختلف را با کمترین هزینه به دانشجویان ارائه می‌دهند. علاوه بر این، پس از فارغ‌التحصیلی از دوره پزشکی، فرصت‌های شغلی فراوانی در آلمان وجود دارد که می‌تواند شما را به لحاظ مالی تضمین کند.

تحصیل رایگان

تحصیل رایگان در رشته پزشکی در آلمان امکان‌پذیر است. آلمان به عنوان یکی از رهبران حوزه بهداشت در جهان شناخته می‌شود و از ابزارها و تجهیزات پیشرفته برخوردار است. همچنین، برنامه‌های آموزشی مناسبی برای دانشجویان بین‌المللی در نظر گرفته شده است. در این برنامه‌ها، دانشجویان فرصتی برای یادگیری عملی در درمان بیماران و انجام تحقیقات و پژوهش دارند و همچنین مشارکت پزشکان در پروژه‌های تحقیقاتی را تقویت می‌کنند.

آینده شغلی تضمین شده

شغل پزشک برای بیشتر از نیمی از فارغ‌التحصیلان پزشکی در بیمارستان‌ها در دسترس است. استانداردهای آموزشی بالا به همراه آزمون معتبر منطبق بر وضعیت کشور، دیگر دلایلی است که باعث شده آلمان به یکی از مقاصد اصلی دانشجویان پزشکی تبدیل شود. علاوه بر این، کمبود پزشکان در آلمان نیز مسئله‌ای است که در این امر نقش مهمی دارد.

هزینه تحصیل پایین

معمولاً مسائلی که باعث پرطرف‌دار بودن تحصیل پزشکی در آلمان، شده است شامل هزینه تحصیل در آلمان می‌شود که در مقایسه با کشورهای دیگر اروپایی مانند سوئیس، سوئد و فرانسه بسیار مناسب است. حتی برخی از دانشگاه‌ها شهریه رایگان و بورسیه برای دانشجویان داخلی و خارجی خود ارائه می‌دهند.

تحصیل رشته پزشکی به زبان انگلیسی

و یا در بسیاری از دانشگاه‌ها، آموزش به دو زبان آلمانی و انگلیسی ارائه می‌شود و دانشجویان می‌توانند زبان تحصیل خود را انتخاب کنند که برای افرادی که زبان آلمانی را به خوبی مسلط نیستند، یک مزیت مهم است.

همچنین فرصت‌های شغلی پزشکان آلمان در سطح جهانی مورد توجه قرار گرفته و در زمینه‌های پیشرفته علمی در جهان معتبر هستند و همین‌طور تجربه بین‌المللی تحصیل در آلمان به دانشجویان فرصت می‌دهد با همکاری اساتید و دانشجویان از سراسر جهان آشنا شوند و تجربه بین‌المللی به دست آورند. این تجربه می‌تواند به فهم فرهنگ‌ها و همکاری با افراد مختلف کمک کند.

آلمان یکی از کشورهای پیشرو در حوزه بهداشت است و سیستم بهداشت عمومی قوی و پیشرفته‌ای دارد. این به معنای وجود فرصت‌های شغلی بسیار خوب در حوزه پزشکی است.

زندگی در آلمان نیز بسیار راحت و آسان است. این کشور به عنوان یکی از کشورهای پیشرفته دارای زیرساخت‌های عالی، خدمات عمومی و رفاهی مطلوب و کیفیت زندگی بالا است.

دانشگاه‌های پزشکی آلمان

بیش از 15 دانشگاه آلمان در رتبه 200 دانشگاه برتر پزشکی بالینی در جهان بر اساس رتبه‌بندی US News Subject Rankings قرار دارند. در بین دانشگاه‌های پزشکی آلمان، دانشگاه پزشکی آخن، دانشگاه پزشکی برلین و دانشگاه پزشکی هایدلبرگ به عنوان بهترین دانشگاه‌های پزشکی در کشور آلمان شناخته می‌شوند. تقریباً تمام دانشگاه‌های آلمان برنامه دکترای پزشکی (MD/MBBS) را به زبان آلمانی ارائه می‌دهند. با این حال، دانشگاه UMCH Hamburg استثناست که برنامه پزشکی را به طور کامل به زبان انگلیسی برای دانشجویان بین‌المللی ارائه می‌دهد.

در نظر داشتن این نکته بسیار حائز اهمیت است که دانشجویی قادر باشد هم‌زمان در دانشگاه‌های با رتبه‌بندی بالا و به صورت رایگان درس بخواند و همچنین بتواند کشوری مانند آلمان را برای زندگی و دریافت اقامت انتخاب کند که آینده خوبی را برای او تضمین کند.

در اینجا به تعدادی از مراکز آموزش عالی معتبر پزشکی در آلمان می‌پردازیم:

دانشگاه برلین

 • دانشگاه آزاد برلین که به عنوان یک دانشگاه دولتی آلمان در سال 1948 تأسیس شده است، سه پردیس اصلی در شهر برلین دارد. این دانشگاه به همراه دانشگاه Humboldt-Universität zu Berlin، مسئولیت اداره دانشگاه پزشکی Charite برلین را بر عهده دارد و دانشجویانی که به هر دو دانشگاه وابسته هستند، در آن ثبت نام می‌کنند. در سال تحصیلی 2022-2023، تقریباً 16 درصد از دانشجویان دانشگاه آزاد برلین در مقاطع دکترا تحصیل می‌کردند. دانشجویان برای بیشتر رشته‌های تحصیلی خود شهریه نمی‌پردازند. خوابگاه‌های دانشجویی موجود است، اگرچه این خوابگاه‌ها در محوطه دانشگاه قرار ندارند و توسط سازمان‌های خارجی که با دانشگاه توافقنامه دارند، مدیریت می‌شوند. تقویم تحصیلی این دانشگاه به صورت ترمی است و دوره‌ها در ماه‌های اکتبر و آوریل آغاز می‌شوند. هر سال حدود 600 دانشمند و محقق بین‌المللی در دانشگاه آزاد برلین حضور پیدا می‌کنند تا در طرح‌های آموزشی و پژوهشی فعالیت کنند. علوم گیاهی، مواد کاربردی در مقیاس نانو و بیماری‌های مرتبط با سالمندی از جمله حوزه‌های پژوهشی متنوع این دانشگاه هستند.

دانشگاه وورزبورگ

 • دانشگاه وورزبورگ یکی از مؤسسات برتر آموزش عالی در آلمان است. در رشته‌های مختلف علمی از جمله زیست‌شناسی، پزشکی، فیزیک و روان‌شناسی، دانشگاه وورزبورگ در رده بالایی قرار دارد. این دانشگاه یک مؤسسه با اعتبار بین‌المللی در زمینه تحقیقات است.

دانشگاه اتو فون گریک ماگدبورگ (Magdeburg University)

 • دانشگاه اتو فون گریک ماگدبورگ (Magdeburg University) یکی از دانشگاه‌های جدید تأسیس در آلمان است. این دانشگاه در سال 1993 تأسیس شد و به دنبال ادغام دانشگاه فنی قبلی، دانشکده پزشکی و کالج تربیت معلم به وجود آمد. دانشکده پزشکی دانشگاه ماگدبورگ با تمرکز قوی بر آموزش عملی، یک تحصیل عالی در رشته پزشکی به تمامی دانشجویان خود ارائه می‌دهد.

دانشگاه ویتن/هردکه (Witten/Herdecke University)

 • دانشگاه ویتن/هردکه (Witten/Herdecke University) یکی از دانشگاه‌های خصوصی قدیمی در آلمان است. این دانشگاه تعداد قابل توجهی از دانشجویان را در مقاطع کارشناسی ارشد و دکترا در رشته پزشکی پذیرش می‌کند. دانشجویان پزشکی در این دانشگاه موظف به پرداخت شهریه هستند. با این حال، دانشگاه ویتن/هردکه فرصت‌های گسترده‌ای از جمله بورسیه‌ها و تسهیلات مالی برای دانشجویان خود فراهم کرده است.

دانشگاه هایدلبرگ

 • دانشگاه هایدلبرگ یکی از دانشگاه‌های دولتی است که در سال 1386 تأسیس شده و به عنوان قدیمی‌ترین دانشگاه در آلمان شناخته می‌شود. این دانشگاه در ایالت بادن-وورتمبرگ قرار دارد و کمتر از 20 درصد از دانشجویان آن دانشجویان بین‌المللی هستند. یکی از شرایط پذیرش در دانشگاه هایدلبرگ عدم دریافت هزینه تحصیلی است و به طور کلی این شرایط برای دانشگاه‌های دولتی آلمان صدق می‌کند. در عوض، دانشجویان می‌بایست شهریه نسبتاً کمی و هزینه‌های اداری را پرداخت کنند. دانشجویان بین‌المللی می‌توانند برای اسکان و خدمات دانشجویی از طریق Studierendenwerk اقدام نمایند. همچنین، این دانشگاه در زمینه فعالیت‌های تحقیقاتی با چندین سازمان خارجی از جمله مرکز تحقیقات سرطان آلمان، آزمایشگاه اروپایی زیست‌شناسی مولکولی و موسسه مطالعات نظری هایدلبرگ همکاری می‌کند.

دانشگاه لودویگ ماکسیمیلیان مونیخ

 • دانشگاه لودویگ ماکسیمیلیان مونیخ یکی از بزرگ‌ترین و معتبرترین دانشگاه‌ها و از بهترین دانشگاه‌های پزشکی در آلمان محسوب می‌شود. این دانشگاه پزشکی در سال 1472 تأسیس شده و در شهر مونیخ، پایتخت بایرن قرار دارد. دانشگاه لودویگ ماکسیمیلیان مونیخ در لیست کالج‌های پزشکی آلمان قرار دارد و یکی از دانشگاه‌های معتبر و رقابتی برای پذیرش در آلمان و اروپا است. پردیس‌های مختلف این دانشگاه در سراسر شهر پراکنده شده‌اند و دارای دانشکده‌های متعددی است. کالج پزشکی این دانشگاه تأکید زیادی بر تحقیقات و تدریس دارد و محل زندگی برخی از بزرگان پزشکی جهان است. این دانشگاه پزشکی در آلمان یکی از بزرگترین دانشکده‌های پزشکی در اروپا است و بیش از 7000 دانشجو در آن تحصیل می‌کنند.

دانشگاه فریدریش الکساندر برلین

 • دانشگاه فریدریش الکساندر برلین یکی از دانشگاه‌های معتبر در آلمان است که در سال 1810 تأسیس شده است. این دانشگاه در شهر برلین قرار دارد و یکی از دانشگاه‌های بزرگ و معتبر در آلمان است. دانشگاه فریدریش الکساندر برلین دارای دانشکده پزشکی است که معروف است و برخی از بهترین برنامه‌های تحصیلی در حوزه پزشکی را ارائه می‌دهد. این دانشگاه همچنین با بیمارستان‌های معتبری همکاری می‌کند و دانشجویان را به تجربه‌های عملی درمانی می‌برد.

دانشگاه هانوفر

 • دانشگاه هانوفر موسسه‌ای عمومی است که در سال 1831 تأسیس شده است. این دانشگاه در شهر هانوفر واقع شده است و دارای دانشکده پزشکی است که برنامه‌های تحصیلی پزشکی و زیست‌شناسی را ارائه می‌دهد. دانشگاه هانوفر با بیمارستان‌های معتبر همکاری می‌کند و دانشجویان را برای تجربه‌های عملی درمانی آماده می‌کند. همچنین، این دانشگاه در زمینه تحقیقات نیز فعالیت‌های بسیاری دارد و با مؤسسات دیگر همکاری می‌کند.

اینها تنها چند نمونه از دانشگاه‌های پزشکی معتبر در آلمان هستند. برای اطلاعات بیشتر و جزئی‌تر درباره هر دانشگاه و برنامه‌های تحصیلی آن‌ها، به وب‌سایت رسمی هر دانشگاه مراجعه کنید.

جهت مطالعه بیشتر:

شرایط اقامت تحصیلی در آلمان

رشته های پر طرفدار در آلمان

مقایسه شرایط تحصیل در آلمان

دانشگاه‌های مورد تأیید وزارت بهداشت و علوم ایران در آلمان

در آلمان، تعداد زیادی دانشگاه علوم پزشکی فعال هستند که تقریباً می‌توان گفت وزارت بهداشت ایران اکثریت آن‌ها را تأیید می‌کند. برخی از دانشگاه‌های علوم پزشکی آلمان که توسط وزارت بهداشت و درمان ایران نیز تأیید شده‌اند عبارت‌اند از:

 • دانشگاه گوته فرانکفورت
 • دانشگاه جورج آگوست گوتینگن
 • دانشگاه فرید شیلر ینا
 • دانشگاه لایپزیش
 • دانشگاه هومبولت برلین
 • دانشگاه مونیخ
 • دانشگاه فرایبورگ
 • دانشگاه توبینگن
 • دانشگاه هامبورگ
 • دانشگاه گوتینگن
 • دانشگاه یوهانس گوتنبرگ ماینتس
 • دانشگاه کلن
 • دانشگاه فنی برلین

هزینه‌های تحصیل پزشکی در آلمان

بودجه بیشتر دانشگاه‌های آلمان از سوی دولت تأمین می‌شود و هیچ شهریه‌ای برای دوره‌های کارشناسی و بیشتر دوره‌های کارشناسی ارشد مورد نیاز نیست. امکان دارد برای برخی از رشته‌های کارشناسی ارشد شهریه‌ای وجود داشته باشد، اما در مقایسه با سایر کشورها، مقدار آن اندک است.

البته که تمام دانشجویان باید مبلغی را برای ثبت‌نام یا کمک به دانشجویان (AStA) پرداخت کنند. این مبلغ هیچ ارتباطی با شهریه ندارد و فقط برای دریافت خدمات دانشجویی استفاده می‌شود. در بسیاری از دانشگاه‌ها، با پرداخت این مبلغ، کارتی را نیز دریافت می‌کنید که می‌توانید از آن برای استفاده از وسایل حمل و نقل عمومی استفاده کنید.

این تنها هزینه‌ای است که از دانشجوها دریافت می‌شود، مربوط به هر ترم است و میزان آن بین 200 تا 400 یورو است. با پرداخت این مبلغ، دانشجویان می‌توانند یک کارت عبور و مرور رایگان دریافت کنند که با آن می‌توانند به صورت رایگان در شهر محل تحصیل و شهرهای اطراف حرکت کنند.

هزینه‌هایی که باید به سازمان‌های مربوطه پرداخت کنید نیز شامل؛ هزینه‌های انجام کارها از طریق مؤسسات مجاز، هزینه‌های مربوط به اپلیکیشن دانشگاه که بین مبلغ 70 تا 100 یورو است و هزینه‌های مربوط به ویزای تحصیلی آلمان میشود که هر متقاضی باید 75 یورو پرداخت کند.

هزینه زندگی

عمده‌ی هزینه‌های زندگی مربوط به اجاره مسکن است. سایر هزینه‌ها شامل خوراک، خرید، تفریح و لباس هستند. میزان این هزینه‌ها بستگی به منطقه زندگی و سبک زندگی شما دارد. برای تأمین هزینه‌های زندگی خود در آلمان تا سال 2020، به طور متوسط نیاز به 853 یورو در هر ماه (حدود 957 دلار آمریکا) یا 10236 یورو در سال (حدود 11484 دلار آمریکا) دارید.

با داشتن یک کار دانشجویی در آلمان، می‌توانید حدود 450 یورو در ماه درآمد داشته باشید. در سال 2020، هزینه زندگی یک فرد در آلمان تخمین زده شده است که به طور متوسط نیاز به 850 یورو در ماه دارد. با داشتن کار دانشجویی، می‌توانید حداقل نیمی از هزینه‌های زندگی خود را تامین کنید.

شرایط تحصیل پزشکی در آلمان

اگر برنامه‌ریزی می‌کنید برای مقاطع کارشناسی یا پزشکی و زیرشاخه‌های آن، اقدام کنید، باید حداقل دیپلم 12ساله از کشور خودتان داشته باشید. در آلمان، دیپلم معتبر 13ساله است و دیپلم ایران 12ساله است. بنابراین، باید یک سال دیگر در آلمان درس بخوانید و به اصطلاح به یکی از کالج‌های آلمان مراجعه کنید.

بعد از ورود به یکی از کالج‌ها و دریافت دیپلم 13ساله، می‌توانید در آزمون FSP که یک آزمون مشابه کنکور ایران (اما سخت‌تر) است، شرکت کنید. سپس با توجه به نمره‌ای که کسب می‌کنید، می‌توانید به دانشگاه و رشته مورد علاقه خود بروید. اگر در ایران حداقل 35 واحد دانشگاهی را پاس کرده‌اید، نیازی به خواندن سال سیزدهم یا کالج در آلمان ندارید. پس از گذراندن دوره یک ساله در کالج پزشکی یا M Course در آلمان، باید در آزمونی به نام FSP شرکت کنید.

نمره این آزمون و معدل دیپلم با یک فرمول خاص جمع می‌شوند و یک نمره جدید برای شما تعیین می‌شود. سپس این نمره که بین 1 تا 5 است، نمره اصلی شما را تعیین می‌کند. توجه کنید که هر چه این نمره پایین‌تر باشد، بهتر است.

مدرک زبان و آزمون های ورودی

برای بیشتر رشته‌های تحصیلی، آشنایی با زبان آلمانی شرط پیش‌نیاز برای پذیرش در دانشگاه‌های آلمان است. با شرکت در آزمون‌های زبانی مانند TestDaf یا DSH، می‌توانید توانایی زبان آلمانی خود را اثبات کنید. علاوه بر این، برخی از برنامه‌های تحصیل در رشته پزشکی نیازمند گذراندن آزمون “Medizinertest” یا آزمون دوره‌های پزشکی (TMS) هستند. مؤسسه تحقیقات آزمایش و استعدادها (ITB) در دانشگاه هایدلبرگ به عنوان سازمان هماهنگ‌کننده ملی این آزمون فعالیت می‌کند. آزمون دوره‌های پزشکی (TMS) یک آزمون استعداد تحصیلی ویژه است که در سراسر کشور آلمان در مکان‌های مختلف برگزار می‌شود و از زیر آزمون‌‌های مختلف تشکیل شده است.

هر دانشگاه سالانه برای رشته‌های تحصیلی مختلف نمره قابل قبول خود را اعلام می‌کند. به‌عنوان‌مثال، در بیشتر دانشگاه‌های آلمان، نمره پذیرش برای تحصیل در رشته پزشکی 1 یا 1.5 است. با این حال، برخی زیرشاخه‌های پزشکی تا نمره 2.5 نیز پذیرفته می‌شوند. مدت زمان دوره پزشکی در آلمان معمولاً 6 سال است. در این 6 سال، دوره پزشکی عمومی را طی می‌کنید و در صورت موفقیت در آزمون نهایی، می‌توانید برای ادامه تحصیل در رشته‌های تخصصی مختلف این حوزه اقدام کنید. طول دوره‌ها بسته به رشته انتخابی شما ممکن است تا 4 سال زمان ببرد.

مراحل تحصیل رشته پزشکی در آلمان

و به طور کلی، تحصیل در رشته پزشکی در آلمان شامل مراحل زیر است:

 • مرحله اول: پیش بالینی در این مرحله پیش بالینی، دانشجویان به مدت چهار ترم یا دو سال تحصیلی، اصول و مبانی علم پزشکی را فرا می‌گیرند.
 • مرحله دوم: بالینی این مرحله، بخش اصلی تحصیل در رشته پزشکی در آلمان است و شامل دوره‌های عملی، سمینارها، کنفرانس‌ها و کارآموزی می‌شود. مدت زمان دوره بالینی شش ترم یا سه سال است.
 • مرحله سوم: دوره‌های عملی پس از تکمیل دوره بالینی، دانشجویان رشته پزشکی با جوانب مختلف کار عملی در جراحی، پزشکی عمومی و یک دوره انتخابی آشنا می‌شوند. در این مرحله، دانشجویان تجربه کار در محیط بیمارستان را به دست می‌آورند و برای آینده خود آماده می‌شوند.
 • مرحله چهارم: آزمون دولتی آخرین مرحله در تحصیل پزشکی در آلمان شامل شرکت در آزمون دولتی است که یک آزمون استاندارد و ملی است. پس از قبولی در آزمون پزشکی، فارغ‌التحصیلان می‌توانند درخواست مجوز پزشکی (Approbation) و شروع به کار به عنوان پزشک در آلمان را داشته باشند.

پس از تکمیل دوره پزشکی، در صورت تمایل به تحصیل در دوره‌های تخصصی در آلمان، مراحل و مدت زمان دوره‌ها بسته به تخصص انتخابی متفاوت است و ممکن است بین دو تا چهار سال طول بکشد.

بورسیه پزشکی در آلمان

برای اخذ بورسیه تحصیلی در رشته پزشکی در آلمان، متقاضی باید ارتباط برقرار کرده و استاد راهنما و سوپروایزر خود را انتخاب کند. علاوه بر این، باید شرایط خاصی را نیز داشته باشد. برخی از شرایط مورد نیاز برای بورسیه تحصیلی پزشکی عبارت‌اند از:

 • داشتن معدل بالا در مقطع قبلی
 • داشتن مقالات علمی تحقیقی
 • داشتن فعالیت‌های تحقیقی و علمی
 • داشتن مدرک مهارت زبان آلمانی
 • داشتن توصیه‌نامه از اساتید مقطع قبلی

به‌عنوان‌مثال برخی از بورسیه‌های تحصیلی پزشکی برای دانشجویان بین‌المللی عبارت‌اند از:

 • بورسیه تحصیلی پزشکی Keith و Dorothy 2020 که برای دوره PhD است و هزینه‌های تحصیل را پوشش می‌دهد و محدودیتی از لحاظ ملیت و نژاد ندارد.
 • بورسیه تحصیلی پزشکی Bayer International Fellowships 2019 که به دانشجویان در مقاطع تحصیلی پزشکی لیسانس، فوق لیسانس و PhD در آلمان اعطا می‌شود و هزینه‌های تحصیل را پوشش می‌دهد. این بورسیه برای دانشجویان از هر ملیت و نژاد اعطا می‌شود و در رشته‌های پزشکی، علوم طبیعی، علوم کشاورزی، بیولوژی و شیمی اعطا می‌شود.
 • بورسیه تحصیلی Research Sir Ratanji Dalal که برای دانشجویان در مقطع PhD است و بخشی از هزینه‌های تحصیل پزشکی و رشته‌های دیگر را در دانشگاه‌های آلمان تأمین می‌کند. این بورسیه برای جراحی‌های مناطق حاره‌ای و گرمسیری و یا پزشکی مناطق حاره‌ای اعطا می‌شود و محدودیتی از نظر نژاد و ملیت ندارد.
 • بورسیه تحصیلی Banting International Postdoctoral 2021 که به دانشجویان در مقطع پست دکترا اعطا می‌شود و بخشی از هزینه‌های تحصیل دانشجویان را تأمین می‌کند. این بورسیه مختص دانشجویان رشته‌های تحصیلی مهندسی، بهداشت، علوم پزشکی و علوم انسانی است و دانشجویان فارغ از هر نژاد و ملیتی می‌توانند دریافت کنند.
 • بورس تحصیلی Marie Curie Zukunftskollege (ZIF-MC)، هزینه‌های تحصیل دانشجویان بین‌المللی مشغول تحصیل در آلمان را تأمین می‌کند و به دانشجویان مستعد و واجد شرایط از هر ملیت و نژاد اعطا می‌شود. دانشگاه Konstanz این بورس را به دانشجویان ارائه می‌دهد.
 • بورس تحصیلی پزشکی آلمان در دانشگاه Friedrich-Alexander (IZKF) که دانشجویان دکترا در رشته بیولوژی سرطان را به منظور تحقیق و پژوهش در زمینه بیولوژی سرطان حمایت می‌کند و به دانشجویان مستعد و واجد شرایط اعطا می‌شود. این بورس تحصیلی بخشی از هزینه‌های تحصیل دانشجویان بین‌المللی در دانشگاه‌های آلمان را پوشش می‌دهد.
 • بورس تحصیلی پزشکی سازمان بین‌المللی DAAD که به دانشجویان بین‌المللی بورسیه تحصیلی و کمک مالی ارائه می‌دهد. این بورس تحصیلی توسط سازمان بین‌المللی DAAD به دانشجویان کشورهای جنوب آسیا، خاورمیانه، آفریقا، آمریکای شمالی، آمریکای مرکزی، آمریکای لاتین و آسیای جنوب شرقی اعطا می‌شود. مبلغی حدود 500 یورو ماهانه به فارغ‌التحصیلان و 1000 یورو به دانشجویان دوره تحصیلات تکمیلی اعطا می‌شود.
 • با دریافت این کمک مالی، دانشجویان از پرداخت هزینه‌های بیمه درمانی، هزینه‌های خوابگاه، هزینه‌های زندگی همراهان و هزینه‌های رفت و آمد به آلمان معاف می‌شوند.
 • بورس تحصیلی ERASMUS با کمک کمیسیون اروپا به دانشجویان بین‌المللی برای تحصیل در کشورهای اتحادیه اروپا اعطا می‌شود. میزان این بورسیه برای دانشجویان کشورهای اتحادیه اروپا حدود 23000 یورو است. برای دانشجویان کشورهای غیر اتحادیه اروپا نیز حدود 48000 یورو تعیین شده است.
 • دانشگاه گوته آلمان نیز به دانشجویان برتر و با استعداد دوره کارشناسی ارشد بورس تحصیلی پزشکی آلمان را اعطا می‌کند. این بورس تحصیلی به دانشجویان امکان حضور در سمینارهای تخصصی در آکادمی تحصیلات تکمیلی را فراهم می‌کند. این سمینارها به طور کلی برای دانشجویان دکترا و دانشجویان پسادکترا برگزار می‌شود. مبلغ این بورس تحصیلی در حدود 1000 یورو ماهانه برای مدت دو سال است.

تحصیل پزشکی در آلمان بدون آزمون

در صورت داشتن مدرک دیپلم 12ساله و تسلط کافی بر زبان آلمانی (B2)، امکان تحصیل در آلمان بدون نیاز به شرکت در آزمون کنکور امکان‌پذیر است. به طور کلی، دانش‌آموزان ایرانی می‌توانند بر اساس مدرک تحصیلی دوازده ساله خود بدون نیاز به شرکت در آزمون کنکور در ایران، برای تحصیل در رشته پزشکی در آلمان اقدام کنند. با این حال، باید پذیرش در دانشگاه پزشکی (M Course) را دریافت کنید. همچنین، نمره‌ی FSP شما تعیین‌کننده ورود یا عدم ورود شما به دانشگاه‌های پزشکی آلمان است. امکان دریافت پذیرش از یک دانشگاه پزشکی بدون آزمون FSP وجود ندارد.

در برخی از دانشگاه‌های آلمان، تنها به سوابق تحصیلی دانشجویان توجه می‌شود و برای ورود به رشته پزشکی نیازی به شرکت در آزمون‌های ورودی ندارند. با این حال، برای دانشجویان بین‌المللی، هر دانشگاه ممکن است الزامات و شرایط خاص خود را داشته باشد. بعضی از دانشگاه‌ها ممکن است شرکت در آزمون TestAS را اجباری بدانند، اما در برخی دیگر از مؤسسات آموزش عالی آلمان، تنها با ارائه مدارک دوره متوسطه می‌توان پذیرش در رشته پزشکی را دریافت کرد. برای اطلاعات دقیق‌تر، متقاضیان باید به سایت رسمی دانشگاه مورد نظر خود مراجعه کرده و شرایط پذیرش برنامه‌های پزشکی و زمان درخواست را بررسی کنند.

تحصیل دندانپزشکی در آلمان

حرفه‌های پزشکی و دندانپزشکی به عنوان دو حرفه از پردرآمدترین حرفه‌ها در جهان شناخته می‌شوند. در آلمان، داشتن مدرک پزشکی به شما فرصتی استثنایی برای داشتن حقوق بالا و اشتغال زایی بالا می‌دهد. همچنین، دانشکده‌های دندانپزشکی آلمان به دلیل شهرت جهانی خود، فرصت‌های شغلی فراوانی را در اختیار شما قرار می‌دهند.

در این رشته، درآمدی بین 3000 تا 6000 یورو در ماه قابل دستیابی است. همچنین، مدرک دندانپزشکی آلمان شما را به مهارت‌های متنوعی آموزش می‌دهد که در پیشرفت شغلی و انتخاب‌های گوناگون بسیار مفید خواهد بود.

دانشگاه‌های دندانپزشکی در آلمان با تاریخچه‌های طولانی و معتبر، به ارتقای دانش و توانایی‌های دانشجویان در زمینه مراقبت از سلامت دهان و دندان اهمیت می‌دهند. برنامه‌های تحصیلی دندانپزشکی در آلمان به شیوه‌ی عالی ترکیبی از آموزش تئوری و تجربی، و همچنین تمرین عملی در بیمارستان‌ها و مطب‌ها ارائه می‌شود. این دانشگاه‌ها نقش مهمی در ارتقای تحقیقات دندانپزشکی دارند و به دانش‌آموزان فرصت‌های مناسبی برای مشارکت در پروژه‌های پیشرفته تحقیقاتی ارائه می‌دهند. هزینه تحصیل دندانپزشکی در آلمان بسیار مقرون به صرفه و مناسب است.

آلمان به عنوان یکی از کشورهایی شناخته می‌شود که تعلیم و تربیت عالی را به صورت رایگان یا با کمترین شهریه ارائه می‌دهد. دانشجویان آلمانی و اتحادیه اروپا می‌توانند با کمترین شهریه یا حتی بدون شهریه تحصیل کنند. حتی برای دانشجویان غیر اتباع آلمانی، شهریه‌های دندانپزشکی نسبت به بسیاری از کشورهای دیگر نسبت به تحصیلات عالی نسبتاً کمتر است. مدت زمان تحصیل دندانپزشکی در کشور آلمان حدود 5 تا 6 سال است و شامل 10 تا 12 ترم می‌شود.

تحصیل داروسازی در آلمان

تحصیل داروسازی در آلمان

تحصیل در رشته داروسازی در آلمان می‌تواند یک مسیر مناسب برای علاقه‌مندان به این حوزه در حال حاضر و آینده باشد. دانشگاه‌های داروسازی آلمان به دانشجویان بین‌المللی خود تجهیزات و امکانات برتری را ارائه می‌دهند. این دانشگاه‌ها با برطرف کردن محدودیت سنی در تحصیل در رشته داروسازی و امکان تدریس به زبان انگلیسی در کنار آلمانی، بهترین شرایط آموزش داروسازی را در آلمان فراهم کرده‌اند.

با انتخاب آلمان به عنوان مقصد تحصیلی خود، می‌توانید به صورت رایگان در رشته داروسازی تحصیل کنید و حتی تخصص خود را در این حوزه بالا ببرید. دانشجویان بین‌المللی که در دانشگاه‌های داروسازی آلمان پذیرفته می‌شوند، از مزایای بسیاری بهره‌مند می‌شوند. برخی از این مزایا عبارت‌اند از:

 • امکان تحصیل رایگان در رشته داروسازی در آلمان
 • ارائه برنامه‌های آموزشی داروسازی به زبان انگلیسی و آلمانی در آلمان
 • شهرت بین‌المللی دانشگاه‌های داروسازی آلمان
 • نیاز شهرها و کشورهای مختلف به افراد ماهر در حوزه داروسازی
 • حضور شرکت‌های بزرگ داروسازی مانند Bayer و Boehringer Ingelheim در آلمان

آلمان به عنوان یکی از بزرگ‌ترین بازارهای دارو در جهان شناخته می‌شود، بنابراین فارغ‌التحصیلان رشته داروسازی در این کشور برای خود آینده‌ی روشنی را رقم می‌زنند و می‌توانند به راحتی در بازار کار موفقیت‌آمیز باشند. با داشتن مدرک داروسازی، می‌توانید در مشاغل مختلفی مشغول به کار شوید، از جمله:

 • داروساز
 • محقق علمی
 • مدیر کیفیت
 • دانشیار تحقیقات بالینی

مدارک لازم برای اخذ پذیرش پزشکی در آلمان

برای درخواست ویزای تحصیلی در رشته پزشکی در آلمان، شما باید مدارک زیر را به دست آورید:

 • اصل پاسپورت با اعتبار بالای 6 ماه.
 • حداقل 3 قطعه عکس جدید پاسپورتی با پشت‌نویس.
 • نامه پذیرش دانشگاه به همراه یک نسخه اصلی و یک نسخه کپی.
 • تکمیل و ارائه فرم ویزای تحصیلی آلمان.
 • پرینت حساب بانکی و نامه تضمین مالی معتبر از خود متقاضی یا حامی مالی.
 • مدرک تحصیلی کارشناسی (برای افرادی که با لیسانس در رشته علوم پایه وارد رشته پزشکی می‌شوند).
 • مدرک دیپلم ترجمه شده به زبان آلمانی با تأیید دفتر اسناد رسمی.
 • ریزنمرات دوران تحصیلی همراه با گواهی معادل‌سازی واحدها به زبان آلمانی.

توجه داشته باشید که این مدارک فقط برای دریافت ویزای تحصیلی در رشته پزشکی لازم است و سایر مدارک و مستندات مربوط به ویزای عمومی نیز درخواست خواهند شد.

مدارک ضروری برای اخذ پذیرش در دانشگاه‌های آلمان، برای کالج و پذیرش مستقیم، عبارت‌اند از:

 • گواهی مدرک زبان آلمانی BI (حداقل سطح B1) برای پذیرش در کالج. همچنین، در صورت عدم داشتن مدرک زبان، با گذراندن دوره M-Kurs نیز می‌توان پذیرش دریافت کرد. برای پذیرش مستقیم، نیاز به حداقل سطح B1 است.
 • ترجمه رسمی دیپلم و پیش‌دانشگاهی به زبان آلمانی.
 • ترجمه رسمی ریزنمرات واحدهای پاس شده در دانشگاه، بدون توجه به نوع دانشگاه (دولتی یا آزاد).
 • رزومه (CV) یا Lebenslauf.
 • اسکن پاسپورت از صفحه اول.
 • ترجمه رسمی گواهی قبولی سازمان سنجش (اختیاری، بدون آن نیز می‌توان پذیرش دریافت کرد).

برای دریافت تمامی مدارک لازم، سطحی بالاتر از زبان نیز مورد نیاز است. توجه داشته باشید که اکثر رشته‌های تحصیلی دکترا (PhD) در علوم پزشکی به هر دو زبان آلمانی و انگلیسی در دانشگاه‌ها ارائه می‌شوند، اما در مقطع تخصص پزشکی، تحصیل فقط به زبان آلمانی امکان‌پذیر است و برای ورود به دوره‌های تخصص پزشکی، حداقل سطح B2 مورد نیاز است.

تحصیل تخصصی پزشکی در آلمان

تعداد داوطلبانی که در رشته‌های علوم پزشکی، به ویژه در دوره‌های تخصص پزشکی، در دانشگاه‌های آلمان تحصیل می‌کنند، قابل توجه است. بین سیستم آموزش عالی آلمان و ایران، تفاوت‌هایی وجود دارد و این تفاوت‌ها شامل نوع مدارک دانشگاهی و مقاطع تحصیلی نیز می‌شود.

در آلمان، فارغ‌التحصیلان رشته‌های علوم پزشکی، دندانپزشکی و پزشکی عمومی پس از اتمام دوره، مدرک دکترا دریافت نمی‌کنند؛ بلکه مدرک معادل فوق لیسانس یا کارشناسی ارشد را دریافت می‌کنند. در حالی که گرفتن مدرک پی‌اچ دی (PhD) معادل تحصیل در مقطع دکترا در رشته‌های دیگر است.

در زمینه پزشکی، برای پزشکان ایرانی که می‌خواهند تخصص خود را ادامه دهند، در آلمان دو گزینه وجود دارد که عبارت‌اند از:

 • ادامه تحصیل در مقاطع تخصص بالینی یا کلینیکال در رشته‌های مختلف که می‌تواند در یک دانشگاه یا بیمارستان یا کلینیک مشخصی انجام شود.
 • ادامه تحصیل در مقطع دکترا یا PhD در رشته‌های پایه علوم پزشکی در دانشگاه‌های مختلف آلمان.

برای ورود به دوره‌های تخصص پزشکی، سطح زبان مورد نیاز سطح 2 است. البته این سطح زبانی تنها برای گرفتن تمام مدارک ضروری است و در شروع کار به عنوان پزشک وقتی که می‌خواهد برای اخذ دوره‌های تخصصی کالج اقدام کند، داشتن مدرک زبان 1 B کفایت می‌کند.

کار حین تحصیل در رشته پزشکی در آلمان

در آلمان، کار دانشجویی نسبت به بسیاری از کشورها ساده‌تر است و از طرفی برای کارفرمایان و شرکت‌ها نیز امری بسیار جا افتاده است. یک دانشجو مجاز است هفته‌ای 20 ساعت کار کند. دانشجویان خارج از اتحادیه اروپا (شامل دانشجویان ایرانی) می‌توانند در سال 120 روز به صورت تمام وقت کار کنند؛ به این معنی که هر روز 8 ساعت کار می‌کنند. تعطیلات رسمی آلمان، مانند تعطیلات سال نو میلادی و آخر هفته‌ها، جزو روزهای مجاز کار حساب نمی‌شوند. به عبارت دیگر، اگر در آخر هفته‌ها و روزهای تعطیل نیز کار کنید، این روزها جزو 120 روز مجاز حساب نخواهند شد.

حداقل دستمزد دانشجویان در آلمان، بر اساس قانون در سال 2020، در حدود 9.35 یورو در ساعت است و در بعضی شهرها 10 یورو است. با این حداقل دستمزد، اگر دانشجو هفته‌ای دو روز کار کند، می‌تواند بین 90 تا 100 درصد هزینه‌های زندگی دانشجویی را تامین کند. در صورتی که دانشجو ماهیانه 450 یورو درآمد داشته باشد، از پرداخت مالیات معاف می‌شود؛ اما اگر درآمد وی بیشتر از 450 یورو باشد، می‌بایست مالیات پرداخت کند. البته میزان مالیاتی که دانشجویان پرداخت می‌کنند، زیاد نیست و حتی در صورت درخواست دانشجو، قابل بازپرداخت است. به این معنی که در پایان هر سال، مالیات‌های کسر شده از درآمد دانشجو قابل بازگشت است.

درآمد پزشکان در آلمان

پزشکی در سراسر جهان به عنوان یکی از شغل‌های پردرآمد شناخته می‌شود. در صورتی که شما دارای مدرک پزشکی در آلمان باشید، فرصت‌های شغلی بسیار خوبی برای شما فراهم خواهد شد و همچنین حقوق بالایی برای شما تضمین می‌شود. دانشگاه‌های پزشکی آلمان در سراسر جهان شهرت ویژه‌ای دارند، بنابراین شرکت‌ها و کارفرمایان بسیار علاقه‌مند به استخدام شما خواهند بود. علاوه بر این، دریافت مدرک پزشکی آلمان، مهارت‌های گسترده‌ای را به شما آموزش می‌دهد و در نتیجه انتخاب‌های شغلی گسترده‌ای را در اختیارتان قرار می‌دهد.

حقوق پزشکان در آلمان معمولاً حدود 9 هزار یورو در ماه است برای کسانی که در عرصه طبابت فعالیت می‌کنند. حقوق کمترین پزشکان در آلمان تقریباً 3.290 یورو و حقوق بیشترین آن‌ها تقریباً 15.100 یورو در ماه تخمین زده می‌شود. این مبالغ متوسط هستند و ممکن است بسته به شرایط هر پزشک متفاوت باشد، یعنی ممکن است کمتر یا بیشتر از این مبالغ باشد. به عنوان مثال، درآمد پزشکان در آلمان بسته به آنکه آیا تخصص دارند یا خیر، متغیر خواهد بود. یک پزشک عمومی که تازه وارد حرفه است، می‌تواند حقوقی تا حدود 50.000 یورو دریافت کند که شامل انعامات، پاداش‌ها و ساعات اضافه کاری می‌شود. و یا به طور متوسط، حقوق متخصصان مغز و اعصاب در آلمان حدود 11.800 یورو در ماه است و درآمد این گروه از پزشکان در بازه 5.110 یورو (کمترین) تا 17.700 یورو (بیشترین) نوسان خواهد داشت.

اقامت آلمان از طریق تحصیل پزشکی

پس از گذراندن آزمون دولتی، فارغ‌التحصیلان به عنوان پزشک شناخته شده و به کار بپردازند. در صورتی که فارغ‌التحصیلان خارج از اتحادیه اروپا باشند، امکان درخواست تمدید اجازه اقامت تا 18 ماه برای یافتن کار مرتبط با تحصیل خود وجود دارد. علاوه بر اینکه پزشکی در آلمان فرصت تحصیل در دانشگاه‌های برتر جهان را فراهم می‌کند، امکان دریافت اقامت پس از فارغ‌التحصیلی نیز برای علاقه‌مندان فراهم شده است. با این روش، اقامت در آلمان از طریق تحصیل پزشکی ممکن است. به طور کلی، معمولاً پس از گذشت 5 سال اقامت متوالی در آلمان، می‌توانید برای اقامت دائم آلمان درخواست دهید.

مقطع

رشته

دانشگاه

زیست شناسی دکترا
مقطع : دکترا
کشور : آلمان
مدت دوره : ۳ سال
دانشگاه : موسسه ماکس پلانک
مهلت ثبت نام : 2024-07-17
شهریه : رایگان و دارای حقوق
زبان شناسی دکترا
مقطع : دکترا
کشور : آلمان
مدت دوره : ۳ سال
دانشگاه : لایب نیتس
مهلت ثبت نام : 2024-07-08
شهریه : رایگان و دارای حقوق
فیزیک و ریاضیات دکترا
مقطع : دکترا
کشور : آلمان
مدت دوره : ۳ سال
دانشگاه : گوتینگن
مهلت ثبت نام : 2024-07-10
شهریه : رایگان و دارای حقوق
مهندسی مکانیک دکترا
مقطع : دکترا
کشور : آلمان
مدت دوره : ۳ سال
دانشگاه : Julich
مهلت ثبت نام : 2024-07-21
شهریه : رایگان و دارای حقوق
اقتصاد کشاورزی دکترا
مقطع : دکترا
کشور : آلمان
مدت دوره : ۳ سال
دانشگاه : ِلایب نیتس
مهلت ثبت نام : 2024-07-28
شهریه : رایگان و دارای حقوق
مهندسی سازه کارشناسی ارشد
مقطع : کارشناسی ارشد
کشور : آلمان
مدت دوره : 2ساله
دانشگاه : باهاوس وایمار
مهلت ثبت نام : 2024-07-01
شهریه : رایگان

مطالب مرتبط

شرایط تحصیل در آلمان
آلمان

شرایط تحصیل در آلمان

آلمان به عنوان یکی از جاذبه‌های محبوب برای دانشجویان و متخصصان جوان و بااستعداد از سراسر جهان شناخته می‌شود. تحصیل در آلمان دارای مزایای متعددی

ادامه مطلب »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوزده − 5 =

تماس و مشاوره رایگان