مقالات کشورهای مختلف

تحصیل در ایتالیا

تحصیل در ایتالیا همواره مهاجران زیادی را به سمت این کشور جذب می‌کند. ایتالیا با پایتخت تاریخی خود شهر رم از کشورهای دیدنی و محبوب است که توریست‌های زیادی را به سمت خود می‌برد ایتالیا کشوری مدیترانه‌ای است که از جزایری تشکیل شده است و توسط دریا و کوه احاطه شده است که همین امر باعث شده تا آب و هوای این کشور بسیار متنوع و مطلوب باشد و به کشوری چهار فصل معروف شود.

بورسیه های تحصیلی ایتالیا، رتبه بندی خوب دانشگاههای این کشور و امکان تحصیل در ایتالیا به زبان انگلیسی از جمله مهمترین عوامل جذابیت تحصیل در ایتالیا می باشد.

ایتالیایی‌ها با هنر عجین شده‌اند و مردمی خوش ذوق را تحویل جامعه داده‌اند آنها به روابط خانوادگی و استحکام آن بسیار اهمیت می‌دهند. آشپزی و غذاهای ایتالیایی زبانزد جهان است. همانطور که می‌دانید پاستا و پیتزای ایتالیایی در دنیا نظیر ندارند .شهرهای تورنیو، رم ،میلان، کاتانیا ،فلورانس پالرمو، جنوا،سن مارینو و واتیکان از شهرهای مهم ایتالیا هستند.

در سال های اخیر تمامی رشته ها و مقاطع در کشور ایتالیا محبوبیت بالایی یافته است اما در این بین می توان تحصیل پزشکی در ایتالیا و یا تحصیل معماری در ایتالیا را به عنوان پرمتقاضی ترین رشته ها معرفی کرد.

شرایط تحصیل در ایتالیا

ایتالیا دانشگاه‌های بین‌المللی و سطح بالایی دارد که پذیرش از آنها نیازمند شرایطی است برای پذیرش از این دانشگاه‌ها چندین راه وجود دارد .گرفتن بورسیه، شرکت در آزمون‌های ورودی،داشتن مدرک زبان، چند مورد از راه‌های پذیرش در دانشگاه‌های عالی ایتالیا می‌باشد.

گرفتن بورسیه برای دانشجویان برتر که از شرایط تحصیلی خوبی برخوردارند گزینه مناسبی است در صورتی که گپ تحصیلی و یا معدل خوبی داشته باشید می‌توانید برای گرفتن بورسیه اقدام نمایید.داشتن مدرک زبان انگلیسی حداقل آیلتس ۶ و یا زبان ایتالیایی سطح B2 و تمکن مالی مناسب نیز از دیگر شروط پذیرش در کالج‌های این کشور است.

تحصیل در ایتالیا در مقطع کارشناسی 

در اکثر رشته های مقطع کارشناسی در دانشگاههای ایتالیا به دلیل تعداد متقاضی بالا برای این دانشگاهها، آزمون های ورودی قرار داده شده است. برای دریافت پذیرش در این دانشگاهها، داشتن مدرک دیپلم ۱۲ ساله، مدرک زبان و قبولی در آزمون ورودی مربوطه کافی است.

برای پذیرش در مغطع کارشناسی شرایط سنی و معدلی معمولا تعریف نشده اند. اما بهتر است برای این مقطع زیر ۳۰ سال سن داشته باشید.

تحصیل در ایتالیا در مقطع کارشناسی ارشد

تحصیل کارشناسی ارشد در ایتالیا معمولا علاوه بر داشتن مدرک زبان که در دانشگاههای مختلف نمرات متفاوتی نیاز دارد، دارای آزمون هایی به شکل مصاحبه آنلاین نیز می باشد. مدرک کارشناسی و ریز نمرات و رزومه و sop از دیگر مواردی است که برای اخذ پذیرش از دانشگاههای ایتالیا نیاز است.

تحصیل در ایتالیا در مقطع دکتری

در مقطع دکتری مصاحبه آنلاین با استاد مربوطه در دانشگاه مقصد در کنار داشتن مدرک زبان حداقلی آن دانشگاه، مدرک ارشد و ریز نمرات و رزومه و sop مورد نیاز است. در واقع مهمترین عامل دریافت پذیرش تحصیلی دکتری جلب رضایت استاد مربوطه است.

آزمون های مختلف ورودی دانشگاههای ایتالیا در مقاطع مختلف

در کنار رشته های بدون آزمون در ایتالیا ، آزمونهای IMAT ,GMAT ,TIL ,TOLC ,ALPHA از جمله آزمون‌های ورودی معروف رشته های پرطرفدار در ایتالیا می‌باشد که در ادامه توضیح بیشتری خواهیم داد .

تحصیل پزشکی در ایتالیا به زبان انگلیسی از طریق آزمون IMAT

آزمون imat به زبان انگلیسی برگزار می‌شود و مختص متقاضیان تحصیل پزشکی در ایتالیا و تحصیل دندانپزشکی در ایتالیا می باشد.

آزمون آیمت معمولاً یک بار در سال انجام می‌گیرد مدت زمان آزمون آیمت ۱۰۰دقیقه است که از ۶۰ سوال چند گزینه‌ای تشکیل شده است و از ۹۰ نمره گرفته می‌شود و با کسب رتبه ۴۰ به بالا می‌توانید نمره قبولی را برای پذیرش در اختیار داشته باشید .

آزمون GMAT

این آزمون به زبان انگلیسی است که هر ساله برگزار می‌شود و مختص رشته‌های بازرگانی در مقطع کارشناسی ارشد و همچنین تحصیلات تکمیلی می‌باشد. مدت زمان آزمون  ۱۸۷ دقیقه است و هدف از برگزاری این آزمون بررسی مهارت‌های نوشتاری, تحلیل و مقیاس زبان انگلیسی است .

تحصیل در ایتالیا 2

آزمون TIL

این آزمون امتحانی است ۹۰ دقیقه‌ای که برای داوطلبین رشته‌های مهندسی برای ورود به دانشگاه تورین ایتالیا طراحی شده است و شامل سوالات ریاضی،فیزیک،منطق و درک مطلب است.

آزمون های TOLC

آزمونی به زبان انگلیسی و ایتالیایی است که امکان شرکت در هر یک از آنها وجود دارد و برای اکثر رشته‌ها برگزار می‌شود و شامل سوالات ریاضی, علوم, زیست و شیمی است. این آزمون برای تحصیل داروسازی در ایتالیا تولک اف یا TOLC-F نام دارد و برای تحصیل مهندسی در ایتالیا تولک آی یا TOLC-I و برای تحصیل در رشته های علوم انسانی TOLC-E نام دارد.

آزمون ALPHA

امتحانی برای ورود به دانشگاههای ایتالیاست که از قدیم پابرجاست ،این آزمون به زبان ایتالیایی گرفته میشود که شامل ۶۰ سوال تستی و دارای نمره قبولی ۲۰ به بالا از ۹۰ نمره است که برای اکثر رشته ها در مقطع کارشناسی کاربرد دارد.

برترین دانشگاهها برای تحصیل در ایتالیا

دانشگاه‌های کشور ایتالیا از سطح علمی بالایی برخوردار بوده و از جمله دانشگاه‌های باسابقه و با کیفیت در جهان می‌باشند در این قسمت چند تا از بهترین دانشگاه‌های ایتالیا را معرفی کرده ایم.

 • دانشگاه پلی تکنیک میلان Polytechnic University of Milan
 • دانشگاه ساپیینزا رُم University of Rome – La Sapienza
 • دانشگاه بلونیا University of Bologna
 • دانشگاه پاددوا University of Padua
 • دانشگاه میلان University of Milan
 • دانشگاه پلی تکنیک تورین Polytechnic University of Turin
 • دانشگاه پیزا University of Pisa
 • دانشگاه ویتا سالوت سن رافائل Vita-Salute San Raffaele University
 • دانشگاه فدریکو دوم (ناپل) University of Naples Federico II
 • دانشگاه ترنتو University of Trento

هزینه زندگی و تحصیل در ایتالیا

هزینه‌های تحصیل در کشور ایتالیا به دانشگاه محل تحصیل، رشته تحصیلی و خصوصی یا دولتی بودن دانشگاه متغیر است اما به طور کلی شهریه دانشگاه‌های دولتی در مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد بین ۱۰۰۰ تا ۸۰۰۰ یورو در سال را میتوان در نظر گرفت. در مقطع دکتری از ۱۵۰ تا ۱۵۰۰ یورو به طور سالانه شهریه دانشگاه دولتی در ایتالیاست.

شهریه دانشگاه‌های خصوصی بالطبع بالاتر از دانشگاه‌های دولتی خواهند بود و چیزی بین ۵۰۰۰ تا ۲۰ هزار یورو در طول سال می‌باشد . البته همانطور که قبلاً هم گفته شد با دریافت بورسیه و شرایط لازم می‌توان تا ۹۰ درصد این هزینه‌ها را کاهش داد.

هزینه زندگی در ایتالیا هم به طور قطعی قابل اندازه‌گیری نیست و به سبک زندگی هر فرد بستگی دارد ولی می‌توانیم بگوییم شما به عنوان یک دانشجو برای زندگی در ایتالیا به ۵۰۰ تا ۱۰۰۰ یورو در ماه نیاز خواهید داشت. هزینه اجاره مسکن، خودرو، خوراک ،پوشاک و رفت و آمد همه و همه با توجه به سبک زندگی هر فرد از نیازهای اصلی زندگی خواهد بود. اما به طور کلی کشور ایتالیا از جمله کشورهای ارزان و مقرون به صرفه برای تحصیل محسوب می‌شود .

بورسیه های تحصیل در ایتالیا

بورسیه‌های تحصیلی ایتالیا انواع مختلفی دارند. بورسیه به افراد برتر از نظر علمی و تحصیلی تعلق می‌گیرد بورسیه‌ها می‌توانند هم هزینه تحصیل را کاهش داده و هم هزینه زندگی را کمک کننده باشند. در ضمن برای گرفتن بورسیه تحصیلی ایتالیا حتماً باید ثابت کنید که به این کمک هزینه احتیاج دارید.

مدارکی که برای دریافت بورسیه لازم است :

 • تکمیل فرم درخواست بورسیه
 • فیش بانکی و حساب‌های مالی دانشجو و اعضای خانواده
 • اجاره نامه یا سند ملک محل سکونت
 • مدارک هویتی متقاضی و سرپرست وی .

امکان کار پس از تحصیل در ایتالیا

بر حسب قانون کشور ایتالیا دانشجویان تا زمان اتمام تحصیلات دارای ویزا می‌باشند و پس از آن اعتبار ویزای آنها باطل خواهد شد بر این اساس دانشجویان باید بعد از فارغ التحصیلی نسبت به تغییر ویزای تحصیلی خود به ویزای کاری اقدام کنند .

به این صورت که باید حداکثر تا یک سال شغل مورد نظر خود را در این کشور پیدا کرده و ویزای کاری دریافت نمایند. بهتر است دانشجویان در هنگام تحصیل در صورتی که قصد ماندن در ایتالیا را دارند همزمان به دنبال شغل خود هم باشند تا بعد از تمام شدن تحصیلات به سرعت وارد بازار کار شده و ویزای کاری را دریافت نمایند. در ضمن امکان کار حین تحصیل هم به دانشجویان بین المللی داده شده است .

تحصیل در ایتالیا 1

اخذ اقامت و ویزا پس از تحصیل در ایتالیا

همانطور که گفته شد در صورتی که دانشجو پس از تحصیلات وارد بازار کاردر کشور ایتالیا شود به وی ویزای کاری داده می‌شود و امکان تمدید آن نیز فراهم شده است به همین ترتیب بعد از ۵ سال متوالی متقاضی می‌تواند نسبت به گرفتن اقامت دائم اقدام نماید. یعنی پس از گذشت ۵ سال از داشتن ویزای کاری اقامت به شما تعلق خواهد گرفت .

مدارک لازم

 • عکس و مدارک هویتی نظیر پاسپورت و شناسنامه
 • تکمیل فرم درخواست ویزا از کشور ایتالیا
 • نامه پذیرش دانشگاه مورد نظر در ایتالیا • مدارک تحصیلی به همراه ریز نمرات آخرین مدرک تحصیلی
 • پرینت حساب بانکی و اثبات تمکن مالی
 • پرداخت هزینه‌های ثبت نام و بررسی مدارک فوق
 • تمامی مدارک باید با نسخه ترجمه شده ارائه گردد .

ویزای همراه

در گذشته امکان دریافت ویزای همراه برای دانشجویان بین المللی در ایتالیا وجود نداشت اما در حال حاضر به دلیل حفظ انسجام خانواده و اینکه به دانشجویان اطمینان خاطر بیشتری داده شود این امکان برای دانشجو فراهم شده است.برای گرفتن ویزای همراه مدارک زیر باید ارائه شود:

 • مهمترین مدرک برای گرفتن ویزای همراه اثبات تمکن مالی است و اینکه ثابت کنید که میزان درآمد یک سال شما به اندازه یک شهروند معمولی در ایتالیا هست یا نه چون اگر کمتر به حساب بیاید ممکن است درخواست شما رد شود .
 • مناسب بودن محل سکونت هم بسیار مهم است و اینکه مسکن شما چه اجاره‌ای و چه خصوصی در چه سطحی است و با استانداردهای این کشور برابری کند.
 • مدارک هویتی و شخصی اعضای خانواده و نسبت آنها با دانشجوی متقاضی هم لازم است.

سخن آخر

هر گونه سوال در رابطه با تحصیل در ایتالیا و پذیرش در دانشگاههای ایتالیا و مهاجرت به کشور ایتالیا دارید با مشاورین ما به صورت رایگان ارتباط برقرار کنید .

مقطع

رشته

دانشگاه

زیست شناسی دکترا
مقطع : دکترا
کشور : آلمان
مدت دوره : ۳ سال
دانشگاه : موسسه ماکس پلانک
مهلت ثبت نام : 2024-07-17
شهریه : رایگان و دارای حقوق
زبان شناسی دکترا
مقطع : دکترا
کشور : آلمان
مدت دوره : ۳ سال
دانشگاه : لایب نیتس
مهلت ثبت نام : 2024-07-08
شهریه : رایگان و دارای حقوق
فیزیک و ریاضیات دکترا
مقطع : دکترا
کشور : آلمان
مدت دوره : ۳ سال
دانشگاه : گوتینگن
مهلت ثبت نام : 2024-07-10
شهریه : رایگان و دارای حقوق
مهندسی مکانیک دکترا
مقطع : دکترا
کشور : آلمان
مدت دوره : ۳ سال
دانشگاه : Julich
مهلت ثبت نام : 2024-07-21
شهریه : رایگان و دارای حقوق
اقتصاد کشاورزی دکترا
مقطع : دکترا
کشور : آلمان
مدت دوره : ۳ سال
دانشگاه : ِلایب نیتس
مهلت ثبت نام : 2024-07-28
شهریه : رایگان و دارای حقوق
مهندسی سازه کارشناسی ارشد
مقطع : کارشناسی ارشد
کشور : آلمان
مدت دوره : 2ساله
دانشگاه : باهاوس وایمار
مهلت ثبت نام : 2024-07-01
شهریه : رایگان

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

8 − 8 =

تماس و مشاوره رایگان