مقالات کشورهای مختلف

تحصیل داروسازی در ایتالیا

ایتالیا کشور تاریخ و تمدن مقصد مناسبی برای علاقمندان به تحصیل در خارج از کشور است ایتالیا با داشتن امکانات و دانشگاه‌های با کیفیت و پیشرفته همواره در میان دانشجویان پرطرفدار و محبوب بوده و هست. رشته داروسازی از جمله رشته‌های مربوط به نجات انسان‌ها و از شاخه‌های رشته پیراپزشکی از رشته‌های پولساز و پردرآمد می‌باشد تحصیل داروسازی در ایتالیا گزینه خوبی برای ادامه تحصیل در این رشته است دانشگاه‌های ایتالیا از اعتبار بالایی در جهان برخوردارند به طوری که مدارک تحصیلی اخذ شده از دانشگاه‌های این کشور توسط تمامی کشورها از جمله کشور ما ایران مورد تایید است.

 شرایط تحصیل داروسازی در ایتالیا

از مزایای تحصیل در ایتالیا بهره‌گیری از بورسیه‌های استانی است که می‌تواند شهریه دانشگاه‌ها را صفر کند برای اینکه در رشته داروسازی ایتالیا تحصیل کنید باید شرایط و مدارک خود را به دانشگاهی که با تحقیق کامل انتخاب کرده اید ارسال کنید.هر دانشگاهی ممکن است مدارک خاص خود را از متقاضی بخواهد بنابراین بهتر است با مطالعه و بررسی کامل در مورد هر دانشگاه انتخاب خود را انجام دهید .تحصیل داروسازی در ایتالیا معمولاً تا ۵ سال طول می‌کشد و ترکیبی از مقاطع کارشناسی و ارشد است.

▪︎ پاسپورت دارای اعتبار

▪︎ تکمیل فرم درخواست پذیرش دانشگاه

▪︎ مدارک شخصی و هویتی به همراه عکس پاسپورتی

▪︎ مدرک دیپلم و ریز نمرات با معدل

▪︎ مدرک زبان ایتالیایی در سطح B2 یا آیلتس ۶

▪︎قبولی در آزمون ورودی

▪︎ توصیه نامه

▪︎انگیزه نامه و توضیح لازم درباره هدف از انتخاب این رشته و تحصیل در ایتالیا

در طول این ۵ سال در سال‌های اول دروس عمومی را فرا گرفته و در سال‌های سوم و چهارم دروس اختصاصی  و در آخرین سال دوره تحصیل داروسازی با گذراندن  کارآموزی ۶ ماهه و ارائه پایان نامه تحصیلات خود را به پایان خواهید رساند.

برترین دانشگاه‌ها برای تحصیل داروسازی

اکثر دانشگاه‌های برتر در ایتالیا برای تحصیل داروسازی به زبان ایتالیایی تدریس می‌کنند به جز اندکی از این دانشگاه‌ها در این قسمت از مقاله با بهترین دانشگاه‌ها برای تحصیل داروسازی در ایتالیا آشنا شویم

 • دانشگاه میلان با رتبه ۳۴
 • دانشگاه ساپینزا رم با رتبه ۷۰
 • دانشگاه بولونیا با رتبه ۸۹
 • دانشگاه پادوا با رتبه ۱۰۰
 • دانشگاه فدریکو دوم ناپل با رتبه ۱۰۵
 • دانشگاه پیزا با رتبه ۱۵۰
 • دانشگاه پاویا با رتبه ۱۵۰
 • دانشگاه فلورانس با رتبه ۲۰۰
 • دانشگاه پارما با رتبه ۲۵۰
 • دانشگاه تورورگاتا رم با رتبه ۲۵۰
 • دانشگاه تورین با رتبه ۲۵۰
 • دانشگاه پروجا با رتبه ۲۵۰
 • دانشگاه باری با رتبه ۳۰۰
 • دانشگاه سالرنو با رتبه ۳۰۰
 • دانشگاه فرارا با رتبه ۳۵۰
 • دانشگاه جنوا با رتبه ۳۵۰
 • دانشگاه تریسته با رتبه ۳۵۰
 • دانشگاه سیه نا ۳۶۰

 تحصیل دکتری

بعد از گرفتن مدرک کارشناسی ارشد داروسازی می‌توانید برای مقطع دکترا از دانشگاه‌های ایتالیا با داشتن شرایط لازم پذیرش بگیرید.

در دوره دکترا به صورت تخصصی‌تر در حوزه ساخت و بررسی داروها در روند درمان بیماری‌ها و کسب مهارت آموزی به صورت تحقیقاتی تحصیل خواهید کرد در یک دوره سه ساله که شامل یک سال دروس تئوری و دو سال تحقیق و پژوهش‌های عملی و همچنین ارائه پایان نامه طی می‌شود .

آزمون ورودی جهت تحصیل داروسازی

برای تحصیل در رشته داروسازی در کشور ایتالیا باید در آزمون ورودی به نام TOLC_F شرکت کرده و نمره قبولی آن را برای پذیرش دانشگاه ارائه دهید.

آزمون TOLC_F از دروس پایه در حیطه رشته‌های پزشکی گرفته می‌شود و هم به زبان انگلیسی و هم ایتالیایی در دسترس است.

کل سوالات این آزمون ۵۰ سوال است که در مدت زمان ۷۲ دقیقه انجام می‌پذیرد این آزمون دارای نمره منفی هم می‌باشد و با کسب ۱۸ نمره از ۵۰ نمره می‌توانید قبولی در آن را کسب کنید دروسی که در آزمون مورد سوال قرار می‌گیرند عبارتند از :

زیست شناسی ۱۵ سوال

شیمی ۱۵ سوال

ریاضیات و فیزیک ۱۴ سوال

منطق و درک مطلب ۶ سوال

برای شرکت در این آزمون حدود ۳۰ یورو باید هزینه پرداخت شود .

آزمون ورودی داروسازی در ایتالیا به صورت آنلاین می‌باشد و می‌توانید با داشتن دیپلم و یا حتی در دوران دبیرستان در این آزمون شرکت نمایید.

 هزینه تحصیل داروسازی

برای تحصیل در هر کشوری ابتدا باید به هزینه‌های دانشگاه و یا میزان شهریه آنها دقت کنیم تا با برنامه‌ریزی بیشتری روی مراحل اپلای پیشروی کنیم ایتالیا از کشورهای مناسب در حوزه هزینه و مخارج تحصیلی نام برده می‌شود همانطور که گفته شد می‌توانید با دریافت بورسیه‌های استانی که بسیار مرسوم است هزینه‌های تحصیل در این کشور را کاهش دهید که در ادامه با آنها آشنا می‌شویم و شرایط اخذ آن آنها را خواهیم دید.

هزینه زندگی دانشجویی

زندگی در کشوری همچون ایتالیا فرصت خوبی برای علاقمندان به فرهنگ ،هنر و تاریخ است. این کشور از نظر آب و هوایی و مناظر بکر برای دانشجویان جاذبه زیادی دارد برای زندگی در ایتالیا به عنوان یک دانشجو و ساخت یک زندگی متوسط می‌توان از مبلغی تا ۷۰۰ یورو جهت اجاره خانه و در کل تا ۱۵۰۰ یورو برای مخارج و مایحتاج زندگی به طور میانگین نام برد که این رقم در شهرهای بزرگ ایتالیا همچون رم و میلان می‌باشد. می‌توانید برای کم کردن هزینه‌ها در شهرهای کوچکتری مثل بولونیا یا تورین اسکان کنید که البته بهتر این است که برای راحتی رفت و آمد در شهری که دانشگاه تحصیلی شما قرار گرفته است اقامت داشته باشید.

 بورسیه برای تحصیل داروسازی در ایتالیا

مزیتی که کشور ایتالیا برای تحصیل دارد بهره‌گیری از بورسیه‌های تحصیلی است دانشجویان متقاضی تحصیل در خارج از کشور با شنیدن نام ایتالیا بورسیه استانی این کشور را به یاد می‌آورند تحصیل در ایتالیا در رشته داروسازی هم واجد شرایط این بورسیه برای دانشجویان می‌باشد بورسیه‌های تحصیلی داروسازی در ایتالیا می‌تواند هزینه تحصیل و زندگی را کمتر یا پوشش دهد برخی از بورسیه‌های ایتالیا برای تحصیل داروسازی عبارتند از :

■ معروف‌ترین و راحت‌ترین بورسیه تحصیلی در ایتالیا که برای دانشجویان بین‌المللی در نظر گرفته شده است بر اساس درآمد خانوادگی دانشجو داده می‌شود در صورتی که ثابت شود درآمد خانواده شما در سال کمتر از ۲۰ هزار دلار است و در دانشگاه‌های ایتالیایی پذیرش گرفته باشید واجد شرایط این بورسیه خواهید شد این بورسیه کمک هزینه ای تا سطح ۱۵۰ یورو پرداخت شهریه غذا و خوابگاه رایگان و به طور میانگین تا ۵۰۰۰ یورو در سال کمک هزینه تحصیلی را پوشش می دهد.

■ از دیگر بورسیه‌های تحصیلی می‌توان به بورسیه دانشگاهی نظیر دانشگاه ساپینزا اشاره کرد.

■ بورسیه DSU (بورسیه استانی) که بیشتر دانشجویان ایرانی از این بورسیه استفاده می‌کنند و شامل اسکان و غذای رایگان، پرداخت تمام شهریه‌های دانشگاه و به طور کلی هزینه‌های تحصیلی می‌باشد

کار پس از تحصیل

شرایط اقتصادی در ایتالیا برای مشاغل پزشکی و پیراپزشکی نظیر داروسازی در وضعیت مناسبی قرار دارد و دانشجویان فارغ التحصیل از رشته داروسازی در ایتالیا می‌توانند در موسسات ،بیمارستان‌ها، داروخانه‌ها و سایر مشاغل مربوط به این رشته مشغول به کار شوند یک داروساز در ایتالیا درآمدی نسبی تا ۳۰ هزار یورو در سال را کسب می‌کند که به میزان تجربه و مهارت کاری بستگی دارد و می‌تواند کمتر یا بیشتر شود.

 اخذ اقامت پس از تحصیل

همانطور که می‌دانیم از شرایط اقامت در کشور ایتالیا داشتن مجوز کار است. اگر در این کشور به صورت مداوم مشغول بکار شوید و کسب درآمد کنید همچنین  مالیات بپردازید بعد از گذشتن ۵ سال می‌توانید برای دریافت اقامت دائم از کشور ایتالیا اقدام نمایید.

سخن آخر

برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص تحصیل داروسازی در ایتالیا و انجام تمامی مراحل اپلای به ایتالیا با مشاورین ما بصورت رایگان تماس بگیرید.

مقطع

رشته

دانشگاه

زیست شناسی دکترا
مقطع : دکترا
کشور : آلمان
مدت دوره : ۳ سال
دانشگاه : موسسه ماکس پلانک
مهلت ثبت نام : 2024-07-17
شهریه : رایگان و دارای حقوق
زبان شناسی دکترا
مقطع : دکترا
کشور : آلمان
مدت دوره : ۳ سال
دانشگاه : لایب نیتس
مهلت ثبت نام : 2024-07-08
شهریه : رایگان و دارای حقوق
فیزیک و ریاضیات دکترا
مقطع : دکترا
کشور : آلمان
مدت دوره : ۳ سال
دانشگاه : گوتینگن
مهلت ثبت نام : 2024-07-10
شهریه : رایگان و دارای حقوق
مهندسی مکانیک دکترا
مقطع : دکترا
کشور : آلمان
مدت دوره : ۳ سال
دانشگاه : Julich
مهلت ثبت نام : 2024-07-21
شهریه : رایگان و دارای حقوق
اقتصاد کشاورزی دکترا
مقطع : دکترا
کشور : آلمان
مدت دوره : ۳ سال
دانشگاه : ِلایب نیتس
مهلت ثبت نام : 2024-07-28
شهریه : رایگان و دارای حقوق
مهندسی سازه کارشناسی ارشد
مقطع : کارشناسی ارشد
کشور : آلمان
مدت دوره : 2ساله
دانشگاه : باهاوس وایمار
مهلت ثبت نام : 2024-07-01
شهریه : رایگان

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج × 4 =

تماس و مشاوره رایگان