مقالات کشورهای مختلف

رشته های تحصیلی گران در ترکیه

رشته های تحصیلی گران در ترکیه

امروزه ما شاهد مهاجرت گسترده تحصیلی به کشور ترکیه هستیم. افراد زیادی وجود دارند که به دنبال مهاجرت از طریق رشته های تحصیلی گران در ترکیه می باشند. اگر شما نیز از جمله دانشجویانی هستید که به دنبال مهاجرت تحصیلی از طریق رشته های تحصیلی گران در ترکیه هستید، به شما پیشنهاد می کنیم که تا انتهای مقاله با ما همراه باشید و این رشته ها را بشناسید که در نهایت مهاجرتی آسان و لذت بخش به ترکیه، این کشور توریستی و جذاب را داشته باشید. شما با دریافت اطلاعات بیشتر در خصوص رشته های تحصیلی گران در ترکیه می توانید مسیر مهاجرت خود را راحت تر طی کنید. همانطور که می دانید کشور ترکیه شامل دانشگاه های گسترده ای است که رشته های تحصیلی گران و ارزانی را در خود جایی داده  است. به همین منظور شما باید جستجوی کافی را در خصوص رشته های مختلف و البته دانشگاه های متعدد انجام دهید تا هیچ اشتباهی در این‌ مسیر رخ ندهد.

دانشگاه های گران در ترکیه

بهتر است قبل از معرفی رشته های تحصیلی گران در ترکیه به معرفی دانشگاه های معتبر و گران این کشور بپردازیم و این دانشگاه ها را به شما عزیزان نیز معرفی کنیم تا آشنایی نسبی با دانشگاه های ترکیه پیدا کنید. شما به عنوان یک متقاضی مهاجرت تحصیلی به کشور ترکیه بهتر است که لیست دانشگاه ها را به خاطر بسپارید:

 1. دانشگاه کادیر حاص
 2. دانشگاه کوچ
 3. دانشگاه بیلکنت
 4. دانشگاه سابانجی
 5. دانشگاه یدی تپه
 6. دانشگاه آیدین
 7. دانشگاه اسکودار
 8. دانشگاه اوزیین
 9. دانشگاه آبانت ایزت بایسال
 10. دانشگاه آسیبادم
 11. دانشگاه کمبریجز
 12. دانشگاه مدی پل
 13. دانشگاه آتیلیم
 14. دانشگاه آلتین باش
 15. دانشگاه دوگوس
 16. دانشگاه باشکنت
 17. دانشگاه بهجصیر
 18. دانشگاه اوکان
 19. دانشگاه بیلگی
 20. دانشگاه بازرگانی
 21. دانشگاه نیشانتاشی
 22. دانشگاه پیری ریس

قطعا شما به عنوان کسی که قصد مهاجرت دارد، این موضوع را می دانید که به عنوان متقاضی مهاجرت تحصیلی باید ویزای تحصیلی پذیرش نامه دانشگاه را به سفارت ترکیه ارائه دهید. همچنین همانند مهاجرت به سایر کشور ها می دانید که باید به همراه مدارک تحصیلی خود باید سایر مدارک شناسایی خود مثل: گواهی سلامت پزشکی، مدارک هویتی، پاسپورت و گواهی تمکن مالی را نیز ارائه دهید.

رشته های تحصیلی گران در ترکیه 2

لیست رشته های گران در ترکیه

از جمله رشته های تحصیلی گران در ترکیه می توان به:

 1. دندان پزشکی
 2. هنر
 3. تاریخ
 4. نرم افزار
 5. حقوق
 6. معماری
 7. پزشکی
 8. روانشناسی
 9. کامپیوتر

اشاره کرد. شما می توانید بنا به سلیقه و بودجه خود رشته مورد نظر خود را بیابید و در آن به تحصیل مشغول شوید. شما می توانید چندی از این رشته هایی که در ادامه در مورد آن ها توضیح خواهیم داد را مطالعه کنید و راه خود را هموار تر کنید.

روانشناسی

رشته روانشناسی نیز می تواند از جمله رشته های تحصیلی گران در ترکیه باشد. رشته روانشناسی از زیر شاخه های متنوعی برخوردار است که در ادامه چندی از این شاخه ها را نام برده ایم:

 1. روانشناسی مرضی
 2. روانشناسی شناختی
 3. روانشناسی کودکان استثنایی
 4. روانشناسی مثبت گرا
 5. روانشناسی اجتماعی
 6. روانشناسی رشد
 7. روانشناسی بالینی
 8. روانشناسی سلامت
 9. روانشناسی ورزشی
 10. روانشناسی نظامی

رشته روانشناسی از جمله رشته های پرطرفداری است که در تمامی دانشگاه های ترکیه نیز آن را تدریس می کنند. شما به عنوان دانشجوی روانشناسی باید مقطع متوسطه را تمام کرده باشید و حداقل معدلی که برای پذیرش لازم است که داشته باشید، نمره B است. ثبت نام و پذیرش دانشجو در رشته روانشناسی در ترکیه دشوار و رقابتی است. دانشگاه های مختلفی در ترکیه وجود دارند و دانشجویان را برای رشته روانشناسی پذیرش می کنند.

شما می توانید پس از دریافت مدرک لیسانس روانشناسی خود در مدارس، مراکز بهداشت روان، مراکز اصلاح رفتار، بیمارستان ها و کلینیک ها به عنوان روانشناس یا مشاور مشغول به کار شوید.

رشته کامپیوتر

رشته مهندسی کامپیوتر نیز از جمله رشته های تحصیلی گران در ترکیه می باشد که از طرفداران بسیار زیادی نیز برخوردار است. افرادی که متقاضی این رشته هستند باید در حوزه الکترونیک، برق، علوم کامپیوتری، مهندسی نرم افزار و سیستم های اطلاعاتی فعال باشند و اطلاعات بروزی از این حوزه ها کسب کنند. حوزه های تخصصی که در رشته مهندسی کامپیوتر وجود دارند به این شرح است:

 1. کدگذاری
 2. رمز نگاری
 3. دید کامپیوتری
 4. مفسر ها
 5. علوم محاسباتی
 6. سیستم تعبیه شده
 7. پردازش سیگنال

در بعضی از دانشگاه های گران ترکیه نیز از رشته کامپیوتر به عنوان رشته تخصصی الکترونیک استفاده می کنند. بهتر است بدانید که در برخی از مشاغل مربوط به این رشته داشتن تحصیلات تکمیلی امری ضروری است. دانشگاه های مختلفی در ترکیه وجود دارند که می توانید مدارک خود را جهت پذیرش به آن ها ارسال نمایید.

رشته های دندان پزشکی

یکی از رشته های تحصیلی گران در ترکیه، رشته دندان پزشکی است. اگر قصد تحصیل در این رشته را دارید باید بدانید که شرایط قبولی و ثبت نام این رشته در برخی از دانشگاه های ترکیه سخت و رقابتی می باشد. شما برای ثبت نام در این دانشگاه ها باید رزومه ای قوی و البته شرایط مالی عالی داشته باشید. در واقع شما برای تحصیل در این رشته ی گران باید از نمره بالای زبان، شرایط مالی عالی برخوردار باشید تا از پس پرداخت هزینه های بالای این رشته ی گران بربیاید.

همچنین شما باید مدرک کارشناسی نیز داشته باشید. چرا که با مدرک دیپلم و پیش دانشگاهی نمی توانید در دانشگاه های گران ترکیه ثبت نام کنید. البته ممکن است دانشگاه هایی نیز در این کشور وجود داشته باشند که شرایط راحت تری را در ثبت نام و پذیرش برای دانشجویان خارجی خود فراهم کرده باشند.

قطعا شما نیز این موضوع را می دانید که شما باید قبل از ورود به دانشگاه، دوره ای یکساله جهت آماده سازی تحصیلی برای دانشجویان غیر بومی در نظر گرفته شده است که باعث تقویت دانشجو در دروس پایه مثل زیست، علوم انسانی و اجتماعی می شود. شما به عنوان دانشجوی دندان پزشکی قبل از پایان این دوره، باید دوره های پیراپزشکی را بگذرانید تا بتوانید مهارت های اولیه دندان پزشکی را نیز یاد بگیرید. بعد از این دوره نیز شما به عنوان دانشجوی دندان پزشکی وارد دوره کارآموزی می شوید و در نهایت وارد دوره رزیدنتی خواهید شد.

رشته هنر

رشته هنر که از آینده شغلی خوبی نیز برخوردار است یکی از رشته های تحصیلی گران در ترکیه محسوب می شود که از متقاضیان زیادی نیز برخوردار است.

رشته هنر از جمله رشته های پردرآمد و آینده دار می باشد. برای اینکه بتوانید در مقطع کارشناسی رشته هنر شرکت کنید باید مدرک دیپلم خود را داشته باشید و نمره قبولی را نیز در تمام درس های پایه این رشته کسب کنید. شما می توانید در دانشگاه های فوق العاده ای که در ترکیه وجود دارند شرکت کنید و در این رشته به تحصیل بپردازید.

رشته های تحصیلی گران در ترکیه 1

رشته نرم افزار

رشته نرم افزار نیز از جمله رشته های تحصیلی گران در ترکیه می باشد که از طرفداران بسیار زیادی نیز برخوردار است. افرادی که متقاضی این رشته هستند باید در حوزه الکترونیک، برق، علوم کامپیوتری، مهندسی نرم افزار و سیستم های اطلاعاتی فعال باشند و اطلاعات بروزی از این حوزه ها کسب کنند. حوزه های تخصصی رشته نرم افزار به شرح زیر می باشند:

 1. کدگذاری
 2. رمز نگاری
 3. دید کامپیوتری
 4. مفسر ها
 5. علوم محاسباتی
 6. سیستم تعبیه شده
 7. پردازش سیگنال

همانطور که قطعا می دانید تمامی دانشگاه های ترکیه، دانشکده ای مختص رشته کامپیوتر و نرم افزار دارند.

نکاتی برای مهاجران تحصیلی به رشته های گران

شما به عنوان دانشجویی که تحصیل در ترکیه را از طریق رشته های گران انتخاب کرده اید باید نکات مهمی را در مورد مهاجرت تحصیلی بدانید و به آن ها توجه کافی داشته باشید. لازم است که شما قبل از هر کاری بدانید که به چه رشته و چه شغلی علاقه مند هستید که به صورت تخصصی در آن رشته مشغول به تحصیل شوید. در واقع شما باید این موضوع را برای خود باز کنید که قصد دارید پایه ثابت حقوق تان چه مقدار باشد.

همچنین شما باید مشخص کنید که بازار کار رشته ای که قصد تحصیل در آن را دارید، پر رونق است یا خیر؟ شغل آینده شما بازار کاری در محل زندگی شما دارد یا خیر؟

شما باید بدانید که هزینه های تحصیل و زندگی در کشوری خارجی مثل ترکیه، برای شما به عنوان یک دانشجو سنگین است و خیلی از افراد از پس این هزینه های بالا بر نمی آیند. همانطور که در بخش های قبل نیز گفتیم، شما برای ورود به  دانشگاه های معتبر و البته گران باید نمرات عالی در درس ها دریافت کنید و وضعیت مالی خوبی نیز برای پرداخت هزینه ها داشته باشید.

اگر شما نیز دانشجویی هستید که به طور جدی قصد مهاجرت تحصیلی را از طریق رشته های تحصیلی گران در ترکیه را دارید، اما نمی دانید به چه مدارکی نیاز دارید و چطور باید درخواست خود را برای پذیرش در دانشگاه های ترکیه ثبت کنید یا چه رشته ای را انتخاب کنید، به شما پیشنهاد می کنیم تا با کارشناسان اپلای یونیورس تماس بگیرید.

مقطع

رشته

دانشگاه

زیست شناسی دکترا
مقطع : دکترا
کشور : آلمان
مدت دوره : ۳ سال
دانشگاه : موسسه ماکس پلانک
مهلت ثبت نام : 2024-07-17
شهریه : رایگان و دارای حقوق
زبان شناسی دکترا
مقطع : دکترا
کشور : آلمان
مدت دوره : ۳ سال
دانشگاه : لایب نیتس
مهلت ثبت نام : 2024-07-08
شهریه : رایگان و دارای حقوق
فیزیک و ریاضیات دکترا
مقطع : دکترا
کشور : آلمان
مدت دوره : ۳ سال
دانشگاه : گوتینگن
مهلت ثبت نام : 2024-07-10
شهریه : رایگان و دارای حقوق
مهندسی مکانیک دکترا
مقطع : دکترا
کشور : آلمان
مدت دوره : ۳ سال
دانشگاه : Julich
مهلت ثبت نام : 2024-07-21
شهریه : رایگان و دارای حقوق
اقتصاد کشاورزی دکترا
مقطع : دکترا
کشور : آلمان
مدت دوره : ۳ سال
دانشگاه : ِلایب نیتس
مهلت ثبت نام : 2024-07-28
شهریه : رایگان و دارای حقوق
مهندسی سازه کارشناسی ارشد
مقطع : کارشناسی ارشد
کشور : آلمان
مدت دوره : 2ساله
دانشگاه : باهاوس وایمار
مهلت ثبت نام : 2024-07-01
شهریه : رایگان

مطالب مرتبط

تحصیل پزشکی در ترکیه جدید
ترکیه

تحصیل پزشکی در ترکیه

تحصیل پزشکی در ترکیه یکی از پرطرف‌دارترین گزینه‌ها برای دانشجویان ایرانی است. دانشگاه‌های ترکیه از طریق آزمون ورودی مشترک (YÖS) دانشجوان خارجی را پذیرش می‌کنند.

ادامه مطلب »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 × 3 =

تماس و مشاوره رایگان