مقالات کشورهای مختلف

معرفی بهترین دانشگاه‌های ترکیه

کشور ترکیه به دلیل همسایگی و نزدیکی فرهنگی به ما و همچنین پیشرفت علمی و آموزشی در حد آموزش‌های کشورهای آمریکا و اروپایی می‌تواند مقصدی امن، مطمئن و مناسب جهت تحصیل و یا ادامه تحصیل باشد در سال‌های اخیر تعداد دانشجویانی که خواستار پذیرش از بهترین دانشگاه‌های ترکیه هستند در حال افزایش می‌باشد. اعتبار مدرک و مورد تایید بودن دانشگاه‌های ترکیه از دیگر مزایای تحصیل در ترکیه است. دانشگاه‌های دولتی و خصوصی زیادی در ترکیه واقع شده‌اند که هر کدام به خودی خود دارای ویژگی‌ها، مزایا و معایبی هستند برای تحصیل و گرفتن پذیرش از دانشگاه‌های ترکیه نیاز است تا در مورد همه شرایط و ویژگی‌های دانشگاه‌ها تحقیق کامل را انجام داده تا انتخاب درستی را داشته باشیم.

در این مقاله سعی کرده‌ایم تا شما را با ۱۰ تا از بهترین دانشگاه‌های کشور ترکیه آشنا کنیم.همچنین در ادامه با  دیگر اسامی دانشگاه‌های این کشور مقاله را به اتمام خواهیم رساند.

 دانشگاه کوچ از بهترین دانشگاه‌های ترکیه

این دانشگاه خصوصی از بهترین دانشگاه‌های ترکیه به حساب می‌آید و در این کشور رتبه اول را دارد دانشگاه کوچ در سال ۱۹۹۳ در ساریایر استانبول تاسیس و واقع شده است که توسط خانواده خیر و ثروتمند و معروف ترکیه به همین نام یعنی خانواده کوچ ساخته شده است.

این دانشگاه به دلیل کیفیت آموزشی در جهان دارای رتبه ۴۷۷ می‌باشد و در ترکیه رتبه اول را از آنِ خود کرده است. از مزایای پذیرش در این دانشگاه می‌توان به ▪︎تضمین آینده شغلی برای دارندگان مدرک این دانشگاه به دلیل برتری دانشگاه در ترکیه و همینطور در جهان

 • دریافت بورسیه به دانشجویان موفق توسط دانشگاه ▪︎ امکان ادامه تحصیلات تکمیلی در اروپا و آمریکا با داشتن مدرک این دانشگاه
 • وجود هیئت علمی سطح بالا و اساتید مجرب از دانشگاه‌های اروپایی و آمریکایی
 • مورد تایید بودن مدرک اخذ شده از دانشگاه کوچ در تمام کشورها از جمله ایران
 • امکانات رفاهی موجود در این دانشگاه
 • امکان کار پس از تحصیل در ترکیه و در صورت لزوم استخدام در هلدینگ خانواده کوچ نام
 • اشاره کرد.
 • تمامی رشته‌ها در این دانشگاه می‌توانند پذیرش بگیرند اما از شروط اصلی اخذ پذیرش دانشگاه کوچ
 • موفقیت تحصیلی و نمرات برتر می‌باشد
 • قبولی در آزمون SAT و یا ACT( برای آزمون SAT کسب نمره ۱۴۱۰ از ۱۶۰۰ نمره و برای آزمون ACT کسب نمره ۳۱ از ۳۶)
 • داشتن معدل بالای ۱۸ برای دیپلم یا پیش دانشگاهی
 • ارائه ریز نمرات سه سال آخر دبیرستان
 • انگیزه نامه و توصیه نامه
 • داشتن مقالات علمی قوی

دانشگاه کوچ به دانشجویان نمره برتر و نخبه بورسیه‌های مختلفی را اعطا می‌کند که می‌توانید با مراجعه به سایت این دانشگاه در ماه‌های اردیبهشت و خرداد نسبت به شرایط و اخذ این بورسیه آگاه شده و اقدام نمایید با داشتن معدل بالا در دبیرستان و دیپلم و همچنین نمرات بالا در آزمون‌های ورودی همچنین داشتن انگیزه نامه و توصیه نامه می‌توانید از این بورسیه‌ها بهره‌مند شوید.

شهریه دانشگاه کوچ به دلیل خصوصی بودن این دانشگاه نسبتاً بالا است و در صورت داشتن بورسیه می‌توانید به کاهش آن کمک کنید اما به طور کلی میزان شهریه به رشته تحصیلی مورد نظر و مقطع آن بستگی دارد که بین ۲۰ تا ۳۰ هزار دلار سالیانه متغیر است.

رشته‌های تحصیلی برای دانشجویان تمامی مقاطع عبارتند از پزشکی، پرستاری، مدیریت، ریاضی،فیزیک،شیمی،روابط بین الملل،مهندسی در تمامی گرایش‌ها، باستان شناسی و تاریخ، فلسفه ،اقتصاد، حقوق ،جامعه شناسی و روانشناسی که در ۱۰ دانشکده برگزار و تدریس می‌شوند.

دانشگاه فنی استانبول

دانشگاهی بین المللی و دولتی در ترکیه که در شهر استانبول واقع شده است از قدیمی‌ترین دانشگاه‌های فنی در جهان و اولین در ترکیه محسوب می‌شود که ۲۵۰ سال قدمت و سابقه دارد این دانشگاه فنی مدرک ABET که صلاحیت این دانشگاه را تایید می‌کند را داراست. دانشگاه فنی استانبول به آموزش دانشجویان در رشته و حوزه هایی همچون علوم اجتماعی،هنر و خصوصا رشته های مهندسی میپردازد.

به طور کلی دانشگاه فنی استانبول از ۱۳ دانشکده و ۶ موسسه در حوزه تحصیلات تکمیلی و ۴۰۰ آزمایشگاه و همچنین ۳۰ مرکز تحقیقاتی تشکیل شده است. دانشکده‌های واقع در دانشگاه فنی استانبول عبارتند از دانشکده مهندسی عمران، دانشکده معماری، مهندسی مکانیک، مدیریت، هوانوردی و فضانوردی، مهندسی نساجی، شیمی و متالوژی

برای پذیرش از این دانشگاه مدارکی که باید ارائه دهید به این شرح است

 • آخرین مدرک تحصیلی به همراه ریز نمرات با ترجمه رسمی به زبان ترکی یا انگلیسی
 • پاسپورت معتبر
 • قبولی در آزمون ورودی SAT یا ACT
 • مدرک زبان معتبر
 • توصیه نامه و انگیزه نامه
 • بیمه سلامت
 • اثبات تمکن مالی
 • پرداخت هزینه‌های لازم

شهریه این دانشگاه به دلیل دولتی بودن آن ارزان‌تر از بسیاری دانشگاه‌های با این رتبه واقع در ترکیه یا کشورهای دیگر می‌باشد دانشگاه فنی دومین رتبه را در ترکیه میان ۵۲ دانشگاه شهر استانبول دارد اما مبلغ شهریه بسته به رشته و مقطع تحصیلی دانشجو از ۳۰ تا ۵۰ هزار لیر ترکیه در سال پیش بینی می‌شود.

 دانشگاه سابانچی از بهترین دانشگاه‌های ترکیه

این دانشگاه خصوصی در شهر استانبول برای تحصیل دانشجویان بین المللی در تمامی مقاطع پذیرش انجام می‌دهد. رشته‌های اقتصاد ،مدیریت، مهندسی، روانشناسی، علوم سیاسی، امنیت سایبری، هنر، ارتباطات، برق ،ریاضیات، فیزیک، تاریخ، زبان و ادبیات و بسیاری رشته‌های دیگر در این دانشگاه تدریس می‌شوند.

این دانشگاه از امکانات رفاهی و آموزشی بسیاری نظیر کتابخانه، خوابگاه، آزمایشگاه، رستوران و کافه تریا، زمین‌های ورزشی و مراکز و انجمن‌های متعدد برخوردار است .

جهت پذیرش از این دانشگاه قبولی در آزمون ورودی همچون SAT، YOS، GRE ،IB و آخرین مدرک تحصیلی و مدرک زبان معتبر مورد نیاز است.

این دانشگاه بورسیه‌های متعددی را برای دانشجویان واجد شرایط در نظر گرفته است. شهریه دانشگاه سابانچی بین ۱۵ تا ۲۰ هزار دلار در سال با توجه به رشته و مقطع تحصیلی دانشجویان می‌باشد.

دانشگاه حاجت تپه

دانشگاهی دولتی واقع در پایتخت ترکیه شهر آنکارا که رتبه دوم را در ترکیه داراست این دانشگاه از موسسات علمی قدیمی ترکیه به حساب می‌آید چرا که در سال ۱۹۶۷ تاسیس شده است .دانشگاه حاجت تپه در حوزه رشته‌های پزشکی جزو بهترین‌هاست. دانشکده‌های واقع در این دانشگاه شامل علوم مهندسی،علوم طبیعی،علوم انسانی ،اقتصاد، زبان و هنر و پزشکی می‌باشند که در دو پردیس آنکارا و بی تپه قرار دارند.

به عبارتی دانشگاه حاجت تپه دارای دو پردیس است که یکی اصلی در همان شهر آنکارا واقع شده و دیگری در خارج از شهر به نام بی تپه که این پردیس بسیار دیدنی است و به دلیل قرار گرفتن در جنگل و فضای سبز از امکانات رفاهی زیادی جهت فعالیت‌های ورزشی برای دانشجویان بهره مند است.

دانشکده‌های بی تپه شامل دندانپزشکی، پزشکی، داروسازی ،فیزیوتراپی ،پرستاری و علوم بهداشتی، ورزشی، اقتصاد، ارتباطات، هنر، ادبیات، آموزش و همچنین دانشکده های مهندسی و معماری. زبان تدریسی دانشگاه حاجت تپه در اکثر رشته‌ها انگلیسی می‌باشد و تنها برای رشته‌های پزشکی به هر دو زبان ترکی و انگلیسی و حتی بنا به درخواست دانشجویان آلمانی و فرانسوی است.

 دانشگاه بیلکنت

دانشگاهی خصوصی واقع شده در شهر آنکارا که از بهترین دانشگاه‌های ترکیه به حساب آمده و رشته‌های زیادی مثل علوم انسانی،علوم کامپیوتر، علوم اجتماعی، و هنر، تجارت، اقتصاد، فناوری اطلاعات را جهت تحصیل دانشجویان دارد این دانشگاه به تفریحات فرهنگی هنری زیادش معروف است به طوری که می‌توانید همزمان با تحصیل از فعالیتهای هنری و تفریحی نظیر دیدن تئاتر سینما و فیلم لذت ببرید.

دانشگاه بیلکنت به زبان انگلیسی تدریس می‌کند و مدرک آن مورد تایید کشورمان نیز می‌باشد نکته دیگر آنکه حق انتخاب در مورد زبان تدریسی برای دانشجویان وجود دارد. از شروط پذیرش دانشگاه بیلکنت داشتن مدرک زبان معتبر، مدرک دیپلم با معدل بالای ۱۷ و قبولی در آزمون ورودی SAT می‌باشد.

 

 دانشگاه آتیلیم از بهترین دانشگاه‌های ترکیه

این دانشگاه خصوصی در سال ۱۹۹۷ در شهر آنکارا تاسیس شده است دانشگاه آتیلیم در جهان رتبه ۸۰۱ را از آنِ خود کرده است. این دانشگاه در ۲۰ کیلومتری مرکز شهر آنکارا واقع شده است و با داشتن وسایل حمل و نقل عالی رفت و آمد را آسان می‌کند.

دانشگاه آتیلیم با دانشگاه‌های مطرح آمریکا و اروپا همکاری دارد و از بهترین دانشگاه‌های ترکیه است. با توجه به معاهده اراسموس دانشجویان می‌توانند به عنوان مهمان برای چند ترم در دانشگاه‌های اروپایی و آمریکا مهاجرت و تحصیل داشته باشند و از کشورهای دیگر هم دیدن کنند.

زبان تدریسی دانشگاه آتیلیم انگلیسی و ترکی است و از شرایط پذیرش از آن داشتن آخرین مدرک تحصیلی یا دیپلم به همراه ریز نمرات و مدرک زبان معتبر آیلتس ۵ برای مقطع کارشناسی و در مقاطع بالاتر تا آیلتس پنج و نیم و همچنین کسب نمره قبولی در آزمون ورودی SAT می‌باشد. به طور کلی شهریه این دانشگاه با توجه به رشته تحصیلی و همچنین مدرک زبان و مقطع تحصیل از ۸ تا ۱۰ هزار دلار در سال متغیر است و شهریه رشته‌های پزشکی تا ۱۶ هزار دلار سالیانه میرسد.

دانشگاه بوغازایچی

یکی از بهترین دانشگاه‌های ترکیه دانشگاه بوغازایچی است که از قدیمی‌ترین موسسات آموزشی در این کشور می‌باشد و شامل ۶ دانشکده می‌شود. دانشکده هنر و علوم، دانشکده آموزش، اقتصاد و علوم اداری و علوم کاربردی، همچنین دانشکده مهندسی که در حوزه رشته‌های عمران، کامپیوتر، برق و الکترونیک، صنایع، مکانیک و شیمی فعالیت می‌کند.

از شرایط پذیرش در این دانشگاه قبولی در آزمون SAT برای مقاطع تحصیلات تکمیلی آزمون GRE و دیگر مدارک شخصی و تحصیلی به همراه تمکن مالی، انگیزه نامه و توصیه نامه اساتید می‌باشد زبان مورد تدریس در دانشگاه بوغازایچی انگلیسی است.

 دانشگاه استانبول

دانشگاه استانبول از بهترین دانشگاه‌های ترکیه دولتی در همین شهر یعنی بزرگترین شهر ترکیه استانبول می‌باشد این دانشگاه در سال ۱۹۳۳ تاسیس شده و از رتبه‌های اول در ترکیه و در رده ۴۰۰ در جهان می‌باشد.

دانشگاه استانبول حدود ۲۰ دانشکده دارد که شامل دانشکده‌های پزشکی، دندانپزشکی، مدیریت، ارتباطات، پرستاری ،معماری، علوم سیاسی، الهیات، کامپیوتر و فناوری اطلاعات، حمل و نقل و تدارکات و همچنین تعداد زیادی مرکز تحقیقاتی و پردیس‌های مختلف است.

برای اخذ پذیرش در دانشگاه‌های استانبول قبولی در آزمون YOS یا SAT و مدرک زبان به همراه دیگر مدارک تحصیلی و هویتی لازم است.

شهریه این دانشگاه با توجه به دانشکده، رشته، مقطع تحصیلی از ۲۰ تا ۲۰۰ هزار لیر در سال متفاوت می‌باشد.

 دانشگاه فنی خاورمیانه

از بهترین دانشگاه‌های خاورمیانه که مورد تایید آموزش کشور آمریکا هم می‌باشد همین دانشگاه است که در شهر آنکارا ترکیه در سال ۱۹۵۶ تاسیس شده این دانشگاه دولتی به زبان انگلیسی و ترکی تدریس می‌کند و دارای ۵ دانشکده اصلی معماری، علوم و هنر، اقتصاد و علوم تربیتی، آموزش و دانشکده مهندسی که تمام رشته های تحصیلی در آن برای دانشجویان بین المللی در دسترس است.

برای گرفتن پذیرش از دانشگاه فنی نمره قبولی در آزمون ورودی SAT و مدرک زبان آیلتس یا تافل لازم می‌باشد. شهریه آن با توجه به رشته و مقطع تحصیلی دانشجو از ۵۰ تا ۸۰ هزار لیر متفاوت است دانشگاه فنی خاورمیانه به دانشجویان ممتاز و واجد شرایط بورسیه‌ میدهد که با اخذ این بورسیه ها میتوانید هزینه های تحصیلی را از نیم تا کل آن کاهش دهید.

 دانشگاه اقتصاد و فناوری

این دانشگاه که به نام TOBB می‌شناسیم در سال ۲۰۰۳ در شهر آنکارا پایتخت ترکیه تاسیس شده که از تازه‌ترین یا نوترین دانشگاه‌های کشور ترکیه محسوب می‌شود این دانشگاه خصوصی شامل ۶ دانشکده اصلی مهندسی پزشکی در حوزه‌های مهندسی پزشکی، کامپیوتر، برق، صنایع، مکانیک، مدیریت، اقتصاد، روابط بین المللی و سیاسی و بسیاری رشته‌های تحصیلی دیگر جهت استفاده دانشجویان از سراسر جهان می باشد.

از شرایط پذیرش از دانشگاه TOBB کسب نمره قبولی در آزمون‌های ورودی و داشتن مدرک زبان معتبر و مدارک لازم شخصی و هویتی و نمرات تحصیلی جهت ثبت نام است.

شهریه‌ دانشگاه اقتصاد و فناوری ترکیه نسبت به بسیاری دانشگاه‌های خصوصی این کشور کمتر و حتی ارزان‌تر از دیگر کشورهای پیشرفته است به طوری که شهریه‌های این دانشگاه تا ۱۵ هزار دلار سالیانه پیش‌بینی و تخمین زده می‌شود.

 

از دیگر دانشگاه‌های برتر در ترکیه دانشگاه‌های زیر را هم می‌توان معرفی کرد :

دانشگاه آنکارا ،آنادولو ،اژه، قاضی، آکدنیز ،دوکوز ایلول، آیدین استانبول، دانشگاه فنی یلدیز، مارمارا، آتاتورک، چوکوروا، ارجیس، ساکاریا ،موسسه فناوری ازمیر، دانشگاه بیلگی استانبول ،آجی بادام، باشکنت،چانکایا،باهچه شهیر و….  بسیاری دانشگاه‌های دیگر که برخی مورد تایید وزارت علوم ایران و برخی ترکیه و تعداد زیادی از آنها هر دو را دارا هستند و بسیاری از آنها دارای رتبه‌های جهانی خوبی می‌باشند.

سخن آخر

در صورتی که بخواهید اپلای ترکیه را داشته باشید و در خصوص ویژگیهای دانشگاههای برتر ترکیه و چگونگی اخذ پذیرش از آنها و کسب اطلاعات بیشتر با کارشناسان و مشاورین ما بصورت رایگان ارتباط برقرار نمایید .

مقطع

رشته

دانشگاه

زیست شناسی دکترا
مقطع : دکترا
کشور : آلمان
مدت دوره : ۳ سال
دانشگاه : موسسه ماکس پلانک
مهلت ثبت نام : 2024-07-17
شهریه : رایگان و دارای حقوق
زبان شناسی دکترا
مقطع : دکترا
کشور : آلمان
مدت دوره : ۳ سال
دانشگاه : لایب نیتس
مهلت ثبت نام : 2024-07-08
شهریه : رایگان و دارای حقوق
فیزیک و ریاضیات دکترا
مقطع : دکترا
کشور : آلمان
مدت دوره : ۳ سال
دانشگاه : گوتینگن
مهلت ثبت نام : 2024-07-10
شهریه : رایگان و دارای حقوق
مهندسی مکانیک دکترا
مقطع : دکترا
کشور : آلمان
مدت دوره : ۳ سال
دانشگاه : Julich
مهلت ثبت نام : 2024-07-21
شهریه : رایگان و دارای حقوق
اقتصاد کشاورزی دکترا
مقطع : دکترا
کشور : آلمان
مدت دوره : ۳ سال
دانشگاه : ِلایب نیتس
مهلت ثبت نام : 2024-07-28
شهریه : رایگان و دارای حقوق
مهندسی سازه کارشناسی ارشد
مقطع : کارشناسی ارشد
کشور : آلمان
مدت دوره : 2ساله
دانشگاه : باهاوس وایمار
مهلت ثبت نام : 2024-07-01
شهریه : رایگان

مطالب مرتبط

تحصیل پزشکی در ترکیه جدید
ترکیه

تحصیل پزشکی در ترکیه

تحصیل پزشکی در ترکیه یکی از پرطرف‌دارترین گزینه‌ها برای دانشجویان ایرانی است. دانشگاه‌های ترکیه از طریق آزمون ورودی مشترک (YÖS) دانشجوان خارجی را پذیرش می‌کنند.

ادامه مطلب »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دو + 14 =

تماس و مشاوره رایگان