مقالات کشورهای مختلف

تحصیل در قبرس/ مهاجرت تحصیلی به قبرس

قبرس کشوری جزیره‌ای و سومین جزیره بزرگ و پرجمعیت مدیترانه است قبرس با کشورهایی همچون سوریه، یونان، مصر، اسرائیل، لبنان و غزه همسایه می‌باشد. پایتخت کشور قبرس شهر نیکوزیا و مردم این کشور عمدتاً به زبان ترکی صحبت می‌کنند. قبرس به دو بخش شمالی و جنوبی تقسیم شده است که بخش شمالی آن مردمان ترک نشین و بخش جنوبی آن که به قبرس اروپایی معروف است را مردمان مسیحی و یونانی نشین تشکیل می‌دهند. در این مقاله با ویژگی‌ها و شرایط تحصیل در قبرس شمالی که از کشورهای  مسلمان محسوب می‌شوند آشنا خواهیم شد. سهولت سفر به قبرس و امکان تحصیل ارزان بدون نیاز به مدرک زبان، در کنار زیبایی و صمیمیت فرهنگی این کشور باعث شده تا مهاجرت تحصیلی به قبرس از گزینه‌های پیش روی متقاضیان تحصیلی قرار گیرد.

 کارشناسی

دانشگاه‌های کشور قبرس از سیستم آموزشی قوی و بسیاری از آنها از اعتبار بالایی در میان دانشگاه‌های جهان برخوردارند. تحصیل در مقطع کارشناسی مانند کشور ما می‌تواند به صورت پیوسته و ناپیوسته انجام گیرد و با گرفتن مدرک کاردانی یا فوق دیپلم دانشجویان با کسب معدل بالا وارد مقطع کارشناسی خواهند شد تحصیل در مقطع کارشناسی عموماً ۴ ساله است و می‌توانید به زبان انگلیسی تحصیل کنید اگر مدرک زبان ندارید می‌توانید به محض اخذ پذیرش از دانشگاه در دوره‌های زبان خود دانشگاه شرکت کرده و مدرک زبان هم دریافت نمایید در مورد معدل هم نگران نباشید با معدل دیپلم بالای ۱۲ و برای رشته‌های مهندسی و پزشکی تا بالای ۱۴ پذیرش دانشگاه‌های قبرس را میتوان اخذ کرد.

 کارشناسی ارشد

تحصیل در مقطع ارشد ۲ ساله و شامل ۳ تا ۴ ترم می‌شود در انتهای دوران تحصیل برای فارغ التحصیلی باید به مانند دکتری پایان نامه آماده کرده و از آن در یک مراسم شفاهی دفاع کنید در صورتی که مایل به ارائه پایان نامه نباشید می‌توانید با گذراندن دروس و ترم‌های تحصیلی بیشتر همچنین با انجام یک پروژه تحقیقاتی در حوزه رشته تحصیلی خود این مقطع را به پایان برسانید

دکتری

در صورتی که مدرک ارشد خود را در ایران دریافت کرده باشید با کسب نمره معدل بالای ۱۶ می‌توانید جهت پذیرش دکتری در قبرس درخواست دهید از دیگر شروط تحصیل دکتری در این کشور ارائه پایان نامه و دفاعیه از آن به همراه نگارش مقاله یا تحقیق علمی مطابق با رشته یا حوزه تحصیلی خود در نشریه یا ژورنال بین المللی می‌باشد،همچنین ارائه مدرک کارشناسی ارشد ضروری است.

تحصیل در قبرس 2

 شرایط تحصیل در قبرس شمالی

برای تحصیل در کشور قبرس، قلب مدیترانه؛ باید برای اخذ پذیرش از یک دانشگاه اقدام کنید قدم اول ارسال درخواست پذیرش خود به دانشگاه و ارائه مدارک مورد نیاز دانشگاه به سایت پذیرنده آن دانشگاه می‌باشد

▪︎مدارک شناسایی نظیر شناسنامه و کارت ملی

▪︎پاسپورت و عکس جدید متقاضی در سایز ۴×۶

▪︎در صورت لزوم مدرک زبان آیلتس پنج و نیم یا تافل ۶۵(در صورتی که مدرک زبان ندارید در دوره یک ساله زبان دانشگاه شرکت داده می‌شوید)

▪︎داشتن معدل دیپلم بالای ۱۲

 اخذ ویزای تحصیلی

از مزیت‌های اصلی تحصیل در قبرس شمالی عدم نیاز به ویزای تحصیلی می‌باشد داوطلبین تحصیل در کشور قبرس می‌توانند تنها با داشتن برگه و نامه قبولی مبنی بر پذیرش در دانشگاه در کشور قبرس به این کشور سفر کرده و به تحصیل مشغول شوند.

 برترین دانشگاه‌های قبرس برای تحصیل

همانطور که گفته شد دانشگاه‌های قبرس معتبر بوده و مدارک اخذ شده از آنها در جهان پذیرفته می‌شود تعدادی از دانشگاه‌های برتر قبرس را می‌بینیم

نام دانشگاه رتبه در قبرس محل دانشگاه
دانشگاه مدیترانه شرقی ۱ فاماگوستا
دانشگاه شرق نزدیک ۲ نیکوزیا
دانشگاه بین المللی قبرس ۳ نیکوزیا
دانشگاه آمریکایی گیرنه ۴ کارینیا
دانشگاه اروپایی لفک ۵ لفکا
کمپ metu                6 مورفو
دانشگاه مدیترانه کارپاسیا ۷ نیکوزیا
دانشگاه علوم قبرس ۸ کارینیا
دانشگاه علوم بهداشتی ۹ مورفو

سیستم نمره دهی در دانشگاه‌های قبرس بر اساس طبقه‌بندی نمره از ۱ تا ۴ می‌باشد یعنی بالاترین نمره ۴ است به عبارتی نمره ۱۸ تا ۲۰ در ایران مطابق با نمره سطح A در آمریکا یا ۴ در قبرس می‌باشد.

 هزینه تحصیل

تحصیل در قبرس به نسبت دیگر کشورها بسیار مقرون به صرفه است اما میزان شهریه دانشگاه‌های قبرس به مقطع تحصیلی، رشته مورد نظر و همینطور خود دانشگاه و شهری که در آن تحصیل می‌کنید بستگی دارد به طور تقریبی می‌توان شهریه‌ها را از هزار تا ۱۵ هزار یورو تقسیم بندی کرد.

 هزینه زندگی

زندگی در کشور قبرس شمالی برای یک دانشجو بسیار ارزان محسوب می‌شود به طوری که با ۳۰۰ تا ۵۰۰ یورو ماهیانه می‌توان یک زندگی معمولی را در این کشور گذراند بیشترین هزینه را برای اجاره مسکن در شهرهای مهم و دانشجویی قبرس می‌توان در نظر گرفت که با ماهی ۳۰۰ تا ۴۰۰ یورو می‌توان یک آپارتمان معمولی را اجاره کرد پس به طور کلی تا ماهی ۱۰۰۰ یورو برای زندگی دانشجویان در قبرس نیاز است استفاده از خوابگاه نیز شامل هزینه‌ای تا ۲۲۰۰ یورو در طول یک سال می‌باشد.

کار حین تحصیل در قبرس

دانشجویان در طی دوران تحصیلی خود می‌توانند همراه با مجوز تا ۲۰ ساعت در هفته به کار پاره وقت مشغول شده و حقوق دریافت کنند حداقل دستمزد برای دانشجویان در قبرس تا ۲۵۰ یورو ماهیانه در نظر گرفته می‌شود کار کردن کمک می‌کند تا هزینه‌های زندگی و تحصیل در این کشور برای دانشجویان کمتر شده و زندگی راحت‌تری را در پیش گیرند بعد از اتمام دوران تحصیلی هم می‌توانید با کسب اجازه و ارائه مدرک تحصیلی خود در قبرس مشغول به کار شوید از آنجایی که قبرس از کشورهای توریستی تفریحی است کار کردن دانشجویان در بخش های تفریحی و گردشگری نظیر هتل ها، سواحل، رستوران‌ها و دیگر مکانهای تفریحی در دسترس است.

 اخذ اقامت پس از تحصیل

بعد از فارغ التحصیلی از دانشگاه‌های قبرس دانشجویان می‌توانند با مجوز وارد بازار کار شده و درآمد کسب کنند برای این منظور یک کارفرما باید دعوتنامه کاری برای دانشجو ارسال کند و متقاضی اقامت مشغول به کار شود سپس بعد از مدتی می‌تواند برای اقامت در این کشور اقدام کرده و درخواست دهد

 بورسیه تحصیلی قبرس

اکثر دانشگاه‌های قبرس برای دانشجویان واجد شرایط با نمره‌های بالا و رزومه تحصیلی قوی بورسیه و کمک هزینه در نظر گرفته است. دولت و آموزش و پرورش قبرس هم در این زمینه دانشجویان را یاری می‌دهد برخی از بورسیه‌های قبرس قسمتی و برخی دیگر تمام هزینه‌های تحصیل و زندگی دانشجو را پوشش می‌دهد بورسیه‌های کامل و بورسیه‌های جزئی دو نوع بورسیه های تحصیلی این کشور هستند. دانشجویان در هر مقطعی می‌توانند جهت اخذ بورسیه درخواست دهند و بیشتر در ماه‌های سپتامبر و فوریه مدارک خود را به دانشگاه تحویل داده و اقدام کنند.

تحصیل در قبرس 1

 اخذ ویزای همراه در قبرس

از آنجایی که تحصیل در قبرس برای دانشجویان بین المللی  نیازی به ویزا ندارد متقاضی یا دانشجوی در حال تحصیل می‌تواند با پذیرش از دانشگاه اقامت موقت قبرس را دریافت کند همزمان می‌تواند با همین مجوز و اقامت برای همراهان خود ویزای همراه تهیه کند همراهان دانشجو در صورت تاهل همسر و فرزندان زیر ۱۸ سال و در صورت تجرد والدین می‌باشند که می‌توانند به قبرس مهاجرت کرده و نزد دانشجو زندگی کنند.

 مزایا و معایب تحصیل در قبرس

هر کشوری جهت مهاجرت تحصیلی دارای معایب و مزایایی می‌باشد از جمله مزایای تحصیل در قبرس شمالی می‌توان

 • ▪︎وجود دانشگاه‌های مدرن و دارای اعتبار
 • ▪︎امکان استفاده از آموزش‌ها و سیستم‌های پیشرفته
 • ▪︎امکان تحصیل بدون مدرک زبان و تنها با گذراندن دوره یک ساله دانشگاه
 • ▪︎ امکان سفر و مهاجرت تحصیلی بدون ویزا
 • ▪︎امکان استفاده از بورسیه‌های فراوان
 • ▪︎هزینه‌های زندگی و تحصیل ارزان
 • ▪︎زیبایی و مکان‌های تفریحی خیره کننده
 • ▪︎وجود دانشجویان بین‌المللی از سراسر جهان و آشنایی با فرهنگ‌های مختلف
 • ▪︎امکان کار حین تحصیل و کسب درآمد
 • را نام برد و از اندک معایب تحصیل و زندگی در قبرس
 • ▪︎وجود نژاد پرستی
 • ▪︎سختی سفر به کشورهای دیگر به دلیل نبود قبرس در حوزه و عدم عضو کشورهای شینگن

می باشند.

سخن آخر

برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص تحصیل در قبرس و مهاجرت تحصیلی به این کشور و چگونگی اپلای قبرس در هر مقطعی با مشاورین ما به صورت رایگان تماس برقرار کنید.

مقطع

رشته

دانشگاه

زیست شناسی دکترا
مقطع : دکترا
کشور : آلمان
مدت دوره : ۳ سال
دانشگاه : موسسه ماکس پلانک
مهلت ثبت نام : 2024-07-17
شهریه : رایگان و دارای حقوق
زبان شناسی دکترا
مقطع : دکترا
کشور : آلمان
مدت دوره : ۳ سال
دانشگاه : لایب نیتس
مهلت ثبت نام : 2024-07-08
شهریه : رایگان و دارای حقوق
فیزیک و ریاضیات دکترا
مقطع : دکترا
کشور : آلمان
مدت دوره : ۳ سال
دانشگاه : گوتینگن
مهلت ثبت نام : 2024-07-10
شهریه : رایگان و دارای حقوق
مهندسی مکانیک دکترا
مقطع : دکترا
کشور : آلمان
مدت دوره : ۳ سال
دانشگاه : Julich
مهلت ثبت نام : 2024-07-21
شهریه : رایگان و دارای حقوق
اقتصاد کشاورزی دکترا
مقطع : دکترا
کشور : آلمان
مدت دوره : ۳ سال
دانشگاه : ِلایب نیتس
مهلت ثبت نام : 2024-07-28
شهریه : رایگان و دارای حقوق
مهندسی سازه کارشناسی ارشد
مقطع : کارشناسی ارشد
کشور : آلمان
مدت دوره : 2ساله
دانشگاه : باهاوس وایمار
مهلت ثبت نام : 2024-07-01
شهریه : رایگان

مطالب مرتبط

قبرس

تحصیل پزشکی در قبرس

قبرس شمالی از جمله کشورهایی است که مهاجرت تحصیلی به آن راحت شده است زیرا بدون اینکه لازم باشد مدرک زبان بگیرید و یا رفت

ادامه مطلب »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

19 + 6 =

تماس و مشاوره رایگان