تحصیل دکتری در آمریکا

آمریکا از پیشرفته‌ترین و در عین حال بهترین دانشگاه‌ها را در خود جای داده است به طوری که افراد مهم در جهان مدارک تحصیلی خود را از این کشور دریافت کرده‌اند تحصیل در آمریکا بهترین و راحت‌ترین راه مهاجرت به این کشور می‌باشد تحصیل در آمریکا در حوزه تحصیلات تکمیلی به راحتی امکان‌پذیر نیست و به دلیل رقابتی که در میان دانشجویان جهت اخذ پذیرش دکتری در آمریکا وجود دارد کسب نمرات بالا در آزمون‌های ورودی تخصصی رشته تحصیلی هر فرد مبنای پذیرش در دانشگاه‌های آمریکا می‌باشد. از شروط اصلی تحصیل دکتری در آمریکا قبولی در آزمون‌های ورودی نظیر GRE است.همچنین معدل بالا و مدرک زبان معتبر آیلتس۷ به بالا و یا تافل۸۷ از دیگر شروط پذیرش در دانشگاههای آمریکا می باشند.

 شرایط و مدارک لازم جهت پذیرش دکتری در آمریکا

▪︎ تکمیل فرم درخواست پذیرش از دانشگاه

▪︎ رزومه و آخرین مدرک تحصیلی به همراه ریز نمرات

▪︎ انگیزه نامه و توضیح قابل توجه از اینکه هدف از تحصیل دکتری در آمریکا و این رشته را شرح دهید

▪︎ توصیه نامه از اساتید

▪︎ پاسپورت معتبر

▪︎ کسب نمره قبولی در آزمون ورودی دکتری وابسته به رشته تحصیلی

▪︎ مدرک زبان معتبر انگلیسی آیلتس ۷ یا تافل ۹۰

▪︎ مدارک شخصی و شناسایی

▪︎ پرداخت هزینه‌های لازم و رسید آن

▪︎ داشتن معدل بالای ۱۵

برای اخذ پذیرش دکتری در آمریکا باید مدارک فوق را از طریق سایت دانشگاهی که انتخاب کرده‌اید ارسال کرده و منتظر تایید دانشگاه بمانید. نکته مهم اینکه تمامی مدارک باید به زبان رسمی انگلیسی ترجمه شود در ادامه باید گفت که جهت شرکت در آزمون‌های ورودی دکتری در آمریکا برای هر رشته آزمونی در نظر گرفته شده به طور مثال برای رشته‌های مهندسی آزمون GRE, برای رشته‌های پزشکی MCAT, برای رشته‌های حقوق LSAT و یا آزمون هوشمند GMAT برگزار می‌شوند که هر دانشگاه نمره مورد نظر خود را جهت پذیرش از دانشجو خواستارند.

 

تصویر شاخص آمریکا

 

 اخذ ویزا برای تحصیل در آمریکا

جهت اخذ ویزای تحصیلی آمریکا باید به سفارت یا کنسولگری آمریکا رفته و مدارک لازم را همراه ترجمه ارائه دهید از اصلی‌ترین مدارک برای داشتن ویزا، اثبات تمکن مالی است، پاسپورت معتبر، انگیزه و توصیه نامه، بیمه درمانی، مدرک زبان، نامه پذیرش از دانشگاه به همراه سوابق تحصیلی دانشجو برای درخواست ویزا ضروری است.

معمولاً ویزایی که برای تحصیل در آمریکا صادر می‌شود بالای ۶ ماه اعتبار دارد تا حداکثر دو سال و بعد از منقضی شدن برای تمدید آن وارد عمل شوید.

 رشته‌های محبوب دکتری در آمریکا

در حوزه تحصیلات تکمیلی ادامه تحصیل برای هر رشته‌ای امکان‌پذیر است اما از رشته‌هایی که در میان دانشجویان متقاضی ادامه تحصیل در این مقطع در کشور آمریکا طرفداران بیشتر، بازار کار بهتر و آینده ای درخشانتر دارند میتوان از مهندسی،پزشکی،اقتصاد،ریاضیات،علوم سیاسی،روانشناسی،جامعه شناسی، روانشناسی،انسان شناسی، آموزش و… یاد کرد.

 برترین دانشگاه‌های آمریکا

دانشگاه‌های آمریکا در جهان مشهورند به طوری که نام برخی از آنها هزاران بار به گوشمان رسیده است.

 • دانشگاه هاروارد : از خوشنام‌ترین و قدیمی‌ترین دانشگاه‌های آمریکا جهت تحصیل دکتری دانشگاه هاروارد است که در سال ۱۳۳۶ در ایالات متحده آمریکا تاسیس شده است این دانشگاه نه تنها در آمریکا بلکه در جهان هم از اهمیت زیادی برخوردار است و بیش از ۲۰ هزار دانشجو در حال تحصیل در این دانشگاه هستند دانشگاه هاروارد در جهان در رده پنجم دانشگاه‌ها قرار دارد و اخذ پذیرش از آن با شرایط خاصی امکان‌پذیر است و به راحتی ممکن نیست.
 • دانشگاه پرینستون : از دیگر دانشگاه‌های آمریکا که از اعتبار و قدمت بالایی برخوردار است دانشگاه پرینستون است که در سال ۱۷۴۶ ساخته شده و در رتبه‌بندی جهانی در رده بیستم جای گرفته است.
 • دانشگاه کلمبیا : دانشگاه کلمبیا یک دانشگاه خصوصی جهت تحصیل دکتری در آمریکا است که در سال ۱۷۵۴ در نیویورک ساخته و تاسیس شد دانشگاه کلمبیا در رده نوزدهم جهانی قرار گرفته است. کسب ۸۲ جایزه نوبل از افتخارات این موسسه می‌باشد و نزدیک به ۳۰ هزار دانشجو در آن تحصیل می‌کنند.

از دیگر دانشگاه‌های برتر در آمریکا می‌توان به

 • دانشگاه مهندسی ماساچوست یا MIT که در دنیا در رده اول است
 • دانشگاه ییل با رتبه چهاردهم در میان دانشگاه‌های جهان
 • دانشگاه استنفورد در میان دانشگاه‌های برتر جهان در رتبه سوم قرار دارد
 • دانشگاه شیکاگو با کسب رتبه دهم در جهان
 • دانشگاه پنسیلوانیا که یک دانشگاه خصوصی با رتبه شانزدهم در دنیا است
 • دانشگاه دوک دانشگاهی خصوصی در کارولینای شمالی با رتبه ۵۲ در جهان
 • دانشگاه جان هاپکینز که در میان ۲۵ دانشگاه برتر جهان رتبه‌بندی می‌شود
 • دانشگاه کرنل که در دنیا رتبه ۲۱ را از آن خود کرده است
 • دانشگاه نیویورک که بیشتر در حوزه رشته‌های پزشکی فعالیت می‌کند و در رده ۴۲ جهان قرار گرفته است.

هزینه تحصیل

با توجه به اینکه اکثر دانشگاه‌های آمریکا برای تحصیل دکتری در رتبه‌های اول جهانی قرار دارند و هزاران دانشگاه در این کشور فعال هستند پس شهریه‌ها و هزینه‌های تحصیلی برای هر یک از آنها می‌تواند متفاوت

باشد اما به طور میانگین ۳۰ تا ۴۰ هزار دلار در سال شهریه‌های دانشگاه‌های دکتری آمریکا پیش بینی می‌شوند البته این مبلغ برای دانشگاه‌های خارجی و مهم‌تر بیشتر هم خواهد بود به طور مثال دانشگاه هاروارد حدود ۴۸ هزار دلار ،موسسه ماساچوست نزدیک به ۵۰ هزار دلار و دانشگاه کالیفرنیا تا ۶۳ هزار دلار شهریه سالانه دریافت می‌کند.

 بورسیه جهت تحصیل دکتری

از آنجایی که هزینه و شهریه‌های تحصیل در مقطع دکتری در کشور آمریکا بسیار بالاست بهره بردن از بورسیه تحصیلی بهترین کمک برای کم کردن هزینه‌های دانشجویان می‌باشد بورسیه‌های زیادی در آمریکا جهت ادامه تحصیل در اختیار دانشجویان واجد شرایط قرار می‌گیرند این بورسیه‌ها برای بخشی از هزینه‌های زندگی اختصاص داده می‌شود یا به طور کامل هزینه زندگی و تحصیل را پوشش می دهند.

از معروف‌ترین بورسیه‌های دکتری آمریکا می‌توان به بورسیه Full_ride اشاره کرد که تمام هزینه‌های دانشجویان را در آمریکا کاور می‌کند.

همچنین بورسیه های دانشگاهی که توسط دانشگاههایی مثل استنفورد و هاوایی یا بوستون و بورسیه نایت هنسی هم در اختیار دانشجویان واجد شرایط دکتری آمریکا قرار دارد.

شرط اصلی اخذ بورسیه تحصیلی در آمریکا رزومه قوی دانشجویان در حوزه تحصیل، انگیزه نامه، توصیه نامه، مدرک زبان آیلتس ۷ به بالا و برای بهره گرفتن از بورسیه فول فاند، نوشتن چند مقاله ISI که در مجلات جهانی به چاپ رسیده‌اند می‌باشد.

 اخذ ویزای همراه در آمریکا

از شرایط گرفتن ویزای همراه ارائه مدارک لازم به سفارت است که توصیه می‌کنیم بعد از اینکه ویزای تحصیلی خود را دریافت کردید برای گرفتن ویزای همراه درخواست دهید تا شانس اخذ آن افزایش یابد ویزای همراه برای همسر، فرزندان مجرد زیر ۲۱ سال و والدین صادر می‌شود.

▪︎ مدارک شناسایی نظیر شناسنامه فرزندان و سند ازدواج

▪︎ مدارک اثبات دانشجویی سرپرست

▪︎ گواهی سلامت و عدم بیماری‌های سخت برای همراهان

▪︎ اثبات تمکن مالی و گواهی بانکی مبنی بر اینکه در طول دوران تحصیل هزینه‌های زندگی خود و همراهان را پرداخت خواهید کرد و زندگی راحتی را فراهم می‌کنید.

معدلسازی مدارک برای تحصیل دکتری در آمریکا

برای اینکه مشخص شود مدرک تحصیلی شما که در مقطع کارشناسی ارشد در اختیار دارید از نظر دانشگاههای آمریکا در چه سطحی است باید آنرا را به موسسات WES ارسال کرده تا جهت معادلسازی آماده شود و درصورت لزوم و کمتر بودن اعتبار مدرک باید یک تا دو ترم ادامه تحصیل داد و سپس مدرک خود را به دانشگاه ارائه دهید.

توجه داشته باشید که مدارک  شما باید به زبان رسمی انگلیسی ترجمه شود و حاوی مهر آموزش و پرورش نیز باشد.

 

 

 هزینه زندگی جهت تحصیل در آمریکا

هزینه‌های زندگی و مایحتاج هر فرد نسبت به دیگری می‌تواند متفاوت باشد اما با توجه به سبک زندگی دانشجویی و هزینه‌هایی که برای خرید پوشاک، خوراک، کتاب، بیمه و تفریح مبلغی تا ۳۰۰۰ دلار در سال لازم است. در خصوص اجاره مسکن در شهرهای بزرگ تا ۱۷۰ هزار دلار آمریکا ماهیانه باید هزینه کرد که این مبلغ برای شهرهای کوچکتر و یا اسکان در خوابگاه‌های دانشجویی می‌تواند کمتر هم باشد.

 کار حین و پس از تحصیل در آمریکا

دانشجویان در حال تحصیل دکتری در آمریکا در یک سال اول حق کار کردن به صورت پاره وقت یا تمام وقت را ندارند و بعد از این یک سال می‌توانند با گرفتن مجوز تا ۲۰ ساعت در هفته به کارهای پاره وقت بپردازند تا در کم کردن هزینه‌ها کمک کننده باشد بعد از فارغ التحصیلی به دلیل اقتصاد خوب آمریکا و بازار کار مناسب متقاضی می‌تواند در طی دو ماه که دولت آمریکا پس از اتمام ویزای تحصیلی مهلت ماندن در این کشور را می‌دهد سریعتر کار خود را پیدا کرده و مشغول شوند.

سخن آخر

در خصوص کسب اطلاعات بیشتر درباره تحصیل در آمریکا و اخذ پذیرش در دانشگاههای دکتری آمریکا به صورت رایگان با مشاورین ما در تماس باشید .در طول مسیر اپلای تیم ما کنارتان خواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هفت + هجده =

تماس و مشاوره رایگان