تحصیل در انگلستان/ مهاجرت تحصیلی به انگلستان

کشور انگلیس همواره به خاطر زبان عامیانه اکثر کشورها و سهولت در یادگیری آن از اولین و مناسب‌ترین مقاصد جهت مهاجرت تحصیلی است امکان استفاده از دانشگاه‌های برتر جهان در کنار دانشجویان بین المللی از سراسر دنیا و تعداد زیاد دانشجویان ایرانی  باعث شده تا انگلستان محبوب و پرطرفدار در میان دانشجویان و متقاضیان ادامه تحصیل در خارج از کشور باشد .طول دوران تحصیلی کوتاه‌تر به نسبت دیگر کشورها، بازار کار عالی و درآمدهای خوب بعد از تحصیل تنها بخشی از مزایای تحصیل در کشور انگلیس می‌باشند.

شرایط تحصیل در انگلستان

تحصیل در مقطع کارشناسی انگلستان در گروه سنی ۱۸ تا ۲۵ سال با داشتن مدرک زبان انگلیسی آیلتس با نمره حداقل۶ و نیم یا تافل ۸۰ امکان‌پذیر است. هزینه‌های تحصیل و شهریه دانشگاه‌ها برای این مقطع حدود ۱۰ تا ۳۵ هزار پوند در طول یک سال رقم می‌خورد که در مقاطع بالاتر تا ۴۰ هزار پوند خواهد رسید. از شروط اصلی گرفتن پذیرش در دانشگاه‌های کشور انگلیس

 • ▪ داشتن مدرک زبان انگلیسی معتبر آیلتس ۶ به بالا
 • ▪ ارائه مدرک دیپلم ۱۲ ساله
 • ▪ توصیه نامه
 • ▪انگیزه نامه
 • ▪زومه تحصیلی به همراه ریز نمرات
 • ▪ تکمیل فرم درخواست پذیرش
 • ▪ مدارک شخصی و هویتی به همراه پاسپورت

 برترین دانشگاه‌های انگلستان

کشور انگلیس دانشگاه‌های عالی بسیاری را دارد که بیشتر آنها جز ۱۰۰ مرکز آموزشی دنیا هستند.

 

نام دانشگاه رتبه Qs شهریه دانشگاه
دانشگاه آکسفورد ۲ ۳۵ هزار پوند
دانشگاه کمبریج ۳ ۱۵ تا ۳۰ هزار پوند
دانشگاه امپریال کالج لندن ۶ ۳۱ هزار پوند
کالج دانشگاهی لندن ۹ ۱۰ تا ۳۰ هزار پوند
دانشگاه اقتصاد و علوم لندن ۴۵ ۱۵ تا ۳۵ هزار پوند
دانشگاه ادینبورگ ۲۲
دانشگاه منچستر ۳۲
دانشگاه کینگز لندن ۴۰
دانشگاه بریستول ۵۵
دانشگاه وارویک ۶۷

 

 هزینه تحصیل در انگلیس

تحصیل در کشور انگلستان نیازمند هزینه‌هایی است که مبلغ دقیق آن به عواملی همچون رشته و مقطع تحصیلی دانشگاه بستگی دارد. به طور کلی شهریه دانشگاه‌های رتبه بالای انگلستان از ۱۰ تا ۴۰ هزار پوند در طول سال در نظر گرفته می‌شود که این مبالغ برای دانشگاه‌های دولتی در شهرهای کوچکتر بسیار پایین‌تر خواهد بود.

 کارشناسی

طول دوره تحصیلی کارشناسی در انگلیس ۳ ساله است که تقریباً یک سال زودتر به اتمام می‌رسد جهت پذیرش در دانشگاه در مقطع کارشناسی یا لیسانس باید دیپلم ۱۲ ساله خود را ارائه دهید برخی از دانشگاه‌ها برای پذیرش تنها به مدرک دیپلم بسنده نکرده و از دانشجویان طی کردن دوره فاندیشن یا  A level را خواستارند.

زمان دوره تحصیل کارشناسی برای برخی از رشته‌ها نظیر مهندسی و علوم پایه تا ۴ سال به طول می‌انجامد اما برای دانشجویان برتر امکان کمتر کردن دوره تحصیلی با ارائه نمرات بالا امکان‌پذیر است. تحصیل در انگلستان به همین دوران تحصیلی کمتر نسبت به باقی کشورها معروف شده است نکته قابل توجه اینکه در انگلیس در مقطع کارشناسی به صورت همزمان تحصیل در دو رشته نیز قابل انجام است به طوری که در یک دوره ۴ ساله دو رشته مختلف را تحصیل می‌کنید که این مزیت بسیار خوبی برای آینده شغلی متقاضیان تحصیلی می‌باشد.

کارشناسی ارشد

تحصیل ارشد در انگلیس معمولاً یک ساله است داشتن مدرک ارشد از دانشگاه این کشور سبب می‌شود تا بتوانید زودتر و مستقیماً وارد بازار کار شده و سپس اقامت انگلستان را داشته باشید برای پذیرش در این مقطع به مدارکی مثل سوابق تحصیلی به همراه نمرات، مدرک زبان آیلتس۷ یا تافل ۹۰ به بالا، قبولی در آزمونGMAT و GRE برای برخی دانشگاه‌ها ،رزومه و سوابق تحصیلی، توصیه نامه و انگیزه نامه احتیاج است.

دکتری

تحصیل دکتری در انگلستان ۳ تا ۶ سال به صورت تمام وقت یا نیمه وقت طول می‌کشد برای گرفتن پذیرش از دانشگاه باید مدارک تحصیلی سابق همچون دیپلم لیسانس و فوق لیسانس را ارائه دهید همچنین مدارک و تحقیقات علمی و منابع آکادمیک به همراه انگیزه نامه و پروپوزال تحقیقاتی که توسط اساتید تایید شده‌اند را به همراه ترجمه انگلیسی تحویل دهید نکته مهم در رابطه با مدرک زبان مقطع دکتری داشتن آیلتس ۷ به بالا است پذیرش مقطع دکتری در انگلیس مانند مقاطع تحصیلی پایین‌تر نیازی به آزمون ورودی ندارد.

 

 بورسیه جهت تحصیل در انگلستان

تحصیل در انگلیس مزیت‌های زیادی دارد اما استفاده از این مزایا به راحتی و بدون هزینه امکان‌پذیر نخواهد بود همانطور که گفته شد شهریه‌ی دانشگاه‌های کشور انگلیس نسبتا زیاد است همچنین هزینه‌های زندگی در این کشور به راحتی برای یک دانشجو تامین نمی‌شود به همین منظور دولت انگلیس با همکاری دانشگاه‌های خود برای دانشجویان واجد شرایط بورسیه و کمک هزینه در نظر گرفته است برخی از بورسیه‌های معروف انگلیس مثل بورسیه چونینگ که بیشتر برای مقاطع ارشد ارائه می‌شود، توسط اکثر دانشگاه‌ها تامین می‌شود.

بورسیه شورای بریتانیا و بورسیه‌های دانشگاهی کمبریج ،آکسفورد، کالج لندن، کینگز و دانشگاه لندن نیز اسامی دیگر بورسیه های انگلستان هستند.

برای بهره‌مندی و اخذ بورسیه‌های انگلیس داشتن رزومه تحصیلی قوی و نمرات بالا به همراه پروژه و تحقیقات علمی معتبر برای هر دانشجو ضروری است اغلب بورسیه‌ها به مقاطع تحصیلات تکمیلی اختصاص داده شده است.

 ویزای تحصیلی در انگلستان

بعد از اخذ پذیرش در دانشگاه‌های کشور انگلستان باید به سفارت این کشور رفته و برای اخذ ویزا اقدام نمایید به این منظور باید مدارکی را که سفارت از شما می‌خواهد ارائه دهید مدارک لازم باید توسط دارالترجمه‌های رسمی به زبان انگلیسی ترجمه و مهر شوند.

 • ▪︎ پاسپورت معتبر و کپی آن
 • ▪︎ مدرک زبان معتبر که دانشگاه خواسته است
 • ▪︎ عکس پاسپورتی جدید
 • ▪︎ تکمیل فرم درخواست ویزا با پرداخت هزینه‌های لازم
 • ▪︎ اثبات تمکن مالی به ارزش هزار تا ۱۵۰۰ دلار ماهانه
 • ▪︎ تاییدیه ATAS برای رشته‌هایی نظیر علوم مهندسی، تکنولوژی و بیولوژی

ویزای تحصیلی انگلستان هم به صورت کوتاه مدت و هم بلند مدت ارائه می‌شوند که با توجه به مقطع تحصیلی می‌توانید آن را درخواست کنید.

 هزینه زندگی

هزینه‌ها و مخارج زندگی در کشور انگلیس به نسبت بسیاری کشورهای پیشرفته نسبتا بالا است که این موضوع برای شهرهایی مثل لندن و دیگر شهرهای مهم انگلستان بالاتر هم خواهد بود. به طور میانگین هزینه زندگی در انگلیس با احتساب اجاره مسکن ماهیانه ۲ تا ۲۵۰۰ پوند انگلیس رقم می‌خورد که با انجام کار دانشجویی و یا دریافت بورسیه می‌توانید این هزینه‌ها را کاهش دهید.

 کار حین تحصیل در انگلستان

دانشجویان می‌توانند تا ۲۰ ساعت در هفته در کنار تحصیل به کارهای پاره وقتی که مجاز به انجام آن هستند مشغول شوند تقریباً هر ساعت ۵ تا ۱۰ پوند حقوق دریافتی هر فرد می‌باشد برخی دانشگاه‌ها امکان کار در محیط دانشگاه را هم برای داوطلبین فراهم کرده‌اند همچنین زمان گفته شده برای هر دانشگاه نسبت به مقطع تحصیلی می‌تواند متغیر باشد مثلاً برای مقاطع ارشد و دکتری هفته ای ۶ تا ۱۵ ساعت بیشتر مجاز به انجام کار نخواهید بود.

 

اخذ اقامت و تابعیت پس از تحصیل در انگلستان

دریافت اقامت و شهروندی کشور انگلیس نیازمند کسب درآمد و پرداخت مالیات به دولت است دانشجویانی که تحصیلات خود را به اتمام برسانند می‌توانند با تبدیل ویزای تحصیلی خود به ویزای کاری و ورود به بازار کار این کشور در کنار دریافت حقوق در حوزه کاری خود بعد از ۵ سال از ماندن در این کشور جهت اخذ اقامت درخواست دهند در صورتی که مجاز به اخذ اقامت انگلستان شوید می‌توانید بعد از ۵ سال از داشتن اقامت برای دریافت تابعیت و شهروندی و اخذ پاسپورت انگلستان نیز اقدام نمایید.

 اخذ ویزای همراه

همراهان دانشجو نظیر والدین درجه یک و در صورت تاهل همسر و فرزندان زیر ۱۸ سال دانشجویان در حال تحصیل در کشور انگلیس می‌توانند با داشتن ویزای همراه در کنار شما به انگلستان سفر کرده و اقامت موقت بگیرند. ویزای همراه معمولا دو سال و ۹ ماه اعتبار دارد که برای همراهان دورتر مثل نامزد دانشجو یا پدربزرگ و غیره می‌تواند به صورت ۶ ماهه ارائه شود. برای اخذ ویزای همراه باید مدارکی را به سفارت نشان دهید تا تایید شوند

 • ▪︎ اثبات تمکن مالی برای تمامی افراد خانواده و گواهی بانکی معتبر
 • ▪︎ مدارک شخصی و هویتی مثل شناسنامه‌ها، سند ازدواج
 • ▪︎ پاسپورت یا گذرنامه دارای اعتبار تمامی افراد
 • ▪︎ گواهی عدم سوء پیشینه و سابقه کیفری
 • ▪︎ نتایج آزمایشات مبنی بر صحت سلامت جسمی و روحی
 • ▪︎ اثبات محل اقامت دانشجو و همراهان

 معایب و مزایای تحصیل در انگلستان

تحصیل در هر کشوری خوبی و بدی‌هایی دارد که هر دانشجوی متقاضی مهاجرت به کشورهای خارجی باید از آنها با خبر باشند از مزایای تحصیل در انگلستان می‌توان به موارد زیر اشاره کرد

 • ▪︎ امکان استفاده از بهترین دانشگاه‌های جهان و اعتبار بالای مدارک آن
 • ▪︎ تحصیل به زبان انگلیسی
 • ▪︎ امکان استفاده از بورسیه های فراوان
 • ▪︎ امکان اخذ ویزای همراه
 • ▪︎ تحصیل در زمان کمتر و زودتر وارد بازار کار شدن
 • ▪︎ امکان کار حین تحصیل و بازار کار قوی در این کشور
 • ▪︎ استفاده از خدمات بهداشتی درمانی رایگان با اخذ اقامت
 • ▪︎ تعداد زیاد دانشجویان و آشنایی با ملیت‌های مختلف از سراسر دنیا
 • معایب تحصیل و زندگی در انگلستان هم مسائلی همچون
 • ▪︎ هزینه‌های زندگی نسبتا بالا
 • ▪︎ سختی دریافت ویزا از سوی سفارت انگلیس
 • ▪︎ رقابت زیاد در گرفتن بورسیه و بازار کار
 • ▪︎ ترافیک‌های سنگین این کشور

سخن آخر

با تماس رایگان و ارتباط با مشاورین مجرب تیم اپلای یونیورس میتوانید با شرایط اپلای انگلستان اطلاعات کامل تری را بدست آورید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک × پنج =

تماس و مشاوره رایگان