تحصیل پزشکی در انگلیس

تحصیل پزشکی در انگلیس

کشور انگلستان از کشورهای محبوب ایرانیان برای تحصیل است. تعداد زیاد مهاجرین و همینطور دانشجویان ایرانی باعث دلگرمی بیشتر جهت مهاجرت به این کشور برای ما می‌باشد انگلستان با داشتن دانشگاه‌ها و شهرهای بزرگ و مهم در دنیا از بهترین مقاصد محسوب می‌شود از این رو رقابت شدیدی برای اپلای در این کشور به خصوص رشته پزشکی در میان علاقمندان وجود دارد تحصیل رشته پزشکی، دندانپزشکی، داروسازی و پرستاری از کارها و رشته‌های پردرآمدی است که بازار کار عالی چه در انگلیس و چه در دیگر کشورها خواهد داشت تحصیل به زبان انگلیسی از مهمترین مزیت‌های این پروسه است تحصیل پزشکی در انگلیس ۶ تا ۱۰ سال به طول می‌انجامد.

 شرایط تحصیل پزشکی در انگلیس

با اتمام تحصیلات دوران دبیرستان علاقمندان رشته پزشکی با دیپلم می‌توانند برای ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی نسبت به اخذ پذیرش از دانشگاه‌های انگلیس اقدام کنند داشتن معدل بالا و مدرک زبان قوی از شروط اصلی پذیرش می‌باشد همچنین شرکت و قبولی در آزمون ورودی پزشکی دانشگاه‌ها از دیگر شرایط تحصیل پزشکی در انگلستان است.

 مدارک لازم برای اخذ پذیرش دانشگاه‌های پزشکی انگلیس

اولین اقدام یافتن دانشگاه مورد نظر در این کشور می‌باشد سپس بررسی مدارک و شرایط لازمه آن دانشگاه است تا بتوانیم آگاهانه مدارک خواسته شده را آماده و ارسال کنیم

▪︎مدارک تحصیلی سه سال آخر به همراه دیپلم و ریز نمرات

▪︎نمره زبان آیلتس ۷ و یا تافل معادل آن

▪︎پاسپورت معتبر و کپی آن

▪︎انگیزه نامه

▪︎توصیه نامه

▪︎گواهی و نمره قبولی در آزمون ورودی دانشگاه

▪︎معدل بالای دیپلم

▪︎فرم درخواست پذیرش و تکمیل آن

بعد از اینکه مدارک لازم را به همراه کپی و ترجمه‌های آن به دانشگاه پزشکی انتخابی خود در کشور انگلستان ارسال کردید تاییدیه پذیرش را دریافت می‌کنید سپس باید نسبت به اخذ ویزای تحصیلی اقدام کنید.

 

تحصیل پزشکی در انگلیس 1

 اخذ ویزای تحصیلی انگلیس

در این مرحله پس از اخذ پذیرش دانشگاه گرفتن ویزا برای مهاجرت به انگلیس الزامی است. ویزای تحصیلی یا دانشجویی ورود و اقامت موقت شما را به عنوان یک دانشجوی پزشکی به این کشور تضمین می‌کند برای این منظور باید مدارک زیر را به سفارت این کشور ارائه و تحویل دهید

▪︎پاسپورت دارای اعتبار کپی و اصل آن

▪︎نامه پذیرش دانشگاه و ارائه شماره CAS

▪︎گواهی عدم سابقه کیفری و سوء پیشینه

▪︎مدارک هویتی و شخصی به همراه انگشت نگاری از متقاضی

▪︎عکس پاسپورتی جدید

▪︎اثبات تمکن مالی و اینکه محل اقامت و اسکان مناسبی در این کشور خواهید داشت

▪︎مدرک زبان آیلتس ۷ و اثبات تسلط به زبان انگلیسی

مدارک فوق ترجمه شده به زبان انگلیسی می‌باشند و هزینه‌های لازم باید پرداخت شود.

آزمون‌های ورودی پزشکی در انگلیس

دو نوع آزمون با نام‌های BMAT و UCAT مورد تایید اکثر دانشگاه‌های پزشکی انگلستان جهت پذیرش هستند هدف از آزمون UCAT بررسی توانایی‌ها و مهارت‌های ذهنی دانشجو است که از ۵ بخش تشکیل شده و به صورت کامپیوتری برگزار می‌شود و دو ساعت زمان می‌برد امتیاز کلی این آزمون ۲۶۰۰ است که هر بخش ۶۵۰ امتیاز را به خود اختصاص می‌دهد. هر دانشگاه نمره مختص خود را جهت قبولی از داوطلب می‌خواهد آزمون BMAT هم برای ارزیابی داوطلبین رشته‌های پزشکی و دندانپزشکی برگزار می‌شود و در سه بخش امتحان گرفته می‌شود هر دو آزمون از نظر محتوا استاندارد بوده و برای اطلاع از استعداد دانشجویان پزشکی گرفته می‌شود بیشتر از ۲۵ دانشگاه پزشکی در این کشور آزمونUCAT را قبول دارند و تعدادی از دانشگاه‌ها مثل آکسفورد، کمبریج، لیدز و امپریال لندن هم آزمون BMAT را مبنای پذیرش قرار می‌دهند.

 هزینه تحصیل پزشکی

تحصیل پزشکی با طی کردن دوره تئوری دانشگاه و دوره‌های مطالعاتی تحقیقاتی نظیر دوره Foundation  سپری می‌شود که طبیعی است برای تمام دوره‌ها و شهریه دانشگاه به طور جداگانه باید هزینه‌هایی را پرداخت کنید هزینه شهریه دانشگاه که به نسبت آن دانشگاه تخمین زده می‌شود بین ۳۰ تا ۸۰ هزار دلار می‌باشد به طور مثال دانشگاه کمبریج ۸۱ هزار دلار و دانشگاه منچستر ۴۵ هزار دلار شهریه دریافت می‌کنند هزینه دوره های پزشکی هم به همین نسبت است که می تواند قبل از شروع تحصیل یا بعد از آن انجام شود در نتیجه هزینه تحصیل پزشکی در انگلستان گران تمام می شود که با اخذ بورسیه و انجام کار حین تحصیل میتواند کمتر شود.

 بورسیه

از آنجایی که تحصیل پزشکی در کشور انگلستان هزینه بر می‌باشد بسیاری از دانشجویان از تحصیل منصرف می‌شوند و نمی‌توانند از پس مخارج برآیند از این رو داشتن بورسیه می‌تواند بسیار کمک کننده باشد دولت انگلیس با همکاری دانشگاه‌ها و سازمان‌های حمایتی این کشور بورسیه‌های متنوع و زیادی را در اختیار دانشجویان پزشکی قرار داده است معمولا تمامی افراد می‌توانند از این بورسیه‌ها بهره‌مند شوند .

بورسیه بین المللی هال یورک، بورسیه جان آبرتنی، بورسیه بین المللی داروسازی و بورسیه‌های دانشگاهی نظیر دانشگاه کینگ،کمبریج و امپریال که اکثرا سالی ۲ تا ۶ هزار دلار را به دانشجویان اهدا می‌کنند از مهمترین بورسیه‌های تحصیلی پزشکی نامیده می‌شوند. برای اطلاع دقیق‌تر از بورسیه‌های دانشگاهی می‌توانید سایت آن دانشگاه را مطالعه دقیق‌تری بفرمایید.

در ضمن وام‌های تحصیلی زیادی برای دانشجویان پزشکی به هدف پرداخت شهریه یا هزینه‌های مطالعاتی در دسترس واجدین شرایط خواهد بود

 

 

 

 برترین دانشگاه‌های پزشکی انگلیس

در این قسمت از مقاله چند تا از بهترین دانشگاه‌های پزشکی با رتبه‌های جهانی بالا را معرفی کرده‌ایم

 

نام دانشگاه رتبه Qs در رشته پزشکی
دانشگاه کمبریج ۲
دانشگاه آکسفورد ۳
کالج امپریال لندن ۶
کالج دانشگاهی لندن ۹
دانشگاه ادینبورگ ۲۲
دانشگاه منچستر ۳۲
دانشگاه لیدز ۷۵
دانشگاه ساوث هامپتون ۸۱
دانشگاه شفیلد ۱۰۴
دانشگاه کویین مری لندن
دانشگاه گلاسکو
دانشگاه سوانزی
دانشگاه سنت جورج

 

تحصیل تخصص پزشکی در انگلیس

فارغ التحصیلان رشته‌های پزشکی در انگلیس با اخذ مدرک دانشگاهی خود در صورتی که مایل باشند می‌توانند تخصص خود را در رشته و حوزه علاقه خود دریافت کنند برای شروع باید دوره کارآموزی را گذرانده و سپس وارد دوره تخصصی شده که بر حسب تخصصی که انتخاب می‌کنید می‌تواند بین ۳ تا ۸ سال طول بکشد مدارک لازم برای پذیرش تحصیل تخصص پزشکی شامل ▪︎مدرک پزشکی عمومیGP

▪︎مدرک زبان آیلس ۷

▪︎قبولی در آزمون تخصص به نام PLAB

▪︎اثبات اتمام دوره کارآموزی CCT

▪︎ارائه تائیدیه از شورای پزشکی عمومی انگلیس

▪︎شماره نظام پزشکی

▪︎مدارک شناسایی و رزومه تحصیلی دانشجو

تخصص‌های محبوب در میان داوطلبین پزشکی رادیولوژی، فیزیوتراپی، جراحی، پاتولوژی، قلب، مغز، مامایی و زنان، پزشک اورژانس و … است

تحصیل پزشکی در انگلیس 2

 کار حین و پس از تحصیل پزشکی در انگلیس

دانشجویان پزشکی می‌توانند همزمان با ادامه تحصیل در بیمارستان‌ها، کلینیک‌ها و یا موسسات پزشکی مشغول به کار شده و در کنار کسب درآمد تجربه‌های بسیار خوبی را به مانند یک کارآموز در حیطه پزشکی به دست آورند پس از اتمام تحصیلات به عنوان یک پزشک؛ چه پزشک عمومی و چه متخصص در انگلستان فرصت‌های شغلی بسیاری برای داوطلبین و متقاضیان کار در دسترس است بیمارستان‌های دولتی و خصوصی، موسسات و مراکز درمانی، درمانگاه‌ها و حتی خانه سالمندان و زندان‌ها می‌توانند مکان‌های مناسبی جهت کار پزشکان باشد همچنین تدریس در دانشگاه‌ها و کار در آزمایشگاه‌ها و لابراتوارها هم از دیگر فرصت‌های شغلی برای فارغ التحصیلان این رشته در انگلیس است.

 درآمد پزشکان در کشور انگلیس

پزشکی از شغل‌های پردرآمد و با پرستیژ در دنیاست سطح درآمد هر پزشک به تجربه کاری، تخصص گرفته شده و حتی محل کار آنها بستگی دارد به طور میانگین یک متخصص مغز و اعصاب با تجربه تا ۱۲۰ هزار دلار و یک پزشک عمومی تا ۶۰ هزار دلار می‌تواند در سال درامد داشته باشد. پزشکان در مطب اختصاصی خود در بهترین شهرهای انگلیس نظیر لندن درآمد بیشتری را نسبت به دیگر شهرهای کوچکتر کسب می‌کنند.

 تحصیل دندانپزشکی

تحصیل رشته دندانپزشکی در انگلستان تا ۵ سال طول می‌کشد رشته دندانپزشکی بسیار پر تقاضا بوده و حتی از دیگر رشته‌های پزشکی محبوب‌تر است به دلیل رقابت زیاد متقاضیان این رشته نمره معدل بالا بسیار مهم است تا بتوانید پذیرش این رشته را از دانشگاه‌های انگلستان دریافت کنید. دوره دندانپزشکی هم بصورت علمی و هم فنی شکل گرفته است در سال اول بیشتر دروس پزشکی عمومی و دوره‌های بالینی تدریس می‌شود و از سال دوم کارهای عملی و تخصصی‌تر شروع خواهد شد.

 تحصیل داروسازی

ورود به رشته تحصیلی داروسازی با گذراندن دوره‌های آمادگی برای تحصیل در این رشته آغاز می‌شود با داشتن دیپلم و ورود به دانشگاه در این رشته دوره‌های A-Level و Foundation را گذرانده و با پاس کردن دروس شیمی، ریاضی، زیست و زبان سال به سال به گرفتن مدرک نزدیک می‌شوید ۴ سال برای کسب مدرک کارشناسی و ۶ تا ۸ سال تا کسب مدرک پزشکی خود زمان نیاز دارید. ناگفته نماند نمرات بالا و معدل عالی شما را به مقاطع بالاتر سوق می‌دهد.

 مزایای تحصیل پزشکی در انگلیس

▪︎امکان استفاده از بورسیه‌های تحصیلی برای اکثر دانشجویان از سال دوم تحصیل

▪︎تحصیل به زبان انگلیسی و امکان استفاده از بهترین دانشگاه‌ها و امکانات آموزشی

▪︎مدرک پزشکی با اعتبار جهانی

▪︎مردم خونگرم و دور از نژادپرستی

▪︎فرصت‌های شغلی بسیار در طول دوران تحصیل و پس از آن

سخن آخر

برای اطلاع از چگونگی اپلای کشور انگلستان و تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در انگلیس با مشاورین ما در تماس باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 + 3 =

تماس و مشاوره رایگان