تحصیل دکتری در نروژ

نروژ از کشورهای اروپایی است که با اقیانوس اطلس هم مرز و در همسایگی کشورهایی نظیر سوئد، فنلاند و روسیه واقع شده است. تحصیل در کشوری همچون نروژ در مقطع دکتری تا ۳ تا ۴ سال طول می‌کشد. امکان تحصیل دکتری به صورت رایگان از مهمترین مزیت‌های تحصیل در نروژ می‌باشد که بیشتر برای دانشجویان عضو اتحادیه اروپا صدق می‌کند .سیستم آموزشی قوی و دانشگاه‌های با کیفیت و با سابقه از دیگر دلایل انتخاب دانشجویان برای ادامه تحصیل در این کشور زیبا و شگفت انگیز است شهرهای اسلو پایتخت نروژ ،برگن و تروندهایم بهترین شهرها برای دانشجویان می‌باشد.

 شرایط تحصیل دکتری در نروژ

دریافت حقوق برای دانشجویان دکترا و تحصیل به زبان انگلیسی از شرایط و ویژگی‌های اصلی تحصیل دکتری در نروژ می‌باشد جهت اخذ پذیرش در مقطع دکتری باید به دانشگاهی که شرایط شما را دارد مدارکی را ارسال کرده و درخواست دهید.

▪︎ مدرک کارشناسی ارشد و معادل سازی شده آن

▪︎ تکمیل فرم درخواست پذیرش از دانشگاه نروژی

▪︎ اثبات تمکن مالی بالا

▪︎ داشتن گواهینامه با اعتبار از یک موسسه یا دانشکده آموزشی مثل دانشکده حقوق، پزشکی ،دندانپزشکی و …

▪︎ رزومه و سابقه تحصیلی معتبر و قوی مثل نوشتن مقاله، کتاب، اختراع یا پروژه‌ای علمی

▪︎ مدرک زبان انگلیسی معتبر (تافل ۸۵، آیلتس ۶ و نیم، PTE ۶۲ و یا نمره زبان نروژی در حد B2)

▪︎  قبولی در مصاحبه دکتری

▪︎ انگیزه نامه و توصیه نامه

▪︎ پروپزال تحقیقاتی

مدارک فوق باید به زبان رسمی ترجمه شوند.

توجه داشته باشید این‌ها تنها بخشی از مدارک عمومی و شروط لازم جهت اخذ پذیرش دکتری در نروژ است و ممکن است هر دانشگاهی مدارک دیگری را نیز از دانشجو و متقاضی کمتر یا بیشتر طلب کند.

 

تحصیل دکتری در نروژ 2

 روش‌های تحصیلی دکتری در نروژ

پس از اخذ پذیرش دکتری می‌توانید به چند روش در دانشگاه‌های معتبر این کشور تحصیل کنید .

▪︎دکترای پژوهشی که در این روش دانشجویان زیر نظر اساتید برتر به صورت پژوهشی و تحقیقاتی تحصیل می‌کنند و پایان‌نامه خود را کامل و تحویل می‌دهند و سپس مدرک دکتری خود را کسب خواهند کرد.

▪︎ دکترای حرفه‌ای در این روش دانشجویان بدون تعهد و انجام تحقیقات تحصیلات خود را به صورت حرفه‌ای ادامه می‌دهند و در حوزه رشته تحصیلی خود به صورت تئوری یا عملی تحصیل کرده و کسب نمره می‌کنند در آخر پایان نامه خود را به اتمام می‌رسانند.

هنگامی که جهت مصاحبه دکتری از شما دعوت به عمل آید باید مدارک تحصیلی و شناسایی خود را همراه داشته باشید مصاحبه مرحله پیچیده‌ای نخواهد بود و دانشجویان با انجام آن و تکمیل فرم ،همچنین ارائه و نوشتن تحقیقات می‌توانند از آن عبور کنند.تحصیل در مقطع دکتری و شروع ترم پاییز از اول ماه اوت تا دسامبر و شروع ترم بهار ژانویه تا ژوئن می‌باشد.

اخذ ویزای تحصیلی نروژ

ویزای نروژ معمولاً ۹ ماهه است و برای دانشجویی که قصد تحصیل در این کشور را دارد باید در ابتدا مجوز یا اجازه اقامت صادر شود. به این منظور باید مدارکی را همچون :

▪︎پاسپورت معتبر اصل و کپی تمام صفحات آن

▪︎ تکمیل فرم درخواست ویزای تحصیلی یا دانشجویی

▪︎ عکس جدید متقاضی با زمینه سفید در اندازه بزرگ

▪︎نامه تائیدیه دانشگاه مبنی بر پذیرش

▪︎ اثبات و نامه تمکن مالی به ارزش حدودی ۱۳ هزار دلار

▪︎اثبات محل اسکان و اقامت و اجاره نامه یا سند ملک

▪︎ مدارک هویتی نظیر شناسنامه و کارت ملی

▪︎ گواهی عدم سابقه کیفری

 هزینه تحصیل دکتری در نروژ

تحصیل دکتری در نروژ تاکنون رایگان محسوب می‌شد اما به تازگی و طی سال‌های اخیر دانشجویان بین‌المللی ملزم به پرداخت شهریه جهت تحصیل در این مقطع هستند البته که میزان شهریه هر دانشگاه اعم از خصوصی یا دولتی بودن آن به ملیت و رشته تحصیلی دانشجو هم بستگی دارد و حدوداً تا سالی ۱۳ هزار دلار به طور میانگین تخمین زده می‌شود.

 هزینه زندگی در نروژ

در حالت کلی هزینه‌های زندگی هر فردی به سبک زندگی وی و میزان دخل و خرج او بستگی دارد و می‌توان گفت به طور متوسط برای یک دانشجوی در حال تحصیل در نروژ حدود ۱۲۰۰ دلار در ماه برای هزینه‌های زندگی پیش بینی می‌شود که شامل هزینه‌های خوراک و پوشاک و تمامی مایحتاج زندگی بجز اجاره مسکن می باشد.هزینه اجاره خانه و اقامت در نروژ به شهری که در آن اقامت دارید و منطقه و مساحت خانه بستگی دارد. به طور مثال هزینه خرید یک کیلوگرم مرغ ۱۳ دلار، یک لیتر شیر ۲ دلار، یک لیتر بنزین ۲ دلار، حمل و نقل با تاکسی بالای ۱۰ دلار است.

 بورسیه جهت تحصیل دکتری در نروژ

از آنجایی که تحصیل دکتری در نروژ نیازمند هزینه‌هایی نظیر شهریه و زندگی می‌باشد داشتن یا اخذ بورسیه می‌تواند بسیار کمک کننده باشد شرط داشتن بورسیه رزومه تحصیلی مناسب یا شایستگی‌های لازم دانشجویان می‌باشد که البته با تعداد بورسیه‌های فراوانی که دولت و موسسات نروژی دارند می‌توانید شرایط هر یک را متفاوت دانست. ملیت دانشجو و وضعیت مالی دانشجویان یا سرپرست خانواده آنها در روند اخذ بورسیه تاثیرگذار خواهد بود. برخی از بورسیه‌های تحصیلی دکتری در نروژ را به اختصار معرفی کرده‌ایم :

▪︎ بورسیه دانشگاه اسلو که هزینه‌های تحصیلی و زندگی را تا حد زیادی تامین می‌کند

▪︎ بورسیه مدرسه بازرگانی نروژ، این بورسیه برای تمامی مقاطع در نظر گرفته شده و هزینه شهریه را پرداخت کرده و در هزینه‌های زندگی کمک کننده می‌باشد

▪︎ بورسیه سهمیه‌ای نروژ که نیمی از شهریه را پرداخت کرده و وام‌های دانشجویی در اختیار دانشجویان در حال تحصیل در نروژ قرار می‌دهد

▪︎ بورسیه ماری اسکلو دوسکا کوری که دانشجویان ممتاز در دانشگاه قطب شمال را جهت کمک هزینه تحصیل و زندگی یاری می‌کند

 کار حین و پس از تحصیل در نروژ

از بهترین شرایط تحصیل در نروژ برای دانشجویان دکتری امکان کار کردن در طول دوران تحصیلی است که معمولاً تا ۲۰ ساعت در هفته مجوز آن داده می‌شود. با کار کردن حین تحصیل می‌توانید کسب درآمد کرده، هزینه‌ها را کاهش دهید، رزومه کاری خود را تقویت نمایید و حتی در آینده شانس دریافت جاب آفر را پیدا کنید؛ همینطور زبان نروژی خود را ارتقا داده و ارتباط دوستانه و بیشتری با مردم این کشور برقرار نمایید بعد از اتمام تحصیلات فارغ التحصیلان مدرک دکتری از نروژ امکان کار کردن در این کشور را خواهند داشت به خصوص اگر به زبان نروژی تسلط داشته باشید به راحتی این امکان برایتان فراهم می‌شود دارندگان مدرک دکتری در نروژ هم می‌توانند به عنوان استاد راهنما و هم در شرکت‌ها و موسسات یا مکان‌های مختلف در خصوص رشته تحصیلی خود مشغول به کار شوند و کسب درآمد و سپس اخذ اقامت کنند.

 اخذ اقامت پس از تحصیل در نروژ

بعد از اخذ مدرک دکتری در صورتی که خواهان گرفتن اقامت در کشور نروژ باشید باید اقامت موقت و تحصیلی خود را به اقامت دائم تبدیل کنید که این امر با داشتن کار در نروژ امکان‌پذیر است شما با رزومه و مدرکی که در اختیار دارید می‌توانید با جاب آفر یا پیشنهادهای کاری در این کشور مشغول به کار شوید در صورتی که با یافتن کار ویزای کاری دریافت کنید پس از گذشتن ۳ سال از شاغل بودن در نروژ می‌توانید جهت اخذ اقامت نروژ درخواست دهید و در صورت تایید شدن آن و گذشت ۸ سال دیگر از اقامت دائم جهت اخذ تابعیت و شهروندی و دریافت پاسپورت نروژ اقدام نمایید.

تحصیل دکتری در نروژ 1

اخذ ویزای همراه جهت تحصیل در نروژ

گرفتن ویزای همراه برای والدین و خانواده دانشجوی دکتری در نروژ ممکن است. با ارائه مدارک لازم به سفارت نروژ و اثبات اقامت و تمکن مالی دانشجو می‌تواند جهت گرفتن این ویزا اقدام کند. همسر و فرزندان زیر ۱۸ سال دانشجو می‌توانند با داشتن این ویزا در نروژ از امکان کار و تحصیل بهره مند شوند.

 برترین دانشگاه‌ها برای تحصیل دکتری

موسسات و دانشگاه‌های زیادی جهت تحصیل دکتری در نروژ وجود دارند که به تفکیک دانشگاه‌های استاندارد، دانشگاه‌های تخصصی، کالج‌های دانشگاهی، دانشگاه‌های دولتی و دانشگاه‌های تخصصی خصوصی دسته بندی می شوند که همگی دوره‌های تحقیقاتی دکتری را در نروژ برگزار می‌کنند. برخی از دانشگاهها را که دارای اعتبار جهانی هستند معرفی کرده ایم :

  • دانشگاه اسلو
  • دانشگاه تولون
  • دانشگاه متروپلیتن اسلو
  • دانشگاه برگن
  • دانشگاه علوم و صنعت نروژ
  • دانشگاه آگدر
  • دانشگاه قطب شمال ترمسو در نروژ
  • دانشگاه استاوانگر
  • دانشگاه علوم زیستی نروژ
  • دانشگاه علوم کاربردی داخلی نروژ

 مزایا و معایب تحصیل دکتری در نروژ

▪︎ امکان استفاده از دانشگاه‌های معتبر و با کیفیت

▪︎ امکان تحصیل به زبان انگلیسی

▪︎ امکان دریافت بورسیه‌های تحصیلی

▪︎ امکان انجام کار حین تحصیل

▪︎ آینده شغلی و دریافت جاب آفر

▪︎ رفاه و کیفیت زندگی در نروژ

▪︎ امکان استفاده از ویزای همراه

▪︎ مردم خونگرم و شاد کشور نروژ

تنها بخشی از مزایای تحصیل دکتری در این کشور می‌باشد. از معایب آن می‌توان به

▪︎سختی زبان نروژی و ارتباط با مردم

▪︎هزینه‌های زندگی نسبتا بالا

▪︎ زمستان‌های طولانی و بسیار سرد نروژ

سخن آخر

جهت کسب اطلاعات بیشتر برای اپلای نروژ و چگونگی شرایط آن و همچنین بررسی دانشگاههای نروژ و تحصیل دکتری در نروژ با مشاورین ما به صورت رایگان در تماس باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

18 + نوزده =

تماس و مشاوره رایگان