مقالات کشورهای مختلف

تحصیل در اسپانیا

کشور اسپانیا به دلیل مزایای زیادی که دارد از مهاجر پذیرترین کشورهای دنیاست و دانشجویانی که قصد ادامه تحصیل در دانشگاه‌های عالیه را دارند می‌توانند به مهاجرت به این کشور زیبا فکر کنند تحصیل در اسپانیا بسیار ارزان‌تر از دیگر کشورهای اروپایی است و همین امر بیشترین دلیل مهاجرت تحصیلی افراد است . کیفیت بالای سیستم آموزشی و سطح مطلوب زندگی دانشجویی به همراه آب و هوای معتدل هم به دیگر مزایای تحصیل در اسپانیا افزوده می شود.

درباره اسپانیا

اسپانیا کشور بزرگ اروپایی است و پنجمین کشور پرجمعیت اروپاست. اسپانیا از غرب با پرتغال و از شرق با فرانسه مرز مشترک دارد پایتخت کشور اسپانیا شهر مادرید و زبان مردم این کشور اسپانیایی می‌باشد دین بیشتر مردم اسپانیا مسیحیت است و واحد پول آن یورو می‌باشد .

شرایط تحصیل در اسپانیا

برای تحصیل در اسپانیا ابتدا باید پذیرش دانشگاهی در این کشور را گرفته باشیم و سپس برای اخذ ویزا اقدام کنیم مدارک لازم برای تحصیل در اسپانیا که باید آماده و ارسال کنیم

 • مدرک زبان معتبر انگلیسی یا اسپانیایی
 • مدارک تحصیلی و آخرین مدرک یا گواهی پایان تحصیلات
 • اثبات تمکن مالی
 • نامه پذیرش دانشگاه
 • ویزای تحصیلی یا دانشجویی
 • عکس و مدارک شخصی و هویتی
 • گواهی سلامت و بیمه
 • عدم سابقه کیفری .

تحصیل در اسپانیا هم در دانشگاه‌های دولتی و هم خصوصی امکان‌پذیر است که هر کدام شرایط خاص خود را دارند برای پذیرش برخی دانشگاه‌ها آزمون ورودی هم در نظر گرفته شده است تحصیل در دانشگاه دولتی اسپانیا در صورتی که به زبان اسپانیایی مسلط باشید رایگان خواهد بود خبر خوب اینکه در صورتی که مدرک زبان اسپانیایی نداشته باشید می‌توانید به مدت یک سال در کالج اسپانیا تحصیل کنید و دوره‌های زبان که برایتان گذاشته شده است را بگذرانید بعد از گذشت این دوره می‌توانید در دانشگاه‌های دولتی اسپانیا پذیرش بگیرید هزینه دوره‌های کالج در اسپانیا حدوداً تا ۵۰۰۰ یورو می‌باشد .

بورسیه

همانطور که گفته شد پذیرش دانشگاه‌های دولتی اسپانیا مشروط بر اینکه مدرک زبان اسپانیایی داشته باشید رایگان خواهد بود اما تحصیل به زبان انگلیسی یا در دانشگاه‌های خصوصی هزینه‌هایی را در بر دارد که با گرفتن بورسیه تحصیلی هم در هزینه‌های تحصیل و هم در زندگی در اسپانیا کمک کننده هستند.

دولت اسپانیا برای دانشجویان نمونه این شرایط را فراهم کرده است تا فرهنگ جوامع بیشتری را در کشور خود به چشم ببیند برخی از این بورسیه‌های دانشجویی در اسپانیا عبارتند از بورسیه‌های Erasmus، بورسیه‌های دولتی دانشگاه‌ها،بورسیه‌های خصوصی دانشگاه‌ها و بورسیه زبان که هر کدام به نحوی در هزینه‌های آموزش و زندگی در اسپانیا اثرگذار هستند.

تحصیل در کشور اسپانیا

شرایط سنی

آنچنان که پذیرش در دانشگاه‌های اسپانیا راحت و ارزان است از سمتی شرایط سنی برای پذیرش دانشجویان در این کشور در نظر گرفته شده است که اگر زیر سن قانون این کشور باشد ممکن است پذیرش را سخت‌تر کند.

شرط سنی پذیرش برای تحصیل در اسپانیا برای مقطع کارشناسی ۱۸ تا ۲۲و ارشد ۲۴ تا ۲۶ است ،پس گپ تحصیلی برای متقاضیان ورود به کالج‌های اسپانیا نباید بیشتر از ۳ سال باشد و برای مقطع کارشناسی بیشتر از ۵ سال قابل قبول نخواهد بود .

برترین دانشگاه‌ها برای تحصیل در اسپانیا

اسپانیا مقصد بسیار مهمی برای آموزش و ادامه تحصیلات تکمیلی است این کشور دانشگاه‌های بسیار خوبی را از نظر کیفیت آموزشی و اعتبار جهانی دارد بیشتر دانشگاه‌های کشور اسپانیا به زبان اسپانیایی تدریس می‌کنند اما در این میان هستند دانشگاه‌هایی که به زبان انگلیسی هم آموزش دارند. در اینجا برخی از دانشگاه‌های اسپانیا را در سرتاسر این کشور معرفی کرده‌ایم .

 • دانشگاه پمپئوفابرا در شهر بارسلونا
 • دانشگاه پابلو داولاوید در شهر سویا
 • دانشگاه اتونوما دی بارسلونا در شهر بارسلونا
 • دانشگاه کامپلوتنسه مادرید در شهر مادرید
 • دانشگاه والنسیا در شهر والنسیا
 • دانشگاه آلیکانته در شهر آلیکانته والنسیا
 • دانشگاه ماربلا
 • دانشگاه گرانادا
 • دانشگاه ناوارا
 • دانشگاه ساراگوسا
 • دانشگاه سنت لوییس در مادرید
 • دانشگاه بین‌المللی شیلر در شهر مادرید

هزینه تحصیل در اسپانیا

هزینه‌های دانشجویی در اسپانیا با توجه به دانشگاه شهر محل آموزش، رشته تحصیلی و… متغیر است .برای پذیرش دانشگاه‌های دولتی با داشتن مدرک زبان اسپانیایی و معدل مناسب تقریباً هزینه‌ای دریافت نخواهد شد این تعرفه تنها برای برخی رشته‌ها نظیر پرستاری، اقتصاد، زیست، حقوق و… می باشد.

برخی رشته‌ها نظیر رشته‌های پزشکی هزینه‌هایی بابت شهریه خواهند داشت. شهریه‌های دانشگاه‌های خصوصی به خصوص برای دانشجویانی که خارج از اتحادیه اروپا هستند بالاست و تقریباً ۳ تا ۶ هزار یورو در نظر گرفته می‌شود .

هزینه زندگی

هزینه‌های زندگی در کشور اسپانیا به سبک زندگی هر فرد بستگی دارد اما بدون شک بیشترین هزینه برای زندگی در اسپانیا را باید برای مسکن در نظر گرفت به خصوص اگر در شهرهای بزرگ و مهم اسپانیا به خرید یا اجاره مسکن فکر می‌کنید.

اگر به عنوان یک دانشجو می‌خواهید هزینه زیادی را برای مسکن صرف نکنید می‌توانید گزینه‌های دیگری را هم امتحان کنید همچون استفاده از خوابگاه‌های دانشجویی یا اجاره کردن خانه در حومه‌های شهر ،که البته فکر خوبی هم هست چون زندگی در حومه آرامش و خلوتی بیشتری به همراه خواهد داشت .

باقی هزینه‌ها برای مایحتاج زندگی مثل خوراک، پوشاک، رفت و آمد و تفریح در نظر گرفته می شود که ماهیانه تا ۸۰۰ یورو تخمین زده می شود.

کار حین و پس از تحصیل در اسپانیا

دانشجویانی که در حال تحصیل هستند می‌توانند در طول دوران تحصیل خود به صورت پاره وقت مشغول به کار شوند این امر باعث می‌شود تا هم هزینه‌های فرد کاهش پیدا کند و هم رزومه کاری موفقی برای آینده دست و پا کرد.

معمولاً دانشجویان ۲۰ ساعت حق کار پاره وقت در طول دوران تحصیل دارند. بعد از اتمام تحصیلات هم می‌توان با تبدیل ویزای دانشجویی به ویزای کاری مشغول به کار شوید .البته با توجه به تورم و اقتصاد چند سال اخیر در اسپانیا ممکن است بازار کار در اسپانیا اندکی ضعیف شده باشد.

تحصیل در کشور اسپانیا 1

اخذ اقامت و تابعیت

همانند بسیاری از کشورها از شروط گرفتن اقامت بعد از تحصیل ماندن در کشور اسپانیا است دانشجویان می‌توانند پس از فارغ التحصیلی با تبدیل ویزای آموزشی به ویزای کاری در اسپانیا مشغول به کار شوند و در صورتی که ۵ سال در شغل مورد نظر خود مانده همچنین بیمه و مالیات پرداخت کنید میتوان برای گرفتن اقامت اقدام کرد و پس از گذشت ۶ سال برای گرفتن پاسپورت و تابعیت اسپانیایی قدم بگذارید.

ویزای همراه

ویزای همراه برای دانشجو همزمان با خود فرد صادر نمی‌شود و اگر دانشجویی بخواهد خانواده خود را همراه داشته باشد باید خود در اسپانیا ساکن شود و مدتی از ویزای تحصیلی وی بگذرد تا بتواند برای گرفتن ویزای همراه اقدام کند منظور از ویزای همراه برای همسر و فرزندان زیر ۱۸ سال و پدر و مادر دانشجو می‌باشد .

مزایا و معایب تحصیل در اسپانیا

مزایای تحصیل در اسپانیا عبارتند از:

 • تحصیل ارزان و مقرون به صرفه
 • شور و هیجان زندگی
 • آب و هوای معتدل و مدیترانه‌ای
 • مردم خون‌گرم و نوع دوست
 • امکان اخذ بورسیه

معایب تحصیل در اسپانیا عبارتنداز:

 • قیمت های کلان اجاره یا خرید مسکن
 • بازار کار ضعیف
 • تعطیلات طولانی مدت
 • سر وصدای موسیقی و مردم کشور

سخن آخر

صفر تا صد مهاجرت تحصیلی در اسپانیا و چگونگی اخذ پذیرش از دانشگاههای اسپانیا او همچنین اپلای و مهاجرت به هر کشوری که بخواهید را از ما بخواهید .برای مشاوره رایگان با ما در ارتباط باشید.

مقطع

رشته

دانشگاه

زیست شناسی دکترا
مقطع : دکترا
کشور : آلمان
مدت دوره : ۳ سال
دانشگاه : موسسه ماکس پلانک
مهلت ثبت نام : 2024-07-17
شهریه : رایگان و دارای حقوق
زبان شناسی دکترا
مقطع : دکترا
کشور : آلمان
مدت دوره : ۳ سال
دانشگاه : لایب نیتس
مهلت ثبت نام : 2024-07-08
شهریه : رایگان و دارای حقوق
فیزیک و ریاضیات دکترا
مقطع : دکترا
کشور : آلمان
مدت دوره : ۳ سال
دانشگاه : گوتینگن
مهلت ثبت نام : 2024-07-10
شهریه : رایگان و دارای حقوق
مهندسی مکانیک دکترا
مقطع : دکترا
کشور : آلمان
مدت دوره : ۳ سال
دانشگاه : Julich
مهلت ثبت نام : 2024-07-21
شهریه : رایگان و دارای حقوق
اقتصاد کشاورزی دکترا
مقطع : دکترا
کشور : آلمان
مدت دوره : ۳ سال
دانشگاه : ِلایب نیتس
مهلت ثبت نام : 2024-07-28
شهریه : رایگان و دارای حقوق
مهندسی سازه کارشناسی ارشد
مقطع : کارشناسی ارشد
کشور : آلمان
مدت دوره : 2ساله
دانشگاه : باهاوس وایمار
مهلت ثبت نام : 2024-07-01
شهریه : رایگان

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بیست + 11 =

تماس و مشاوره رایگان