تحصیل در اسلوونی/ مهاجرت تحصیلی به اسلوونی

تحصیل در اسلوونی

 اسلوونی کشوری در جنوب اروپای مرکزی و عضو اتحادیه اروپا است پایتخت این کشور لیوبلیانا بزرگترین شهر اسلوونی می‌باشد. واحد پول اسلوونی یورو و اکثر مردم این کشور به زبان اسلوونیایی صحبت می‌کنند اسلوونی با کشورهای ایتالیا، اتریش، کرواسی و مجارستان هم مرز است. تحصیل در اسلوونی به خاطر وجود سیستم آموزشی پیشرفته و هزینه‌های مقرون به صرفه زندگی و تحصیل همچنین امکان استفاده از بورسیه‌های تحصیلی به همراه امکان تحصیل به زبان انگلیسی گزینه مناسبی برای مهاجرت تحصیلی خواهد بود.

 تحصیل کارشناسی

 تحصیل در مقطع کارشناسی ۳ تا ۴ سال به طول می‌انجامد شرط سنی برای این مقطع ۱۷ تا ۲۷ سال و مدرک زبان مورد نیاز آیلس ۶ مورد تایید دانشگاه‌های خصوصی است. تسلط به زبان انگلیسی نیز در دانشگاه‌های دولتی از شروط تحصیل در این مقطع است مدرک دیپلم با معدل بالا لازمه پذیرش دانشگاه‌های اسلوونی می‌باشد نکته دیگر اینکه تحصیل در دانشگاه‌های دولتی به زبان اسلوونیایی رایگان می‌باشد.

 تحصیل کارشناسی ارشد

دوره تحصیلی کارشناسی ارشد در اسلوونی حدوداً دو سال می‌باشد تحصیل ارشد به زبان انگلیسی با ارائه مدرک کارشناسی و نمرات تحصیلی سابق ممکن است دفاعیه از پایان نامه و مدرک زبان آیلتس۶ و نیم جهت پذیرش دانشگاه در اسلوونی ضروری است.

 تحصیل دکتری

 برای گرفتن پذیرش دانشگاه‌های دکتری در اسلوونی ارائه مدرک کارشناسی ارشد و نمرات بالای تحصیلی به همراه رزومه قوی الزامی است تحصیل دکتری در اسلوونی ۳ تا ۴ ساله می‌باشد. داشتن یک استاد راهنما و توصیه نامه‌های قوی در روند اخذ پذیرش تاثیرگذار خواهد بود دوره دکتری به صورت پژوهش محور است و به زبان اسلوونیایی و انگلیسی تحصیل تدریس می‌شود مدرک زبان آیلتس ۷ لازمه پذیرش مقطع دکتری در اسلوونی می‌باشد.

 

تحصیل در اسلوونی 1

 

 شرایط تحصیل در اسلوونی و اخذ ویزا

بعد از اینکه درخواست پذیرش شما از سمت دانشگاه در کشور اسلوونی مورد تایید واقع شد باید از سفارت وقت گرفته همچنین مدارک لازم جهت اخذ ویزای تحصیلی را تحویل دهید

 • پاسپورت یا گذرنامه معتبر
 • گواهی سلامت و بیمه مسافرتی
 • عکس پاسپورتی
 • گواهی عدم سوء پیشینه و سابقه کیفری
 • نامه پذیرش دانشگاه و اثبات قبولی دانشجو
 • انگیزه نامه
 • توصیه نامه
 • اثبات تمکن مالی
 • مدارک هویتی و شناسایی
 • مدارک تحصیلی و ریز نمرات تمام مقاطع سابق

 مدارکی که سفارت از شما می‌خواهد باید ترجمه شده  و مهر دارالترجمه‌های رسمی را دارا باشد در انتها با پرداخت هزینه‌ها،بعد از مدتی کوتاه ویزا برایتان صادر می‌شود با داشتن ویزای کشور اسلوونی می‌توانید به کشورهای حوزه شینگن هم سفر کنید معمولاً ویزای تحصیلی در اسلوونی یک ساله است و باید بعد از اتمام آن را تمدید کنید.

هزینه تحصیل در اسلوونی

 هزینه و میزان شهریه دانشگاه‌ها در این کشور به رشته و مقطع تحصیلی دانشجو بستگی دارد همچنین شهریه دانشگاه‌های خصوصی عموماً بیشتر از دانشگاه‌های دولتی خواهد بود اما به طور کلی شهریه دانشگاه‌های این کشور بین ۲ تا ۱۵ هزار یورو در طول سال می‌باشد که در مقایسه با دیگر کشورهای اروپایی نرخ پایینی دارد خصوصاً تحصیل دکتری در اسلوونی با شهریه‌ای بین ۲ تا ۶۰۰۰ یورو رقم می‌خورد.

 هزینه زندگی در اسلوونی

 خرج و مخارج یک دانشجو در هر کشوری به سبک زندگی وی بستگی دارد اما به طور میانگین برای یک دانشجوی در حال تحصیل در کشور اسلوونی مبلغی بین ۱۰۰۰ تا ۱۵۰۰ یورو ماهیانه لازم است. بیشترین مبلغ را می‌توان برای اجاره مسکن که از ۲۰۰ تا ۷۰۰ یورو در ماه برای یک آپارتمان معمولی است کنار گذاشت دیگر مخارج زندگی شامل خرید پوشاک ،خوراک، هزینه‌های رفت و آمد و تفریح و سرگرمی می‌باشد که با کار کردن همزمان با تحصیل یا امکان داشتن بورسیه‌های تحصیلی می‌توانید هزینه‌هایتان را تا حد زیادی کاهش دهید.

 برترین دانشگاه‌های اسلوونی

تعدادی از دانشگاه‌های اسلوونی با سیستم‌های آموزشی قوی در جهان معتبر هستند که در اینجا میبینیم

نام دانشگاه رتبه Qs شهریه سالیانه
دانشگاه لیوبلیانا ۶۳ ۲تا۱۵هزار یورو
دانشگاه ماریبور ۹۰ ۳تا۵هزاریورو
دانشگاه پریمورسکی ۱۲۰ ۲تا۵هزاریورو
دانشگاه نوا گوریکا ۳تا۶هزاریورو
مدرسه تحصیلات تکمیلی بین المللی ۴۵۰۰هزاریورو

به طور کلی دانشگاه و موسسات علمی آموزشی در اسلوونی به چند نوع تقسیم بندی می‌شوند؛ کالج‌های حرفه‌ای، آکادمی هنر، موسسات عالی خصوصی و دانشگاه‌ها یا موسسات دولتی.

 همانطور که گفتیم برای پذیرش در دانشگاه‌های اسلوونی مدرک زبان الزامی است مقطع کارشناسی به نمره زبان اسلوونیایی در سطح B2 در دانشگاه‌های دولتی احتیاج دارد. در حالی که برای دیگر دانشگاه‌های خصوصی و دولتی در تمامی مقاطع مدارک زبان انگلیسی همچون تافل یا آیلتس الزامی است.

 

تحصیل در اسلوونی 2

بورسیه تحصیلی در اسلوونی

 تحصیل در اسلوونی با شهریه‌های پایین امکان‌پذیر است با این حال دولت و دانشگاه‌های کشور اسلوونی با امکان دادن بورسیه به دانشجویان با رزومه تحصیلی قوی و سطح مالی پایین به تحصیل آسان و راحت‌تر دانشجویان کمک می‌کنند

▪︎بورسیه دانشگاه پریمورسکی برای مقاطع کارشناسی و ارشد با پوشش ۲ تا ۵۰۰۰ یورو در سال کمک هزینه

▪︎بورسیه دانشگاه لیوبلیانا برای مقطع دکتری

▪︎بورسیه دانشگاه نوا گوریکا برای تمامی مقاطع

▪︎بورسیه مقطع دکتری و رشته‌های MBA

برای دریافت هر کدام از بورسیه‌ها باید به سایت دانشگاه مورد نظر در موعد مقرر مراجعه کرده و با ارائه مدارک درخواست دهید.

 کار حین تحصیل برای دانشجویان

 دانشجویان در طول دوران تحصیلی خود مجاز به انجام کارهای پاره وقت تا ۲۰ ساعت در هفته و در ایام تعطیلات یا تابستان تا ۴۰ ساعت در هفته هستند .

کارهای پاره وقت از طریق سایت‌ها، آژانس‌های کاریابی و یا اطلاعات خود دانشگاه در دسترس است. بدین ترتیب که با بستن یک قرارداد و تکمیل فرم درخواست کار از سوی کارفرما می‌توانید مجوز کاری را در هنگام تحصیل دریافت کنید نکته مهم اینکه درصدی از حقوق دریافتی خود را باید به پرداخت مالیات اختصاص دهید.

 اخذ اقامت و تابعیت

 همانند بسیاری از کشورها برای اینکه بتوانید اقامت بگیرید باید بعد از اتمام تحصیلات مشغول به کار شوید پس از فارغ التحصیلی به دلیل اینکه دولت مهلتی برای ماندن در اسلوونی به شما نخواهد داد باید سریعاً وارد بازار کار شده و به شغل مورد نظر خود مشغول شوید در این صورت ویزای تحصیلی شما به ویزای کاری تبدیل گشته و اجازه اقامت موقت را دریافت می‌کنید در صورتی که اقامت دائم اسلوونی را بخواهید باید ۵ سال به صورت مستمر در این کشور زندگی و کار کنید تا بتوانید اقامت را به طور دائم اخذ نمایید همچنین اخذ تابعیت و شهروندی اسلوونی بعد از ۱۰ سال امکان پذیر است.

 اخذ ویزای همراه

 اخذ ویزای همراه برای همراهان دانشجو در اسلوونی بیشتر در مقاطع ارشد و دکتری ممکن خواهد بود دانشجویان مقطع کارشناسی شانس کمی برای داشتن این ویزا دارند توجه داشته باشید که پس از مستقر شدن دانشجو و کسب اقامت موقت دانشجویان می‌توانند برای همراهان خود نظیر والدین و یا همسر و فرزندان دعوتنامه بفرستند برای این منظور باید همراهان به سفارت رفته و با ارائه مدارک لازم مثل تمکن مالی دانشجو، اثبات محل اقامت در کشور اسلوونی و دیگر مدارک شناسایی هویتی نسبت به اخذ ویزای همراه اقدام نمایند.

 مزایا و معایب تحصیل در اسلوونی

 • امکان تحصیل به زبان انگلیسی
 • وجود رشته‌های متنوع دانشگاهی
 • امکان استفاده از دانشگاه‌های مدرن و امکانات پیشرفته
 • وجود بورسیه‌های تحصیلی دانشگاهی و دولتی
 • امنیت نسبی کشور اسلوونی
 • تحصیل و زندگی ارزان و مقرون بصرفه
 • آب و هوای بسیار سرد در زمستان و بیش از حد گرم در تابستان
 • سختی یادگیری زبان اسلوونیایی
 • نبود صمیمیت مردم با مهاجرین
 • سرعت پایین اینترنت

تعدادی از مزایا و معایب تحصیل و زندگی در اسلوونی می باشد.

سخن آخر

برای اطلاعات بیشتر درباره چگونگی روند اپلای اسلوونی و شرایط کامل مهاجرت تحصیلی با مشاورین ما در تیم مجرب اپلای یونیورس در تماس باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

19 + چهارده =

تماس و مشاوره رایگان