مقالات کشورهای مختلف

تحصیل پزشکی در لهستان

لهستان کشوری در مرکز اروپا که لقب نهمین کشور پهناور اروپا را از آن خود کرده با کشورهای آلمان اسلواکی، اوکراین و روسیه  همسایه است پایتخت کشور لهستان ورشو و زبان بیشتر مردم آنجا لهستانی می‌باشد این کشور برای کسانی که دوستدار تحصیل در اروپا و دانشگاه‌های با کیفیت آن هستند مقصد مناسبی است در این مقاله قصد داریم تا درباره شرایط تحصیل پزشکی در لهستان و بررسی دانشگاه‌ها و هزینه‌های آن صحبت کنیم.

 شرایط تحصیل پزشکی در لهستان

دانشجویان متقاضی تحصیل پزشکی لهستان را به خاطر دانشگاه‌های خوب و سیستم آموزشی قوی که دارد و البته هزینه‌های پایین‌تر پزشکی نسبت به دیگر کشورهای اروپایی انتخاب می‌کنند از شرایط پذیرش در دانشگاه‌های پزشکی کشور لهستان داشتن مدرک دیپلم و مدرک زبان می‌باشد البته اکثر مواقع قبولی در آزمون‌های ورودی هم ملاک است.

برای شرکت در آزمون ورودی دانشگاه‌های پزشکی در لهستان نیازی نیست به لهستان رفته و باید گفت که این آزمون کتبی نیست و به صورت آنلاین از طریق نرم‌افزار اسکایپ برگزار می‌شود برای اطلاع از اینکه آزمون‌ها چه زمانی برگزار می‌شوند کافیست در ماه آپریل هر سال به سایت دانشگاهی که درخواست داده و انتخاب کرده اید سر بزنید تا از تاریخ  دقیق برگزاری آزمون مطلع شوید آزمون ورودی از دروس اصلی مثل زیست شناسی فیزیک شیمی و زبان انگلیسی گرفته می‌شود و در صورتی که نمره متوسط را از این دروس کسب کنید آزمون را قبول شده‌اید از دیگر مدارک لازم برای اخذ پذیرش از دانشگاه‌های پزشکی لهستان می‌توان به مدرک زبان انگلیسی در حد آیلتس ۶ و یا تافل ۹۰ مدرک دیپلم یا سابقه تحصیلی با ریز نمرات و معدل خوب و همچنین تمکن مالی و انگیزه نامه مناسب اشاره کرد

برترین دانشگاه‌های پزشکی در لهستان

کشور لهستان دانشگاه‌های بسیار زیادی برای تحصیل دارد و تعداد آنها به حدود ۵۰۰ دانشگاه می‌رسد اما تعداد کمی از آنها به رشته‌های خاص مثل پزشکی و شاخه‌های مرتبط آن نظیر دندانپزشکی و داروسازی اختصاص داده شده است :

 • دانشگاه پزشکی ورشو لهستان : این دانشگاه از معتبرترین و بهترین دانشگاه‌های کشور لهستان محسوب می‌شود و در شهر ورشو پایتخت این کشور واقع شده است این دانشگاه به قدری بزرگ است که هم اکنون حدود ۶۰ هزار دانشجو در آن تحصیل می‌کنند.
 • دانشگاه جاژیلونی : دانشگاه بزرگ بعدی که برای تحصیل پزشکی در لهستان در نظر گرفته شده دانشگاه جاژیلونی است که ۵۰ هزار دانشجو در آن به تحصیل پزشکی می‌پردازند.این دانشگاه در شهر کراکوف واقع شده است.
 • دانشگاه لودز : دانشگاه بعدی پزشکی لهستان لودز نام دارد که در میان دانشجویان پزشکی طرفدار زیادی دارد این دانشگاه سطح علمی و آموزشی قوی و بالایی دارد و همین امر بیشتر به محبوبیت آن می‌افزاید شهریه‌های دریافتی در این دانشگاه بین ۵ تا ۱۳ هزار یورو در یک سال می‌باشد
 • دانشگاه علوم پزشکی بیدگوزس
 • دانشگاه علوم پزشکی لودز
 • دانشگاه پزشکی ورکلاو
 • دانشگاه پزشکی لوبلین
 • دانشکده پزشکی جاگلیونیان
 • دانشگاه پزشکی سیلسیا
 • دانشگاه پزشکی گدانسک

تعدادی دیگر از دانشگاههای پزشکی در لهستان هستند.

تحصیل در لهستان

 تحصیل با مدرک دیپلم

برای اینکه پذیرش دانشگاه‌های پزشکی لهستان را برای مقطع کارشناسی بگیرید باید مدرک دیپلم ۱۲ ساله در رشته‌های ریاضی یا تجربی را با معدل حداقل ۱۶ داشته داشته باشید اگر مایلید به زبان انگلیسی تحصیل کنید باید مدرک زبان در حد آیلتس ۶ یا تافل ۹۰ هم بگیرید

البته اگر مدرک زبان ندارید می‌توانید در دوره آموزشی زبان که خود دانشگاه هم برگزار می‌کند شرکت کرده و همچنین یک سال دوره آمادگی دروس یا پیش پزشکی را بگذرانید تا برای ادامه تحصیل آماده شوید و بتوانید آزمون ورودی را قبول شوید معمولاً دو بار در سال می‌توانید جهت پذیرش دانشگاه‌های پزشکی لهستان اقدام نمایید یکی در ماه مهر و دیگری ماه بهمن

 هزینه تحصیل پزشکی در لهستان

هزینه تحصیل در دانشگاه‌های لهستان به دانشگاهی که پذیرش گرفته‌اید و همچنین رشته‌های مرتبط بستگی دارد یعنی تحصیل پزشکی و دندانپزشکی شهریه بیشتر و رشته‌هایی مثل داروسازی و پرستاری شهریه‌ها کمتر است

به طور میانگین شهریه دانشگاه‌های پزشکی بین ۹ تا ۱۳ هزار یورو دندانپزشکی بین ۱۰ تا ۱۵ هزار یورو در طول سال است شهریه دانشگاه برای رشته‌های مرتبط دیگر مثل داروسازی بین ۵ تا ۹ هزار یورو و پرستاری بین ۳ تا ۵ هزار یورو در سال متغیر است.

به طور کلی هزینه‌های تحصیل پزشکی در لهستان مقرون به صرفه و ارزان‌تر از دیگر کشورهای اروپایی است طول دوره تحصیلی در رشته پزشکی حدوداً ۶ سال، دندانپزشکی و داروسازی ۵ تا ۶ سال، پرستاری و دوره تخصص پزشکی هر کدام ۳ سال زمان می‌برد.البته برنامه زمانی هر کدام از دانشگاه‌ها می‌توانند متفاوت باشد.

تحصیل در لهستان

 هزینه زندگی

هزینه‌های زندگی برای یک دانشجوی پزشکی در لهستان نسبت به سایر کشورهای اروپایی پایین‌تر است البته سبک زندگی هر فرد با دیگری متفاوت است و نمی‌توان رقم ثابتی را برای زندگی در لهستان اعلام کرد به طور مثال هزینه اسکان در خوابگاه دانشجویی بین ۵۰ تا ۱۵۰ یورو است و هزینه سلف دانشگاه برای یک وعده غذا از دو دلار شروع می‌شود. باقی هزینه‌ها مثل شهریه، خرید کتاب، پوشاک ،پرداخت بیمه، خرید بلیط و رفت و آمد تفریحات و غیره برای یک دانشجوی پزشکی در لهستان به طور متوسط بین ۳۰۰ تا ۵۰۰ یورو در ماه تخمین زده می‌شود.

  کار

امکان کار پاره وقت حین تحصیل برای دانشجوی پزشکی در لهستان ۲۰ ساعت در هفته یا سه ماه تمام وقت ممکن است که همین باعث می‌شود بسیاری از هزینه‌های تحصیل و زندگی دانشجویی پزشکی جبران شود.

کشور لهستان از نظر بازار کار و اقتصاد در موقعیت مناسبی قرار گرفته است برای کسانی که مدرک تحصیلی خود را از دانشگاه‌های لهستان بگیرند موقعیت‌های شغلی به خصوص برای رشته‌های پزشکی وجود دارد در صورتی که شهروند خارج از اتحادیه اروپا باشید باید نامه رسمی از موسسه یا کارفرما یا بیمارستان که مشغول به کار شده‌اید داشته باشید تا مجوز و ویزای کاری برایتان صادر شود ویزای کاری صادر شده تا ۳ سال قابلیت تمدید مجدد دارد با گرفتن مجوز می‌توانید بلوکارت دریافت کرده و به عنوان یک شهروند موقت در لهستان مشغول به کار شوید اگر در یک شغل بمانید و مالیات و بیمه پرداخت کنید بعد از گذشت چند سال می‌توانید برای اقامت هم اقدام کنید.

 اخذ ویزای همراه برای تحصیل در لهستان

امکان اخذ ویزای همراه برای بستگان دانشجوی پزشکی در لهستان وجود دارد والدین، همسر و فرزندان زیر ۱۸ سال از این قانون بهره‌مند می‌شوند با دادن مدارک شخصی و اثبات روابط با دانشجو مثل سند ازدواج و شناسنامه، اثبات تمکن مالی و گواهی بانک، پاسپورت دارای اعتبار حداقل ۶ ماه، پرداخت هزینه‌های لازم این ویزا برایتان صادر می‌شود.

ویزای همراه به مدت دو سال اعتبار دارد و پس از آن باید دوباره برای تمدید اقدام کنید.

داشتن ویزای همراه و بودن بستگان دانشجو کنار او میتواند به کیفیت تحصیل و رفع دلتنگی دانشجوی در حال تحصیل کمک قابل توجهی داشته باشد.

بورسیه

امکان تحصیل رایگان برای شهروندان بومی و عضو اتحادیه اروپا وجود دارد ولی برای دانشجویان پزشکی خارج از اتحادیه اروپا دولت لهستان امکان اخذ بورسیه را فراهم کرده است تا آنها هم از این مزیت برخوردار شوند. بورسیه‌های کشور لهستان برای تحصیلپزشکی به گونه ای است که برخیاز آنها تمام هزینه‌ها را چه تحصیلی چه زندگی پوشش می‌دهد  برخی بخشی از هزینه ها را حتی برخی از آنها حقوق هم به دانشجو پرداخت می‌کنند. امکان دریافت فاند یا پست داک برای مقطع دکتری هم وجود دارد.

برخی از این بورسیه ها را نام میبریم :

 • بورسیه های دولتی لهستان
 • بورسیه های دانشگاه ورشو
 • بورسیه های پزشکی دولتی

 مزایا و معایب تحصیل پزشکی در لهستان

 • امکان تحصیل به زبان انگلیسی
 • امکان پذیرش بدون نیاز به مدرک زبان
 • هزینه‌های پایین تحصیل و زندگی
 • دانشگاه‌های پزشکی با کیفیت و آموزش‌های برتر ▪︎امکان استفاده از بورسیه‌های تحصیلی
 • اجازه کار دانشجویی همزمان با تحصیل
 • امکان تبدیل ویزای تحصیلی به کاری و اخذ اقامت
 • امنیت بالای کشور لهستان
 • از مزایای تحصیل پزشکی در لهستان و
 • سختی یادگیری زبان لهستانی برای ارتباط با مردم کشور
 • هوای نسبتا سرد لهستان
 • دلتنگی و دوری از کشور و غم غربت

از معدود معایب تحصیل پزشکی در این کشور است که اگر بتوانید با معایب کم آن کنار بیایید لهستان میتواند مقصد مناسبی برای مهاجرت تحصیلی بخصوص تحصیل پزشکی باشد.

سخن آخر

برای اطلاعات بیشتر درباره کشور لهستان و تحصیل پزشکی در آن و چگونگی اخذ پذیرش از دانشگاههای کشور لهستان ما مشاورین ما بصورت رایگان در تماس باشید .

مقطع

رشته

دانشگاه

زیست شناسی دکترا
مقطع : دکترا
کشور : آلمان
مدت دوره : ۳ سال
دانشگاه : موسسه ماکس پلانک
مهلت ثبت نام : 2024-07-17
شهریه : رایگان و دارای حقوق
زبان شناسی دکترا
مقطع : دکترا
کشور : آلمان
مدت دوره : ۳ سال
دانشگاه : لایب نیتس
مهلت ثبت نام : 2024-07-08
شهریه : رایگان و دارای حقوق
فیزیک و ریاضیات دکترا
مقطع : دکترا
کشور : آلمان
مدت دوره : ۳ سال
دانشگاه : گوتینگن
مهلت ثبت نام : 2024-07-10
شهریه : رایگان و دارای حقوق
مهندسی مکانیک دکترا
مقطع : دکترا
کشور : آلمان
مدت دوره : ۳ سال
دانشگاه : Julich
مهلت ثبت نام : 2024-07-21
شهریه : رایگان و دارای حقوق
اقتصاد کشاورزی دکترا
مقطع : دکترا
کشور : آلمان
مدت دوره : ۳ سال
دانشگاه : ِلایب نیتس
مهلت ثبت نام : 2024-07-28
شهریه : رایگان و دارای حقوق
مهندسی سازه کارشناسی ارشد
مقطع : کارشناسی ارشد
کشور : آلمان
مدت دوره : 2ساله
دانشگاه : باهاوس وایمار
مهلت ثبت نام : 2024-07-01
شهریه : رایگان

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سه × 1 =

تماس و مشاوره رایگان