تحصیل در ژاپن

تحصیل در ژاپن 1

ژاپن کشوری واقع در آسیای شرقی و اقیانوس آرام است که با دریای ژاپن، روسیه، چین و کره هم مرز است ژاپن به پایتختی شهر توکیو از مهم‌ترین و پرقدرت‌ترین قطب‌های اقتصادی در جهان محسوب می‌شود اکثر مردم این کشور به زبان ژاپنی صحبت می‌کنند و واحد پول این کشور یِن نامیده می‌شود از آنجایی که کشور ژاپن رتبه سوم تولید ناخالص داخلی را از آنِ خود کرده است باعث شده تا سیستم آموزشی ،تحصیلی یا دانشگاهی ژاپن برای متقاضیان ادامه تحصیل در این کشور جذاب شده باشد و دانشجویان به امید استفاده از این امکانات و تکنولوژی‌های برتر به این کشور مهاجرت تحصیلی کنند. وجود دانشجویان بین‌المللی از سراسر جهان در کنار فرهنگ غنی کشور ژاپن، آب و هوای مناسب و امنیت بالای این کشور از دیگر دلایل و مزایای تحصیل و مهاجرت به کشور ژاپن می‌باشد.

 شرایط تحصیل در ژاپن

کشور ژاپن هم مانند تمامی کشورها از قوانین و شرایط خاص خود جهت پذیرشِ افرادِ خواهانِ تحصیل تبعیت می‌کند مهم‌ترین و اصلی‌ترین شرط جهت پذیرش در دانشگاه‌های مطرح ژاپن شرکت و قبولی در آزمون ورودی JLPT یا EJU است که برای داوطلبان مقطع کارشناسی الزامی است ارائه مدرک زبان معتبر چه ژاپنی و چه انگلیسی همچون آیلتس، تافل و دیگر آزمون‌های مورد قبول دانشگاه از دیگر شرایط تحصیل در این کشور می‌باشد.

 کارشناسی

تحصیل مقطع لیسانس یا کارشناسی در ژاپن ۴ ساله است. رشته‌های پزشکی و دندانپزشکی تا ۶ سال طول می‌کشند. برای پذیرش در دانشگاه نمره قبولی در آزمون ورودی و مدرک زبان الزامی است معمولاً سال تحصیلی در ژاپن از ماه آپریل آغاز می‌شود. نمره زبان آیلتس حداقل ۵ و نیم یا تافل ۸۰ برای تحصیل به زبان انگلیسی الزامی است.

کارشناسی ارشد

ادامه تحصیل در مقاطع ارشد و دکتری شامل ارائه پایان نامه و نوشتن تحقیق و پروژه می‌باشد با دریافت مدرک کارشناسی و در دست داشتن آن می‌توانید پذیرش دانشگاه‌های این کشور را دریافت کنید حدود ۳۰ واحد درس در طول ۲ سال شامل دوره تحصیلی کارشناسی ارشد در این کشور می شود. اکثر دانشگاه‌ها و رشته‌های تحصیلی برای مقطع ارشد به زبان انگلیسی در دسترس هستند.

دکتری

طول دوره تحصیلی دکتری در ژاپن معمولاً ۳ ساله است کشور ژاپن برای دانشجویانی که تحقیقات، مقالات یا پروپوزال و رزومه قوی دارند استقبال خوبی جهت پذیرش انجام می‌دهند حتی گاهی تنها با داشتن مدرک لیسانس و بدون گذراندن دوره ارشد می‌توانید در مقطع دکتری پیوسته تحصیل کنید مدرک زبان چه انگلیسی و چه ژاپنی برای دانشگاه‌ها الزامی است که بستگی به رشته و دانشگاه انتخابی شما برای تحصیل دارد.

 

 تحصیل پزشکی در ژاپن

رشته پزشکی و گرایش‌های مختلف آن همواره از رشته‌های محبوب و پرتقاضا در کشور ما بوده؛ برای کشور ژاپن هم تقاضا کم نیست. متقاضیان تحصیل در رشته‌های پزشکی در ژاپن نیازمند پرداخت هزینه‌های تحصیلی زیادی هستند همچنین طول دوره پزشکی ۶ ساله می‌باشد ارائه مدرک زبان، مدارک تحصیلی سابق به همراه شرکت در آزمون‌های ورودی از ملزومات تحصیل در رشته‌های پزشکی در این کشور می‌باشد.

 

 

برترین دانشگاه‌های کشور ژاپن

ژاپن از کشورهای مطرح و مهم دنیاست دانشگاه‌هایی که در این کشور قرار دارند کم نیستند و اکثر آنها دوره‌های آموزشی برای تمامی مقاطع را برگزار می‌کنند همچنین این دانشگاه‌ها از نظر رتبه جهانی در سال ۲۰۲۴ در رده‌های بالای قرار گرفته‌اند

نام دانشگاه رتبه Qs 2024
دانشگاه توکیو ۲۸
دانشگاه کیوتو ۴۶
موسسه فناوری توکیو ۵۰
دانشگاه اوزاکا ۸۰
دانشگاه توکو ۱۱۳
دانشگاه ناگویا ۱۷۵
دانشگاه کیوشو ۱۶۵
دانشگاه هوکایدو ۱۹۵
دانشگاه کیو ۲۱۴
دانشگاه واسدا ۱۹۵
دانشگاه توکوبا ۳۱۰
دانشگاه هیروشیما ۴۲۵
دانشگاه کوبه ۴۷۵
دانشگاه چیبا ۷۰۵
دانشگاه یوکوموها ۸۳۰
دانشگاه نیگاتا ۸۰۰
دانشگاه ناکاساکی ۸۵۰
دانشگاه اوزاکا ۷۲۰
دانشگاه اوکویاما ۹۲۰
دانشگاه کوماموتو ۹۵۰

 

 هزینه‌های تحصیل در ژاپن

در حالت کلی هزینه‌ها و مخارج تحصیلی در هر کشوری به طور تقریبی به دست خواهد آمد کشور ژاپن هم برای مقاطع مختلف تحصیلی از کارشناسی تا دکتری برای دانشجویان بین المللی به نسبت هر دانشگاه رقم‌هایی را تحت عنوان شهریه از آنها دریافت می‌کند که میزان و مبلغ دقیق‌تر آن به شهری که دانشگاه در آن واقع شده و اینکه دانشگاه خصوصی یا دولتی بوده و دانشجو برای چه مقطعی پذیرش گرفته بستگی دارد دانشگاه‌های ژاپن برای تمامی مقاطع شهریه‌ای بین ۲ تا ۶ هزار دلار در یک سال را به طور میانگین دریافت می‌کند که برای دانشگاه‌های خصوصی این مبلغ بین ۷ تا ۸ هزار دلار می‌باشد.

 هزینه‌ زندگی

هزینه‌های زندگی برای یک نفر که به عنوان دانشجو در ژاپن اقامت موقت گرفته با توجه به سبک زندگی و میزان دخل و خرج وی می‌تواند متفاوت باشد اما تقریباً برای اینکه یک زندگی متوسط را در این کشور تجربه کنید به ماهی ۹ تا ۲۰ هزار دلار نیاز خواهید داشت که این مبلغ برای هزینه‌های خرید از سوپرمارکت، میوه فروشی، حمل و نقل یا رفت و آمد، خرید لباس و دیگر مایحتاج زندگی مصرف خواهد شد. هزینه‌های مسکن و اقامت دانشجو به طور جداگانه محاسبه می‌شود که می‌توانید با اجاره منزل به صورت اختصاصی زندگی کنید یا در خوابگاه‌های دانشجویی ساکن شوید که البته در ژاپن قراردادهای اجاره منزل بسیار پیچیده بوده و بهتر است یک وکیل یا ضامن این امور را برایتان انجام دهد. در خصوص خوابگاه‌ها، هزینه‌ها بسیار پایین‌تر بوده و راحت‌تر در دسترس است اما در کنار راحتیِ اجاره و اسکان عیب‌هایی نظیر شلوغی و قوانین خاص خوابگاه‌ها را نیز باید در نظر گرفت.

بورسیه

در کشور ژاپن به نسبت دیگر کشورها بورسیه‌های زیادی برای دانشجویان وجود ندارد و تنها تعداد کمی بورسیه هستند که فقط قسمتی از هزینه‌های تحصیلی مثل شهریه و زندگی در این کشور را برای دانشجو پوشش می‌دهند. با ارائه مدارک شخصی و تحصیلی دانشجو که بررسی مهارت‌های تحصیلی در کنار مهارت‌های زبانی فرد را مورد کنکاش  قرار می‌دهد به دانشجویان واجد شرایط تعلق می‌گیرد. همچنین قوانین شرایط سنی و مقطع تحصیلی نیز در دریافت بورسیه‌ها تاثیرگذار است. بورسیه تحصیلی دولتی ژاپن ماهیانه ۸۰۰ تا ۱۷۰۰ دلار را به عنوان کمک هزینه اعطا می‌کند و از مهمترین بورسیه هاست. البته می‌توانید شانس خود را قبل از آمدن به ژاپن و هنگام پذیرش از دانشگاه به عنوان درخواست کمک مالی از همان دانشگاه هم امتحان کنید که تعداد این کمک‌ها محدود است.

 اخذ ویزای تحصیلی در ژاپن

بعد از اینکه با درخواست شما از دانشگاه موافقت شد و پذیرش گرفتید می‌توانید به کنسولگری یا سفارت ژاپن در کشور خودتان رفته و مدارک زیر را برای ویزا ارائه دهید

▪︎پاسپورت یا گذرنامه دارای اعتبار اصل و کپی آن

▪︎عکس پاسپورتی جدید گرفته شده از متقاضی

▪︎ارائه نامه پذیرش از دانشگاه

▪︎انگیزه نامه و هدف

▪︎تکمیل فرم درخواست ویزای تحصیلی دانشجو

▪︎گواهی صلاحیت COE

▪︎ارائه مدرک تحصیلی سابق دیپلم به همراه ریز نمرات سه سال آخر تحصیلی

▪︎اثبات تمکن مالی به ارزش ۱۲ هزار دلار برای یک سال اقامت در ژاپن

مدارک لازم باید ترجمه شده به زبان ژاپنی و یا انگلیسی بوده و ارائه شود با دریافت ویزا به ژاپن مهاجرت کرده و با همین ویزا در این کشور مجوز ورود و کارت اقامت موقت دریافت خواهید کرد. معمولاً به محض رسیدن به ژاپن به مدت ۲ تا ۳ هفته فرصت دارید تا اقامت خود را به دفاتر شهرداری در نزدیکی خودتان اطلاع دهید.

 کار حین تحصیل در ژاپن

در طول دوران تحصیلی برای دانشجویان ثبت نامی در دانشگاه‌های ژاپن به راحتی مجوز کار داده نمی‌شود به عبارتی چیزی به نام اجازه کار حین تحصیل در ژاپن وجود ندارد برای داشتن مجوز باید ثابت کرده که نیاز به کار پاره وقت به عنوان یک دانشجو را دارید و سپس به وزارت دادگستری این کشور رفته و به صورت قانونی با داشتن شرایط لازم مجوز کار را دریافت کنید همچنین در صورت اخذ مجوز باید مراتب را به ساختمان خدمات استخدامی تحت عنوان Hello Work گزارش دهید. دانشجویانی که ویزای تحصیلی یا دانشجویی داشته باشند با مجوز کار می‌توانند ۴ تا ۸ ساعت در طول روز و ۲۸ ساعت در طول هفته در صورتی که به درسشان لطمه نخورده و کلاسی نداشته باشند به کار مشغول شوند. برای گرفتن مجوز از سوی دادگستری به مدارکی همچون کارت اقامت دانشجویی، ارائه پاسپورت و فرم درخواست مجوز کار احتیاج دارید.

حداقل دستمزد کاری برای انجام کارهای پاره وقت در ژاپن ساعتی ۷ دلار است.

اخذ اقامت

دانشجویان بعد از اینکه تحصیل خود را به اتمام برسانند در صورتی که بخواهند در این کشور مانده و اقامت بگیرند می‌توانند ۶ ماه تا یک سال در ژاپن به دنبال کار بگردند در صورتی که با جاب آفر و دریافت پیشنهادهای کاری از سوی کارفرما به شغلی مشغول شوند می‌توانند ویزای تحصیلی خود را به ویزای کاری تبدیل کرده و در این کشور زندگی کنند. برای داشتن ویزای کاری باید مدارکی همچون کارت اقامت، گذرنامه یا پاسپورت، مدارک تحصیلی و دانشگاهی به همراه مدارک شناسایی و تکمیل فرم درخواست ویزا را به اداره مهاجرت ارائه داده و درخواست دهید در صورتی که بتوانید تا ۱۰ سال به صورت مستمر در این کشور زندگی و کسب درآمد کنید می‌توانید برای اقامت دائم ژاپن اقدام نمایید.

تحصیل در ژاپن

 اخذ ویزای همراه

دانشجویان در تمامی مقاطع تحصیلی می‌توانند برای خانواده‌ ی خود ویزای همراه تهیه کنند. منظور از خانواده همسر، فرزندان و یا والدین است. با ارائه مدارک زیر به سفارت اقدامات لازم را می‌توان انجام داد

▪︎مدارک شناسایی نظیر سند ازدواج، شناسنامه، کارت ملی، پاسپورت به همراه کپی آنها برای تمامی همراهان

▪︎کارت اقامت و اثبات تمکن مالی به ارزش ۲۷۰ دلار برای هر نفر

▪︎تکمیل فرم درخواست ویزای همراه به همراه پرداخت هزینه‌های لازم است.

 

 مزایا و معایب تحصیل در ژاپن

▪︎امکان استفاده از دانشگاه‌های معتبر و با کیفیت با رتبه‌های بالای جهانی

▪︎امنیت بالای کشور ژاپن و فرهنگ غنی این کشور

▪︎امکان تحصیل به زبان انگلیسی برای برخی رشته‌ها و مقاطع

▪︎کیفیت بالای زندگی

▪︎تمیزی و زیبایی کشور ژاپن

° هزینه‌های بالای تحصیل و زندگی

° سختی اقامت در کشور ژاپن برای مهاجرین

° رقابت شدید اقتصادی در دنیای کاری و ساعات کاری طولانی

° یادگیری زبان ژاپنی برای تحصیل و ارتباط با مردم و الزام به داشتن مدرک زبان ژاپنی

از معایب و مزایای تحصیل در ژاپن محسوب می‌شوند.

سخن آخر

برای کسب اطلاعات بیشتر و راهنمایی بیشتر در خصوص اخذ پذیرش از دانشگاههای کشور ژاپن و چگونگی شرایط تحصیل در ژاپن با مشاورین ما به صورت رایگان در تماس باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شش − 1 =

تماس و مشاوره رایگان