تحصیل پزشکی در چک

جمهوری چک کشوری در اروپای مرکزی که از اطراف با خشکی پوشانده شده است با کشورهای آلمان، اتریش، اسلواکی و لهستان مرز مشترک دارد پایتخت این کشور شهر پراگ و مردم این کشور به زبان چکی صحبت می‌کنند. چکی از زبان‌های اسلاوی می‌باشد و می‌توان گفت که مردمان آنجا از تبار اسلاو و هندوی اروپایی هستند. جمعیت جمهوری چک بیش از ۱۰ میلیون نفر است و نام واحد پول آن کرونا می‌باشد تحصیل پزشکی در جمهوری چک به زبان انگلیسی امکان‌پذیر است وجود دانشگاه‌های با کیفیت و آموزش‌های عالی در کنار تحصیل به زبان انگلیسی باعث شده تا دانشجویان پزشکی این کشور را برای تحصیل انتخاب کنند.

 شرایط تحصیل پزشکی در چک

تحصیل پزشکی در جمهوری چک حدود ۶ سال به طول می‌انجامد و برای پذیرش دانشگاه‌های پزشکی در چک داشتن شرایط و مدارک زیر لازم و ضروری است :

 • ▪︎ مدارک شخصی و عکس
 • ▪︎ مدرک دیپلم و سوابق تحصیلی
 • ▪︎ پاسپورت معتبر
 • ▪︎ انگیزه نامه
 • ▪︎ مدرک زبان انگلیسی معتبر
 • ▪︎ گواهی سلامت
 • ▪︎ اثبات تمکن مالی
 • ▪︎ قبولی در آزمون ورودی و کسب نمره بالا در دروس زیست، شیمی ،ریاضیات و فیزیک است.

همچنین می‌توانید در دوره پیش پزشکی یا فاندیشن قبل از دادن آزمون ورودی شرکت کرده تا آزمون ورودی برایتان راحتتر شده و برای شرکت در آن آماده باشید.شرایط دیگر بدون دوره فاندیشن این است که فقط آزمون ورودی را داده و تسلط به زبان خود را اثبات نمایید و بلافاصله بعد از قبولی در امتحان ورودی وارد دانشگاه‌های پزشکی چک شوید این پروسه تنها یک تا دو ماه زمان می‌برد و برای تحصیل کارشناسی پزشکی بیشتر کاربرد دارد.

به عبارت ساده‌تر اگر آزمون ورودی را قبول شوید و مدرک زبان آیلتس ۶ به بالا یا تافل ارائه دهید بلافاصله وارد دانشگاه پزشکی می‌شوید ولی اگر مدرک زبان ندارید می‌توانید در دوره پیش پزشکی یا فاندیشن شرکت کرده و سپس آزمون را بدهید و تسلط خود را در زبان انگلیسی اثبات نمایید بعد از قبولی پذیرش دانشگاه را کسب کنید.

تحصیل در کشور چک

 دانشگاه‌های برتر برای تحصیل پزشکی

دانشگاه‌های جمهوری چک از اعتبار بالایی در جهان برخورد دارند همچنین کیفیت آموزشی و سیستم علمی این دانشگاهها بسیار عالی هستند تحصیل پزشکی در جمهوری چک هم به زبان انگلیسی امکان‌پذیر است و هم به زبان چکی که در صورتی که به زبان چکی تحصیل کنید کاملاً برایتان رایگان خواهد بود اما باید گفت تعداد کمی از دانشگاه‌های پزشکی جمهوری چک مورد تایید وزارت علوم کشورمان ایران هستند یعنی اگر بخواهید بعد از اتمام تحصیل به ایران بازگردید و مشغول بکار شوید در همه دانشگاه‌های پزشکی در چک نمی‌توانید تحصیل کنید در اینجا با چند دانشگاه پزشکی یا دندانپزشکی مورد تایید ایران آشنا می‌شویم :

 • دانشگاه چارلز از بزرگترین و قدیمی‌ترین دانشگاه‌های چک که در حال حاضر ۵ دانشکده آن اختصاص به رشته‌های پزشکی دارد و برخی از این دانشکده‌ها در شهر پراگ و برخی در دیگر شهرهای جمهوری چک قرار دارند
 • دانشگاه ماساریک دانشگاه بزرگ بعدی در شهر برنو دانشگاه ماساریک نام دارد که ۹ دانشکده دارد
 • دانشگاه پالاکی از دانشگاه‌های پزشکی رتبه برتر در جمهوری چک می‌باشد که در شهر الوموک واقع شده است.

 

هزینه تحصیل پزشکی در چک

هزینه‌های تحصیلی در کشور چک به رشته پزشکی مربوطه و همچنین خود دانشگاه یا دانشکده پزشکی که در آن پذیرش گرفته‌اید بستگی دارد چون شهریه هر یک از آنها می‌تواند با دیگری متفاوت باشد همانطور که گفتیم تحصیل با زبان چکی رایگان می‌باشد اما هزینه شهریه‌های دانشگاه‌های پزشکی با زبان انگلیسی در این کشور چیزی حدود ۵ تا ۱۵ هزار یورو در سال پیش‌بینی می‌شود. مثلاً رشته‌های پیراپزشکی ۵ تا ۷۰۰۰ یورو و رشته‌های پزشکی و دندانپزشکی ۱۰ تا ۱۳ هزار یورو هزینه خواهد داشت.

 

 هزینه زندگی

هزینه‌های تحصیلی در کشور جمهوری چک تقریباً مقرون به صرفه و ارزان است اما در مقابل هزینه‌های زندگی در کشور چک کمی زیادتر است البته سبک زندگی افراد با هم متفاوتند ولی به طور میانگین هزینه یک ماه زندگی در چک برای یک دانشجوی پزشکی حدوداً ۴۰۰ تا ۸۰۰ یورو در نظر گرفته میشود. بطور مثال برای یک کیلوگرم فیله مرغ ckz ۱۰۰ و اجاره خوابگاه حدوداً ۲۵۰ ckz هزینه خرید لازم است .ckz واحد پول چک است.

 

 بورسیه

دولت چک برای دانشجویان بین‌المللی چه در اتحادیه اروپا و چه خارج از آن بورسیه‌های تحصیلی در نظر گرفته است تا دانشجویانی که توانایی مالی زیادی ندارند ولی شایستگی تحصیلی و علمی خوبی دارند بتوانند از دادن ادامه تحصیل در این کشور بهره‌مند شوند برخی از این بورسیه‌ها بورسیه‌های تحصیلی دولت هستند که برای مقاطع ارشد و دکترا در نظر گرفته شده‌اند و به دانشجویانی که سال اول معدل خوبی را دریافت کرده‌اند داده می‌شود و بورسیه‌های VISEGRAD که برای تعدادی از کشورها در نظر گرفته شده است و مختص آن‌ها می‌باشد.

 

 اخذ ویزا برای تحصیل پزشکی در چک

بعد از اینکه مدارک اخذ پذیرش را به دانشگاه ارسال کرده و تاییدیه دریافت کردید باید برای گرفتن ویزا اقدام نمایید تا بتوانید وارد کشور جمهوری چک شوید به این منظور مدارک زیر را باید آماده کنید:

 • پاسپورت یا گذرنامه معتبر
 • مدارک شخصی به همراه عکس پاسپورتی
 • فرم اثبات پذیرش از دانشگاه پزشکی مورد نظر در کشور جمهوری چک
 • تکمیل فرم درخواست ویزای تحصیلی
 • اثبات تمکن مالی جهت زندگی در چک
 • بیمه و گواهی سلامت
 • عدم سابقه کیفری

مدارک فوق باید به زبان رسمی ترجمه شود

این نکته را هم در نظر بگیرید که پروسه اخذ ویزای تحصیلی برای تحصیل پزشکی در جمهوری چک حدود ۶ ماه زمان میبرد پس برای اینکه به شروع ترم دانشگاه برسید برنامه ریزی زمانی را از یاد نبرید .

تحصیل در کشور چک 1

کار حین و پس از تحصیل پزشکی در چک

دانشجوی تحصیل پزشکی در چک اجازه کار کردن به صورت پاره وقت هفته ای ۲۰ ساعت را در طول دوران تحصیل دارد این مجوز موقت کاری باعث شده تا به هزینه‌های تحصیلی و زندگی دانشجو کمک زیادی شود بعد از اتمام تحصیلات و فارغ التحصیلی پزشکی در چک به دلیل بازار کار مناسب و نیاز به پزشکان و مشاغل مرتبط به پزشکی می‌توانید مستقیماً وارد بازار کار شده و به شغل خود مشغول شوید. با تبدیل ویزای تحصیلی به ویزای کاری اینکار ممکن است. البته مدت زمانی که برای پیدا کردن شغل به شما داده شده است سه ماه است و بعد از سه ماه در صورتی که در این کشور مشغول به کار نشوید باید آن را ترک کنید.

 

 درآمد پزشکی در چک

همانطور که گفتیم کشور جمهوری چک به پزشکان دندانپزشکان دامپزشکان داروسازان پرستاران و مشاغلی از این قبیل نیاز مبرم دارد به همین علت حقوق و مزایایی که برای این گونه مشاغل در نظر گرفته هم رقم قابل توجهی خواهند داشت به طوری که یک پزشک با تجربه و مهارت متوسط حدود ۲۵ تا ۳۰ هزار دلار در طول سال درآمد دارد همچنین چون مدرک پزشکی اخذ شده از دانشگاه‌های جمهوری چک در سراسر جهان معتبر است می‌توانید بعد از فارغ التحصیلی با این مدرک به کشورهای دیگر برای اشتغال و اقامت نیز بروید

 

 اخذ اقامت پس از تحصیل پزشکی

در صورتی که در کشور جمهوری چک به عنوان یک پزشک مشغول به کار شدید بعد از گذشت حدود ۵ سال می‌توانید برای گرفتن اقامت اقدام کنید و بعد از اینکه درآمدتان در این ۵ سال مستمر بود می‌توانید جهت گرفتن تابعیت جمهوری چک هم وارد عمل شوید

 

اخذ ویزای همراه

گرفتن ویزا برای همراهان دانشجو بسیار اهمیت دارد زیرا دانشجوی در حال تحصیل با بودن در کنار بستگان و خانواده خود آرامش بیشتری خواهد داشت و این آرامش با ثبات تحصیلی بیشتری هم همراه خواهد بود گرفتن ویزای همراه برای همسر فرزندان زیر ۱۸ سال و همچنین پدر و مادر دانشجو امکان‌پذیر است .

توصیه می‌شود برای گرفتن ویزای همراه بعد از اینکه به کشور چک رفته‌اید و اقامت خود را ثابت کردید اقدام نمایید تا شانس پذیرش با اخذ آن بیشتر شود همراهان دانشجو باید مدارک لازم برای اخذ ویزا را به کنسولگری یا سفارت جمهوری چک ببرند و با پرداخت هزینه های لازم برای اخذ ویزای همراه اقدام کنند دانشجو باید همراه این مدارک گواهی اثبات تمکن مالی هم به سفارت ارسال کند و ثابت کند که می‌تواند برای خود و خانواده خود در این کشور زندگی خوبی را فراهم کند.

 

 مزایا و معایب تحصیل پزشکی در جمهوری چک

 • امکان تحصیل به زبان انگلیسی
 • امکان تحصیل رایگان به زبان چکی که با گذراندن دوره‌های زبان چکی توسط خود دانشگاه امکان‌پذیر است
 • هزینه‌های مقرون به صرفه تحصیل و زندگی
 • امکان استفاده از آموزش‌های با کیفیت
 • تحصیل در کشوری اروپایی و نزدیکی به ایتالیا و سوئیس زیبا
 • عدم وجود نژادپرستی در این کشور

از مزایای تحصیل پزشکی در جمهوری چک می باشند

اما هر کشوری برای زندگی و تحصیل در کنار مزیتهایی که دارد از معایبی نیز برخوردار است

 • هوای نسبتا سرد در زمستان‌های جمهوری چک
 • بورسیه‌های اندک مخصوصاً برای مقاطع کارشناسی
 • هزینه زندگی نسبتا بالا
 • سختی یادگیری زبان چکی به خاطر ارتباط برقرار کردن و امکان بهره‌مندی از تحصیل رایگان

تعدادی از معایب تحصیل در چک میباشد.

 

سخن آخر

در صورتی که بخواهید اطلاعات بیشتری در خصوص تحصیل پزشکی در کشور جمهوری چک بدست آوردید و از شرایط دقیق پذیرش دانشگاههای پزشکی در این کشور مطلع شوید با مشاورین ما در ارتباط باشید .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ده + 13 =

تماس و مشاوره رایگان