تحصیل دکتری در سوئد

سوئد از کشورهای اروپایی زیبا با کیفیت زندگی بی‌نظیر مقصد خوب و انتخابی درست برای مهاجرت تحصیلی است چرا که دانشگاه‌های سوئد همانند زندگی در این کشور دارای کیفیت بالا و عالی هستند به طوری که موسسات آموزشی سوئد در جهان زبانزد می باشند. تحصیل دکتری در سوئد با داشتن این همه مزایا برای علاقمندان به ادامه تحصیل در کشورهای خارجی بهترین راه است . اخذ مدرک دکتری در سوئد ۴ سال طول می‌کشد امکان تحصیل دکتری به صورت رایگان فراهم است بعد از این مقدمه کوتاه در این مقاله سعی کرده‌ایم شما را با شرایط، امکانات و چگونگی تحصیل دکتری در سوئد آگاه سازیم.

 شرایط تحصیل دکتری در سوئد

برای پذیرش مقطع دکتری در این کشور دانشگاه‌ها مدارکی را جهت بررسی شرایط تحصیلی شما طلب می‌کنند که باید آنها را آماده و ارسال کنید

▪︎مدارک هویتی نظیر شناسنامه ،پاسپورت و کارت ملی معتبر

▪︎ سوابق مدارک تحصیلی به همراه ریز نمرات کارشناسی و ارشد

▪︎ انگیزه نامه

▪︎ توصیه نامه اساتید

▪︎ مقاله‌های علمی پژوهشی

▪︎ مدرک زبان معتبر آیلتس۶ و نیم به بالا یا تافل ۹۰ به بالا

▪︎قبولی در مصاحبه دکتری

تمامی مدارک فوق باید به زبان انگلیسی ترجمه شوند

نکته مهم اینکه هرچه معدل بالاتر از ۷۰ درصد باشد شانس پذیرش بیشتری خواهید داشت همچنین در برخی رشته‌های تحصیلی جهت پذیرش نیازمند نمره زبان بالاتر در حد آیلتس ۷ و تافل ۱۰۰ می‌باشید که شانس بیشتری را برایتان به همراه خواهد داشت در صورتی که به مرحله مصاحبه برسید می‌توانید مطمئن شوید که مدارک شما مورد تایید واقع شده است پس از عبور از مصاحبه که می‌تواند هم حضوری و هم آنلاین باشد تسلط به زبان شما مورد آزمایش قرار می‌گیرد و پذیرش دانشگاه را اخذ می کنید.

 

تحصیل دکتری در سوئد 1

 

دوران تحصیل دکتری در سوئد

همانطور که گفته شد دوره تحصیلی دکتری در کشور پیشرفته سوئد حداقل تا ۴ سال به طول می‌انجامد البته به دو صورت می‌توان ادامه تحصیل در این دوره را به پایان رساند.

یکی به صورت استاندارد تا ۴ سال واحدهای لازم را پاس کرده و پس از ارائه دفاعیه و پایان نامه مدرک دکتری را اخذ نمایید .

روش بعدی همزمان کار و تحصیل برای دانشجوی دکتری می‌باشد به این شکل که اگر در شرکت یا موسسه‌ای که دانشگاه آن را تایید می‌نماید به کار مشغول شوید می‌توانید واحدهای کمتری را پاس کرده و زودتر مدرک خود را بگیرید. کار کردن در این موسسات یا شرکت‌ها به منزله پاس کردن نیمی از دروس تخصصی محسوب می‌شود و می‌توان تنها نیم دیگری از واحدهای درسی را به صورت تئوری یا عملی پاس کرد که حدوداً ۱۲۰ واحد می‌شود و در مدت دو سال مدرک دکترا را پس از ارائه پایان نامه دریافت کنید.

در طول مدت تحصیل دکتری یک یا چند استاد راهنما شما را یاری خواهند کرد تا بتوانید در پایان رساله خود را که شامل زحمات کلی شما در طول دوران تحصیلی است به بهترین شکل ارائه دهید. به جز اساتید راهنما ناظران سرپرست هم برای کمک به شما همراهیتان خواهد کرد به طور کلی مقطع دکتری برای هر رشته‌ای به هدف رسیدن به مهارت‌ها و کیفیت صلاحیت شخصی دانشجو است و با کیفیت‌ترین آموزش‌ها را در این مقطع تدریس می‌کنند. حسن ختام دوره تحصیلی دکتری در سوئد امتحان ارزیابی پایان نامه است که به اثبات مهارت‌های علمی دانشجو می‌انجامد.

 هزینه تحصیل دکتری

ساختار و قوانین حاصله از دولت سوئد بر این مبناست که از دانشجویان متقاضی دوره دکتری شهریه‌ای دریافت نشود یعنی به طور کلی تحصیل دکتری در سوئد رایگان محسوب می‌شود و دانشجویان نه تنها برای شهریه وجهی پرداخت نمی‌کنند بلکه در صورتی که در دوره دو ساله شرکت کنند با کار کردن و انجام پژوهش‌های علمی حقوق و مزایایی هم دریافت می‌کنند حتی با داشتن رزومه علمی تحصیلی قوی دولت با دادن بورسیه‌ها از شما حمایت کرده و هزینه‌های زندگی را هم پشتیبانی می‌کنند. اما دانشگاه‌های خصوصی برای تحصیل دکتری در کشور سوئد شهریه‌هایی دریافت می‌کنند که بنا به رشته تحصیلی متغیر است و بین ۱۰ تا ۱۵ هزار یورو تخمین زده می‌شود .

هزینه زندگی در سوئد

مخارج و هزینه زندگی دانشجویی در سوئد به عوامل مختلفی بستگی دارد و برای هر فرد به گونه‌ای که سبک زندگی وی است متغیر است .به طور میانگین یک دانشجو با خرج متوسط ماهیانه به ۸۵۰ یورو نیاز دارد تا بتواند به راحتی زندگی کند این مبلغ تنها برای خوراک، پوشاک ،رفت و آمد، خرید کتاب،سوپر مارکت و … در نظر گرفته می‌شود.

برای هزینه‌های اسکان و اجاره در سوئد به چند صورت می‌توان بررسی کرد. اقامت در خوابگاه‌های دانشجویی، اقامت در منازل خصوصی، اقامت در خانه‌های سوئدی که ممکن است در یکی از اتاق‌ها اسکان داده شوید و یا حتی خرید مسکن که هر کدام هزینه‌های مربوط به خود را دارند اما با توجه به موارد بالا اگر بخواهید خانه‌ای اجاره کنید از ۲۰۰ تا ۶۰۰ یورو در ماه باید پرداخت کنید که مسلماً اجاره آپارتمان در شهرهای بزرگ و مهم سوئد نظیر استکهلم بیشترین هزینه اجاره را در بر خواهد داشت.

 بورسیه تحصیلی سوئد

با توجه به اینکه تحصیل در مقطع دکتری در دانشگاه‌های سوئد رایگان است اگر در این دوره تحصیل کنید به عنوان یک کارمند محسوب شده و از حقوق بهره‌مند می‌شوید و اگر در دوره کوتاه مدت دکتری تحصیل کنید در دو سال آخر از سمت دانشگاه مشغول به کار می‌شوید و با عقد قرارداد از طرف دانشگاه حقوق می‌گیرید اما برای دانشجویان نخبه و برتر از سوی دولت و موسسه SI کمک هزینه و بورسیه برای برخی دانشجویان از کشورهای واجد شرایط اهدا می‌شود و یا بورسیه‌های دانشگاهی که شرایط لازم را در سایت‌های دانشگاهی خواهید دید در خصوص فاند برخی دانشگاه‌ها مثل دانشگاه میسون به دانشجویان دکتری در طی ۴ تا ۵ سال همه هزینه‌های زندگی و تحصیلی را به صورت فول فاند پوشش خواهد داد مبنی بر اینکه شرایط لازم را داشته و در پروژه‌های تحقیقاتی همکاری کرده باشید

برترین دانشگاه‌ها برای تحصیل دکتری در سوئد

در کشور زیبای سوئد دانشگاه‌ها،موسسات و کالج های زیادی جهت تحصیل دکتری در اختیار دانشجویان قرار دارد که از نظر جهانی در رتبه‌های بالایی قرار گرفته‌اند و از کیفیت آموزشی سطح بالا برخوردارند. در این قسمت از مقاله با اسامی دانشگاه‌های برتر سوئد آشنا می‌شویم

 • موسسه کارولینسکا با رتبه ۳۶ جهانی
 • دانشگاه لوند با رتبه ۱۰۳
 • دانشگاه اوپسالا با رتبه ۱۱۱
 • دانشگاه استکهلم با رتبه ۱۸۳
 • دانشگاه گوتنبرگ با رتبه ۱۹۱
 • دانشگاه تکنولوژی چالمرز با رتبه ۲۵۰
 • موسسه سلطنتی فناوری KTH با رتبه ۲۵۰
 • دانشگاه اوربرو با رتبه ۳۶۰
 • دانشگاه علوم کشاورزی سوئد با رتبه ۳۷۰
 • دانشگاه اومه با رتبه ۳۸۰
 • دانشگاه یونکوپینگ
 • دانشگاه بوراس
 • دانشگاه جهانی دریانوردی
 • دانشگاه لینه

دانشگاه‌های دکتری در سوئد در شهرهایی نظیر اوپسالا، گوتنبرگ، استکهلم، لوند و اومه قرار دارند که از دانشجویی‌ترین شهرهای سوئد هستند.

 

تحصیل دکتری در سوئد 2

 

 امکان کار پس از تحصیل در سوئد

با توجه به اینکه دوران تحصیل دکتری در این کشور دارای حقوق می‌باشد دانشجویان همزمان با تحصیل می‌توانند مشغول به کارهای پژوهشی در دانشگاه یا خارج از آن با داشتن قرارداد از سوی دانشگاه باشند.

اما پس از اتمام تحصیلات و اخذ مدرک دکتری از دانشگاه متقاضی می‌تواند مجوز اقامت موقت گرفته و تا ۶ ماه شغل دائمی خود را پیدا کرده و مشغول شوند با داشتن مدرک معتبر PHD سوئدی و بازار کار خوب سوئد و همچنین اقتصاد و امکانات قوی این کشور یافتن شغل در کشور سوئد نباید کار سختی باشد.

اخذ اقامت پس از تحصیل در سوئد

در صورتی که شغل مورد علاقه خود را در سوئد بیابید و پاسپورت شما هنوز هم اعتبار داشته باشد می‌توانید اقامت دو ساله و سپس ۴ ساله را دریافت کنید در طول این ۴ سال در صورتی که مالیات پرداخته و درآمد خوبی داشته باشید و همچنین هزینه بیمه درمانی را پرداخت نمایید می‌توانید جهت اخذ اقامت دائم سوئد اقدام کرده و آن را دریافت نمایید با توجه به اینکه در طول دوران طولانی تحصیلی دکتری کارهای پژوهشی دانشجویی که ملزم به انجام آنها بوده‌اید را انجام داده‌اید با سیستم کاری کشور سوئد آشنایی کامل را خواهید داشت و در روند یافتن شغل و ارتباط با کارفرما موفق خواهید شد.

 مزایا و معایب تحصیل دکتری در سوئد

از مزایای تحصیل در سوئد در مقطع دکتری می‌توان به

▪︎ امکان استفاده از دانشگاه‌ها و آموزش‌های پیشرفته

▪︎ امکان تحصیل رایگان دکتری و حتی اخذ بورسیه و فاند

▪︎امکان تحصیل به زبان انگلیسی و عدم نیاز به زبان سوئدی

▪︎کیفیت زندگی و تحصیل در کشور سوئد

▪︎ آشنایی با فرهنگ‌های مختلف با تجربه کار گروهی دانشجویی

و از معایب آن می‌توان به

▪︎ هزینه‌های بالای زندگی و اجاره مسکن

▪︎ زمستان‌های بسیار سرد کشور سوئد اشاره کرد

 سخن آخر

برای اطلاع از چگونگی اخذ پذیرش از دانشگاههای سوئد و شرایط تحصیل دکتری در سوئد با مشاورین ما بصورت رایگان در تماس باشید تیم مجرب ما قدم به قدم با شما خواهند بود

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 × دو =

تماس و مشاوره رایگان