مقالات کشورهای مختلف

تحصیل دکتری در هلند

هلند با پایتختی شهر آمستردام از جمله کشورهای بی‌نظیر و زیبا است. کشور دوچرخه سواران، مزرعه داران و گل‌های رنگارنگ با فرهنگ غنی و محیط آرامبخش در کنار وجود دانشگاههای پیشرفته و مدرن که دارای اعتبار جهانی و سیستم آموزشی قوی است همه و همه دست به دست هم می‌دهند تا هلند را مقصد مناسبی جهت اپلای تحصیلی بدانیم. تحصیل دکتری در هلند با وجود دریافت حقوق و امکان تحصیل به زبان انگلیسی از بهترین تصمیماتی است که می‌توانید بگیرید طول دوره تحصیلی دکتری در هلند ۴ سال است و شروع ترم از ماه سپتامبر تا آگوست می‌باشد در این مقاله درباره شرایط تحصیل دکتری در هلند، معرفی دانشگاه‌های این کشور و مزایای تحصیل در هلند صحبت خواهیم کرد که شما را دعوت به مطالعه آن می‌کنیم.

 شرایط تحصیل دکتری در هلند

تحصیل در مقطع دکتری در هلند به مانند بسیاری از کشورهای دیگر با دادن پایان نامه تحقیقاتی به اتمام می‌رسد در طول دوران تحصیل توسط یک استاد راهنما و ناظر متخصص که به برنامه تحقیقاتی شما کمک و نظارت می‌کنند همراهی خواهید شد. در ابتدا جهت اخذ پذیرش در این دوره باید مدارک و شرایط زیر را دارا باشید :

 • ارائه مدرک ارشد به همراه ریز نمرات تحصیلی سابق
 • پاسپورت معتبر و کپی صفحات
 • رزومه تحصیلی نظیر مقالات، نمرات، پروژه و…
 • نمره زبان معتبر انگلیسی، هلندی، فرانسوی یا آلمانی در صورت لزوم
 • توصیه نامه و تاییدیه اساتید
 • انگیزه نامه و هدف
 • مدرک زبان انگلیسی آیلتس ۶ونیم و یا تافل ۹۰
 • مدرک کارشناسی ارشد معادل سازی شده با اعتبار دانشگاه‌های هلند

تمامی مدارک فوق باید به زبان رسمی ترجمه شوند ترجمه آنها می‌تواند به هر یک از زبان‌های انگلیسی، هلندی،آلمانی و یا فرانسوی باشد که بهتر است از یک مترجم کمک گرفته شود. مدارک لازم به همراه تکمیل فرم درخواست پذیرش به دانشگاهی که در هلند جهت تحصیل دکتری انتخاب کرده‌اید ارسال می‌شوند ؛ در صورت تایید مدارک ممکن است با شما جهت دعوت به مصاحبه تماس برقرار شود در انتها پس از گذشت چند هفته نامه پذیرش برایتان ارسال خواهد شد که این به منزله اقدام جهت اخذ ویزا می‌باشد.

 اخذ ویزای تحصیلی هلند

برای اینکه وارد کشور هلند شده و ادامه تحصیل بدهید به ویزا نیاز دارید ویزای تحصیلی هلند معمولاً بلند مدت و تا ۵ سال اعتبار دارد با دادن مدارک زیر به سفارت یا کنسولگری هلند واقع در کشور خود می‌توانید جهت اخذ آن درخواست و اقدام نمایید

 • پاسپورت دارای اعتبار
 • مدارک تحصیلی و نمرات
 • انگیزه نامه و برنامه تحصیلی
 • نامه پذیرش دانشگاه از هلند
 • اثبات تمکن مالی
 • بیمه درمانی
 • گواهی سلامت و انجام آزمایشات لازم
 • پرداخت هزینه‌های اخذ ویزا

تحصیل دکتری در هلند 1

 

 برترین دانشگاه‌ها جهت تحصیل دکتری در هلند

برای اینکه یک اپلای موفق داشته باشید لازم است با دانشگاه‌های آن کشور آشنا شوید. جهت پذیرش از دانشگاه‌های دکتری در هلند در ابتدا از شرایط و اعتبار هر دانشگاه آگاه شوید به طور کلی دانشگاه‌های کشور هلند اعتبار بالایی در میان دیگر دانشگاه‌های جهان دارند در این قسمت بهترین دانشگاه‌های دکتری در هلند را می‌بینیم

دانشگاه صنعتی دلفت 47
دانشگاه صنعتی دلفت 53
دانشگاه اوترخت 107
دانشگاه لیدن 126
دانشگاه گرونینگن 139
دانشگاه تحقیقاتی واگینگن 151
دانشگاه اراسموس روتردام 176
دانشگاه رادبود 222
دانشگاه ماستریخت 256

 

 هزینه تحصیلی دکتری در هلند

هزینه‌های تحصیلی جهت تحصیل مقطع دکتری در هلند به عوامل مختلفی بستگی دارد به رشته تحصیلی و همچنین دانشگاهی که از آن پذیرش گرفته‌اید.

رشته‌های تحصیلی پرطرفداری در هلند برای تحصیل دکتری مثل دکتری اقتصاد،کامپیوتر،ریاضی، روانشناسی و …در بهترین دانشگاه‌ها مثل دانشگاه آمستردام و رادبود هلند شهریه‌هایی حدود ۲۴۰۰ یورو در سال دریافت می‌کنند. در ادامه برای کمتر کردن هزینه‌های تحصیلی با شرایط اخذ بورسیه و کار حین تحصیل در هلند نیز آشنا می‌شویم.

 هزینه زندگی

به طور متوسط برای یک دانشجوی دکتری که در حال تحصیل در کشور هلند است مبلغی بین ۷۰۰ تا ۹۰۰ یورو در ماه هزینه زندگی لازم است که این مبلغ در شهرهای مهم و بزرگتر هلند نظیر آمستردام بیشتر و در شهرهای کوچکتر هزینه ها کمتر خواهد بود .

بطور مثال ۳۰۰ یورو هزینه خوراک و پوشاک،۳۰۰ تا ۵۰۰ یورو جهت اجاره خانه پرداخت می‌شود؛ دیگر هزینه‌ها شامل بیمه، حمل و نقل، خرید کتاب، تفریح و سرگرمی و… می‌باشد.

 بورسیه

دولت و دانشگاه‌های کشور هلند برای جذب دانشجویان از سرتاسر دنیا و تبادل فرهنگ‌های مختلف امکان دریافت بورسیه را برای واجدین شرایط فراهم کرده است بعضی از این بورسیه‌ها جهت تحصیل دکتری در هلند

▪︎بورسیه تحصیلی اراسموس که توسط سازمان‌ جهانی برای بیشتر کشورها اسپانسر واقع شده است و جهت کمک‌های هزینه‌ای تحصیل و زندگی معرفی می‌شوند.

▪︎بورسیه دولتی نسپار که تا ۳ سال نیمی از هزینه‌های تحصیل و زندگی را برای دانشجویان دکتری پوشش می‌دهد

▪︎بورسیه‌های دانشگاهی هلند که توسط بیشتر دانشگاه‌های برتر پرداخت می‌شود و درصدی از هزینه‌های تحصیل و زندگی را کاور می‌کند.

نکته مهم اینکه با تحصیل دکتری در هلند بیشتر دانشجویان از حقوق کافی برای کمک هزینه‌ها برخوردارند که مبلغ این حقوق و مزایا به حدود ۳۲۰۰ یورو در ماه می‌رسد.

 مراسم دفاعیه دکتری در هلند

دانشجویان فارغ التحصیل دکتری در هلند طی مراسمی مجلل و تشریفاتی پایان نامه خود را ارائه و از آن دفاع خواهند کرد این مراسم طبق رسوم کشور انگلستان همراه با پوشش لباس‌های آکادمیک توسط کارمندان دانشگاه برنامه‌ریزی و برگزار خواهد شد.پس از چند هفته کمیته ناظر تصمیم خود را مبنی بر پایان نامه دانشجو در خصوص اخذ مدرک دکتری خواهند گرفت.

 

تحصیل دکتری در هلند 2

 

اخذ اقامت پس از تحصیل دکتری در هلند

برای اینکه بتوانید در کشور هلند اقامت داشته باشید باید بعد از تمام شدن تحصیلات خود مجوز اقامت موقت را بگیرید تا با داشتن آن بتوانید به دنبال کار بگردید این مجوز تا یک سال اعتبار دارد و با هزینه‌ای در حدود ۱۷۵ یورو آن را دریافت خواهید کرد طی مدت این یک سال باید شغل مورد نظر خود را در حیطه رشته تحصیلی دانشگاهی خود پیدا کرده و مشغول شوید شما حتی می‌توانید به عنوان استاد در موسسات یا دانشگاه‌های هلند هم شروع به کار کنید. پس از گذشت این یک سال و کسب درآمد متقاضی اقامت می‌تواند تا ۵ سال در شغل خود مانده و سپس جهت اخذ اقامت دائم هلند درخواست دهد پس از اتمام این ۵ سال هم می‌توانید این اقامت را تمدید کنید و هم برای اخذ تابعیت و شهروندی هلند اقدام نمایید.

 اخذ ویزای همراه

پیشنهاد می‌شود بعد از اینکه ویزای تحصیلی خود را جهت تحصیل دکتری در هلند دریافت کردید بعد از گذشت مدتی نسبت به اخذ ویزای همراه برای والدین یا خانواده خود اقدام کنید و به صورت همزمان درخواست ندهید تا شانستان برای گرفتن ویزا بیشتر شود. همسر و فرزندان زیر ۱۸ سال دانشجو می‌توانند از تحصیل رایگان در هلند بهره‌مند شوند اما برای کار کردن باید به طور جداگانه مجوز کاری تهیه کنند.

 مزایای تحصیل دکتری در هلند

 • امکان تحصیل به زبان انگلیسی
 • دریافت حقوق دانشجویان دکتری
 • دانشگاه‌های باسابقه و پیشرفته
 • اعتبار مدارک دانشگاهی در جهان
 • آشنایی با فرهنگ‌های مختلف با وجود دانشجویان از سراسر دنیا
 • امکان دریافت بورسیه
 • آموزش‌های مدرن و پروژه‌های تحقیقاتی متنوع
 • تنها بخشی از مزایای تحصیل دکتری در هلند می باشند.

سخن آخر

هر گونه سوال و ابهامی در خصوص تحصیل در هلند و چگونگی اخذ و شرایط پذیرش جهت تحصیل دکتری در هلند با مشاورین ما در تیم اپلای یونیورس بصورت رایگان تماس بگیرید.تیم مجرب ما در تمامی مراحل اپلای کنارتان خواهد بود.

مقطع

رشته

دانشگاه

زیست شناسی دکترا
مقطع : دکترا
کشور : آلمان
مدت دوره : ۳ سال
دانشگاه : موسسه ماکس پلانک
مهلت ثبت نام : 2024-07-17
شهریه : رایگان و دارای حقوق
زبان شناسی دکترا
مقطع : دکترا
کشور : آلمان
مدت دوره : ۳ سال
دانشگاه : لایب نیتس
مهلت ثبت نام : 2024-07-08
شهریه : رایگان و دارای حقوق
فیزیک و ریاضیات دکترا
مقطع : دکترا
کشور : آلمان
مدت دوره : ۳ سال
دانشگاه : گوتینگن
مهلت ثبت نام : 2024-07-10
شهریه : رایگان و دارای حقوق
مهندسی مکانیک دکترا
مقطع : دکترا
کشور : آلمان
مدت دوره : ۳ سال
دانشگاه : Julich
مهلت ثبت نام : 2024-07-21
شهریه : رایگان و دارای حقوق
اقتصاد کشاورزی دکترا
مقطع : دکترا
کشور : آلمان
مدت دوره : ۳ سال
دانشگاه : ِلایب نیتس
مهلت ثبت نام : 2024-07-28
شهریه : رایگان و دارای حقوق
مهندسی سازه کارشناسی ارشد
مقطع : کارشناسی ارشد
کشور : آلمان
مدت دوره : 2ساله
دانشگاه : باهاوس وایمار
مهلت ثبت نام : 2024-07-01
شهریه : رایگان

مطالب مرتبط

هلند

تحصیل در هلند

هلند کشور گل‌ها و سرزمین زیبایی‌ها همواره مقصد مناسبی برای مهاجرت خصوصاً برای تحصیل است پایتخت این کشور شهر آمستردام است آب و هوای معتدل

ادامه مطلب »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 × 1 =

تماس و مشاوره رایگان