رشته‌های تحصیلی ارزان در نروژ

رشته_های تحصیلی ارزان در نروژ

امکان دستیابی به تحصیل رایگان در نروژ برای تمامی دانشجویان بین‌المللی یک فرصت بی‌نظیر به حساب می‌آید. در صورت تمایل به پذیرش در دانشگاه‌های نروژ و تحصیل در رشته‌های تحصیلی ارزان در نروژ و بهره‌مندی از شهریه‌های مناسب‌تر، این اطلاعات می‌تواند برای شما مناسب باشد.

همان‌طور که می‌دانید، دانشگاه‌های دولتی نروژ هزینه شهریه از دانشجویان بین‌المللی دریافت نمی‌کنند. این مزیت برای همه مقاطع تحصیلی وجود دارد، بدون توجه به مرحله تحصیلی که انتخاب کنید. با این وجود، هزینه‌های جانبی مانند هزینه اتحادیه دانشجویی وجود دارد که دانشجو ملزم به پرداخت آن‌ها در هر ترم، میان 30 تا 60 یورو است. برای تحصیل رایگان در نروژ، آموختن زبان نروژی لازم نیست، اما سطح زبان انگلیسی شما توسط مراجع مربوطه بررسی خواهد شد.

همچنین قبل از ارسال درخواست برای دانشگاه مورد نظر، حتماً اطمینان حاصل کنید که آن دانشگاه چه مدارک زبانی را قبول می‌کند و حداقل نمره مورد نیاز برای قبولی چیست. مدرک زبان یکی از مهم‌ترین مدارکی است که باید در اختیار دانشگاه قرار دهید. همراه با این مدرک، تحصیلات خود را نیز باید تأیید کنید.

هزینه تحصیل در دانشگاه‌های مختلف نروژ

به طور کلی، در نروژ دانشگاه‌های دولتی برای دانشجویان اتحادیه اروپا رایگان است. اما برای دانشجویان غیر اتحادیه اروپا و دانشجویان مقاطع تحصیلات تکمیلی، هزینه‌های تحصیلی لحاظ می‌شود. هزینه‌های تحصیلی در دانشگاه‌های خصوصی نروژ بسیار بیشتر از دانشگاه‌های دولتی است و معمولاً باید به صورت خود تأمین شده پرداخت شود.

هزینه‌های تحصیلی بستگی به رشته تحصیلی، سطح تحصیلات و نوع دانشگاه دارد. رشته‌هایی مانند پزشکی اغلب هزینه تحصیلی بیشتری نسبت به رشته‌های دیگر دارند، زیرا نیاز به تجهیزات، ارائه دانش و امکانات ویژه‌ای دارند. همچنین، برخی از دانشگاه‌های خصوصی ممکن است رشته ‌های تحصیلی و امکانات ویژه‌ای ارائه کنند که شاید نتوان به راحتی در دانشگاه‌های دولتی پیدا کرد. این موارد نیز می‌تواند به افزایش هزینه تحصیلی در دانشگاه‌های خصوصی منجر شود.

و البته که بعضی از رشته‌ها در عین حال که بسیار رشته‌های مهم و آینده داری هستند از هزینه‌های کمتری نسبت به برخی رشته‌ها مانند پزشکی و معماری در کشور نروژ دارند؛ بنابراین، پیشنهاد می‌شود که قبل از تصمیم‌گیری در مورد انتخاب دانشگاه و رشته تحصیلی، جزئیات هزینه‌های تحصیلی مختلف را مطالعه کرده و با توجه به این اطلاعات، تصمیمی که بهترین انتخاب برای شماست، انجام دهید.

 

بررسی رشته‌های تحصیلی ارزان در نروژ

در ادامه به چندین دوره کارشناسی و ارشد در نروژ برای سال 2024 که هزینه های کمتری دارند اشاره می‌کنیم:

کارشناسی ارشد در رهبری پایدار و دیدگاه‌های قطب شمال از رشته‌های تحصیلی ارزان در نروژ

 • دوره کارشناسی ارشد در رهبری پایدار و دیدگاه‌های قطب شمال در دانشگاه نورد بودو نروژ، به مدت 2 سال تحصیل تمام وقت برگزار می‌شود، از 15 آوریل 2024 تا اوت 2024.

هزینه تحصیل برای اتحادیه اروپا/EEA تا 1 دسامبر 2023 مبلغ 130000 کرون در سال می‌باشد.

آیا می‌خواهید به توسعه راه‌حل‌های منطقه‌ای برای مشکلات و چالش‌های جهانی کمک کنید؟ در این رشته مطالعاتی چند رشته‌ای، یکی از اهداف آموزش و توسعه رهبرانی است که این پویایی را درک می‌کنند. دانشی که در طول این آموزش به دست می‌آورید، شما را قادر می‌سازد تا کار تغییر و توسعه را در ایجاد ارزش آبی و سبز پایدار رهبری کنید.

این رشته همچنین برای غیر اقتصاددانان مناسب است. دارای آموزش مبتنی بر جلسه با فعالیت و تعامل زیاد است. از جمله، دانشجویان در بزرگ‌ترین کنفرانس بین‌المللی دانشجویان نوردیک (High North Dalation) که هر ساله در دانشگاه نورد برگزار می‌شود، شرکت خواهند کرد.

کارشناسی ارشد مدیریت سلامت در علوم آبزی پروری

 • رشته کارشناسی ارشد بین‌المللی در مدیریت سلامت در علوم آبزی پروری به مدت دو سال، به زبان انگلیسی و به صورت تمام وقت، در سپتامبر 2024 آغاز خواهد شد. شهریه سالیانه 5 یورو است و رشته در محوطه دانشگاه برگزار خواهد شد.

مهلت ارسال درخواست برای دانشجویان غیر اروپایی و هر دانشجویی که تمایل به درخواست بورسیه Erasmus Mundus دارد، تا 29 فوریه 2024 است. دانشجویان اروپایی که علاقه‌ای به درخواست بورسیه Erasmus Mundus ندارند، باید تا 31 مه 2024 درخواست خود را ارسال کنند.

هزینه‌های شهریه بر اساس ملیت دانشجوان متفاوت است. دانشجویان اروپایی از کشورهای اتحادیه اروپا، ایسلند، لیختن‌اشتاین، مقدونیه شمالی، نروژ، صربستان و ترکیه باید مبلغ 4500 یورو را پرداخت کنند، در حالی که دانشجویان غیر اروپایی باید 9000 یورو پرداخت نمایند. دارندگان بورس تحصیلی Erasmus Mundus هزینه شهریه خود را در این رشته پوشش داده شده است.

رشته کارشناسی ارشد در حوزه هوش مصنوعی از رشته‌های تحصیلی ارزان در نروژ

 • رشته کارشناسی ارشد در حوزه هوش مصنوعی، در اوت 2024، به مدت دو سال و به صورت تمام وقت در محوطه دانشگاه اسلو آغاز خواهد شد. هزینه تحصیل در این رشته در ترم‌های مختلف 55000 کرون خواهد بود.

آیا می‌خواهید چشم انداز تکنولوژی فردا را شکل دهید؟ این رشته کارشناسی ارشد هم چارچوب‌های نظری و هم بهترین شیوه‌های صنعت را در اختیار شما قرار می‌دهد. در این رشته کارشناسی ارشد، درک کاملی از مفاهیم اساسی در هوش مصنوعی و تجزیه و تحلیل داده‌ها ایجاد خواهید کرد. همچنین دانش گسترده‌ای از الگوریتم‌های مختلف هوش مصنوعی، از کلاسیک تا پیشرفته، و توانایی توسعه، ارزیابی و اعمال آنها به دست خواهید آورد. آموزش به زبان انگلیسی انجام خواهد شد.

معرفی رشته‌های تحصیلی ارزان در نروژ

رشته کارشناسی در حوزه مهندس انرژی‌های تجدیدپذیر

 • رشته کارشناسی در حوزه مهندس انرژی‌های تجدیدپذیر، در سال 2024، به مدت چهار سال و به صورت تمام وقت در محوطه دانشگاه اسلو آغاز خواهد شد. هزینه تحصیل در این دوره در هر سال حدود 8000 یورو خواهد بود.

این رشته بر روی منابع انرژی پایدار مانند انرژی خورشیدی، بادی و آبی تمرکز دارد. دانشجویان اصول سیستم‌های انرژی تجدیدپذیر، کارایی انرژی و پایداری محیط زیست را مطالعه می‌کنند. فارغ‌التحصیلانی توانند در حوزه فناوری‌های انرژی تجدیدپذیر مشاغل خاصی را پیگیری کنند.

کارشناسی رشته بهداشت عمومی و بهداشت جهانی از رشته‌های تحصیلی ارزان در نروژ

 • رشته بهداشت عمومی و بهداشت جهانی، دوره لیسانس؛ دارای 30 واحد درسی معادل ECTS است. دروس به زبان‌های انگلیسی و نروژی ارائه می‌شوند و ترم تحصیلی برای این رشته فصل پاییز است.

توجه داشته باشید که نروژ دارای سیستم مراقبت بهداشتی توسعه یافته و فعال در ابتکارات بهداشت جهانی است. این کشور به لحاظ سیاست‌های بهداشت عمومی و بهداشت جهانی، نقش بسیار مهمی را ایفا می‌کند.

در کل نروژ یکی از کشورهای مناسب برای تحصیل به لحاظ هزینه و کیفیت آموزشی محسوب می‌شود. در نروژ، دولت به طور مستقیم در تأمین هزینه‌های تحصیلی دانشجویان در دانشگاه‌ها همکاری می‌کند و بسیاری از دوره‌های تحصیلی برای دانشجویان خارجی رایگان است یا هزینه‌های نسبتاً کمی دارد.

هزینه تحصیل و زندگی دانشجویی در نروژ

هزینه تحصیل و زندگی دانشجویی در نروژ

نروژ یکی از کشورهای گران قیمت جهان است. زندگی در شهرهای مختلف نروژ هزینه‌های مختلفی دارد و هزینه‌ها بسته به شهر و نوع زندگی که انتخاب می‌کنید متغیر است. اما در مجموع می‌توان گفت که هزینه زندگی در نروژ معمولاً بیشتر از بسیاری از کشورهای دیگر است.

معمولاً هزینه‌های مهم زندگی در نروژ شامل موارد زیر می‌شود:

 • اجاره مسکن: هزینه اجاره خانه در شهرهای بزرگ نروژ، به ویژه اُسلو، بسیار بالا است.
 • هزینه‌های مربوط به غذا و خریدهای روزمره: مواد غذایی در نروژ از لحاظ قیمت بالاتری نسبت به بسیاری از کشورها است.
 • حمل و نقل: هزینه استفاده از وسایل حمل و نقل عمومی در نروژ بالا است. اما از طرفی، خودرو و سوخت نسبت به بسیاری از کشورها ارزان‌تر است.
 • هزینه تحصیل: هزینه تحصیل در دانشگاه‌ها و مدارس مختلف نروژ متغیر است و بسته به نوع رشته تحصیلی و سطح تحصیلات، متفاوت خواهد بود. برای دانشجویان خارجی، هزینه تحصیل ممکن است بالاتر از دانشجویان داخلی باشد.
 • سایر هزینه‌ها نظیر بیمه، سرگرمی، سفر، پوشاک و… .

به طور کلی، برای زندگی متوسط در نروژ، باید به صورت تقریبی حدود 2500 تا 4000 یورو در ماه را در نظر گرفت. اما این ارقام می‌تواند بسته به شهر و نحوه زندگی شما متغیر باشد.

شرایط استفاده از کمک هزینه تحصیلی در دانشگاه‌های مختلف نروژ و تحصیل در رشته‌های تحصیلی ارزان در نروژ

 • داشتن معدل بالای 17 از 20
 • قبولی در یکی از دانشگاه‌های مد نظر برای رشته‌های مربوط به علوم پزشکی مانند پزشکی، دندانپزشکی، داروسازی یا پرستاری
 • داشتن مدارک مورد نیاز برای اعلام درآمد و دانشجویی
 • عدم دریافت هزینه تحصیلی از منابع دیگر
 • پاس کردن مصاحبه و ارائه پروژه تحقیقاتی یا پایان نامه مرتبط با رشته تحصیلی
 • عدم داشتن بدهی معوق به دانشگاه یا دولت
 • رعایت نکات اخلاقی و اجتماعی به عنوان یک دانشجوی فعال و مسئول
 • انجام خدمات اجتماعی یا مساعدت در امور مرتبط با دانشگاه به عنوان یک شرط انتخابی

امکانات و مدارک دیگری ممکن است بر اساس سیاست و شرایط هر دانشگاه مختلف باشد. برای اطلاعات بیشتر، به واحد مربوطه دانشگاه مدنظر مراجعه کنید.

همان‌طور که اشاره شد، شرایط استفاده از کمک هزینه تحصیلی در دانشگاه‌های مختلف برای دانشجویان رشته‌های مربوط به علوم پزشکی ممکن است متنوع باشد و وابسته به سیاست‌های هر دانشگاه و حتی هر کشور باشد. به‌عنوان‌مثال، برخی دانشگاه‌ها ممکن است شرط معدل بالا و قبولی در رشته موردنظر را به عنوان یکی از شرایط اساسی برای دریافت کمک هزینه تحصیلی قرار دهند.

معرفی کالج‌های معتبر نروژ برای اخذ پذیرش

در نروژ، دانشگاه‌هایی وجود دارند که رشته‌های علوم پزشکی و بهداشت را ارائه می‌دهند. برخی از دانشگاه‌های معتبر در زمینه علوم پزشکی و بهداشت در نروژ شامل موارد زیر می‌شوند:

 • دانشگاه اُسلو (University of Oslo): این دانشگاه یکی از معتبرترین دانشگاه‌های نروژ است و در زمینه‌های مختلف علوم پزشکی فعالیت دارد، از جمله پزشکی عمومی، پزشکی داخلی، پزشکی دندانپزشکی و… وب‌سایت رسمی دانشگاه اُسلو https://www.uio.no/
 • دانشگاه برگن (University of Bergen): این دانشگاه نیز یکی از دانشگاه‌های معتبر در زمینه علوم پزشکی و بهداشت است. رشته‌های دانشگاه برگن شامل پزشکی، دندانپزشکی، بهداشت عمومی و… می‌شود. وب‌سایت رسمی دانشگاه برگن https://www.uib.no/

برای اطلاعات دقیق‌تر و دریافت اطلاعات مربوط به شرایط پذیرش، دوره‌ها، هزینه‌ها و غیره، می‌توانید به وب‌سایت‌های رسمی دانشگاه‌ها که در متن به آنها اشاره شد؛ مراجعه کرده و اطلاعات را مطالعه بفرمایید.

منابع

https://www.mastersportal.com/search/master/affordable/norway

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج + 20 =

تماس و مشاوره رایگان