رشته‌های تحصیلی پر درآمد در نروژ

رشته‌های تحصیلی پردرامد در نروژ

نروژ به دلیل ارائه آموزش با کیفیت بالا در زمینه‌های مختلف شناخته شده است و چهار دانشگاه از این کشور در رده‌بندی 500 دانشگاه جهانی QS برای سال 2023 حضور دارند. دانشگاه اسلو با قرار گرفتن در رتبه 101، بالاترین رتبه بین دانشگاه‌های نروژ را کسب کرده است، در حالی که دانشگاه برگن با قرار در رتبه 207 نیز از دیگر دانشگاه‌های برجسته این کشور محسوب می‌شود. اگر به دنبال تحصیل در رشته‌های تحصیلی پر درآمد در نروژ هستید می توانید برای یکی از این دانشگاه ها اپلای کنید.

به دلیل پردرآمد بودن مشاغل در برخی از رشته‌های تحصیلی، آنها از محبوب‌ترین و پرتوجه‌ترین رشته‌های تحصیلی به شمار می‌روند. این رشته‌ها معمولاً برای فراگیران فرصت‌های شغلی بسیار عالی ایجاد می‌کنند و به عنوان رشته‌های هدف بسیاری از دانش‌آموزان و دانشجویان جوان شناخته می‌شوند.

معرفی رشته‌های تحصیلی پر درآمد در نروژ

مشاغلی مانند دندانپزشکی، مدیریت اجرایی، مدیریت مالی، پزشکی، وکالت، مدیریت فروش، خلبانی، مدیریت هتل، مدیریت بانک و مهندسی صنایع نفت و گاز و پتروشیمی، از جمله پردرآمدترین مشاغل در نروژ هستند. خدمات و صنایع در نروژ به دلیل توسعه و پیشرفت بالا، فرصت‌های شغلی بسیار مناسبی ایجاد کرده‌اند.

از این رو تحصیل در رشته‌های مرتبط با این مشاغل در نروژ بسیار آینده‌دار است زیرا سیستم آموزش عالی در این کشور بسیار پیشرفته و کیفیت تحصیلی بالایی دارد. دانشجویان می‌توانند به راحتی در دانشگاه‌های معتبر نروژ تحصیل کنند و تخصص‌های مرتبط با مشاغل پر درآمد مذکور را بیاموزند و در نهایت در نروژ شروع به کار کنند.

بنابراین، اگر کسی علاقه‌مند به تحصیل در یکی از این مشاغل پر درآمد در نروژ است، می‌تواند با انتخاب رشته‌های مناسب و دریافت تحصیلات کارشناسی و پس از آن ادامه تحصیلات به صورت فوق‌لیسانس یا دکتری، به دستیابی به این اهداف و تحقق رؤیاهای خود برسد.

در نروژ همچون بسیاری از کشورهای اروپایی دیگر، پزشکان و جراحان درآمد بسیار خوبی دارند. اما، به دلیل کمبود پزشکان در این کشور، نروژ به پزشکان و جراحان از کشورهای دیگر ویزای کاری می‌دهد تا این نقص در سیستم بهداشت رفع شود. این فرصت برای پزشکان و جراحان جدید و پزشکان کشورهای دیگر، به‌ویژه پزشکان با سطح تحصیلات بالا، فرصتی مناسب برای کسب درآمد و تجربه کاری خوب است.

رشته تحصیلی پزشکی و دندانپزشکی و درآمد آنها در نروژ

رشته تحصیلی پزشکی و دندانپزشکی و درآمد آنها در نروژ

سالانه، پزشکان و جراحان در نروژ می‌توانند بین 117 هزار تا 372 هزار کرون (تقریباً معادل 12 هزار تا 40 هزار یورو) درآمد داشته باشند که بسیار منطقی و جذاب است. این میزان درآمد، نشان‌دهنده ارزش و اهمیتی است که نروژ برای خدمات پزشکی و جراحی قائل است و آمادگی دارد تا به پزشکان متخصص خود فرصت مناسبی برای کار در این کشور بدهد.

همچنین دندانپزشک‌ها در نروژ جزو پردرآمدها محسوب می‌شوند. این امر به این دلیل است که هزینه‌های دندانپزشکی در نروژ بسیار بالا است بنابراین، دندانپزشکان در این کشور دارای درآمد خوبی هستند و دانشجویان پس از تحصیل پزشکی در نروژ می‌توانند در کلینیک‌های تخصصی دولتی و خصوصی مشغول به کار شوند. ازآنجاکه کشور نروژ به لحاظ سیستم بهداشتی و آموزش پزشکی پیشرفته و با کیفیت شناخته می‌شود، رشته‌های حوزه پزشکی، پیراپزشکی و دندانپزشکی از رشته‌های پرطرف‌دار و پر درآمد در این کشور هستند. افراد با تحصیلات مرتبط و تجربه کاری مناسب، می‌توانند در حوزه‌های پزشکی و دندانپزشکی در نروژ به موفقیت و درآمد قابل توجهی دست یابند.

رشته تحصیلی حقوق و درآمد آن در نروژ

یکی دیگر از پردرآمدترین رشته‌های کشور نروژ مربوط به حقوق‌دان‌هاست. در واقع  قاضی‌ها و وکلا در نروژ از پردرآمدترین اقشار هستند و این شغل‌ها از اعتبار و ارزش بالایی برخوردارند. برای تبدیل شدن به قاضی در نروژ، فرد باید شهروندی نروژی با حق رأی باشد، مدرک حقوق داشته باشد و حداقل 30 سال سن داشته باشد. قاضی‌ها در نروژ درآمد قابل توجهی دارند که بین 982000 تا 3130000 کرون نروژ (تقریباً معادل 10 هزار تا 32 هزار یورو) در سال است.

همچنین، وکلا نیز از اقشار پردرآمد در نروژ هستند. برای تبدیل شدن به یک وکیل در نروژ، فرد باید مدرک کارشناسی در یکی از رشته‌های حقوق را اخذ کرده باشد. پذیرش وکالت در نروژ نیازمند تحصیل، آزمون و استعداد حرفه‌ای است. تحصیل در رشته حقوق در دانشگاه‌های نروژ می‌تواند فرصت‌های شغلی جذاب و پر درآمدی را برای افراد فراهم کند.

درآمد اساتید دانشگاه در نروژ

اساتید دانشگاه نیز در نروژ از درآمدهای بالایی برخوردارند. افرادی که مدرک دکترا یا معادل آن در یک رشته تخصصی دارند، می‌توانند به عنوان دانشیار یا استاد در دانشگاه‌های نروژ مشغول به کار شوند. درآمد این افراد معمولاً بین 561000 تا 1790000 کرون نروژ در سال است که بستگی به سطح تحصیلات، تخصص و سال‌های تجربه کاری دارد.

استادان دانشگاه در نروژ علاوه بر درآمد بالا، از شرایط کاری مثل قدرت تصمیم‌گیری، زمینه‌های تحقیقاتی متنوع، فرصت‌های آموزشی و پیشرفت حرفه‌ای نیز بهره‌مند هستند؛ بنابراین، این شغل یکی از جذاب‌ترین گزینه‌های شغلی در نروژ برای افرادی با پشتوانه تحصیلی و تحقیقاتی قوی محسوب می‌شود.

رشته خلبانی و درآمد آن در نروژ

رشته خلبانی نیز در نروژ یکی از حوزه‌های بسیار پر درآمد و محبوب است، به ویژه در جامعه‌ای که به فضای باز، تفریح، اسکی و سفر بسیار علاقه‌مندند. برای پیوستن به این حرفه در این کشور، شما باید در دوره‌های آموزشی مربوطه مشارکت داشته باشید و همچنین در دوره‌های کارآموزی شرکت کنید. آموزش خلبانی در نروژ از طریق آکادمی‌ها، مدارس، و کلوپ‌های خلبانی ارائه می‌شود و تحصیل در دانشگاه‌های دولتی این کشور به صورت رایگان امکان‌پذیر است. همچنین، رشته خلبانی در دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش پروازی نیز ارائه می‌شود و شامل آموزش‌های تئوری و عملی در زمینه پرواز، و همچنین مباحث فنی، ایمنی، مهندسی، و مدیریت پرواز می‌شود.

رشته های تحصیلی فناوری و درآمد آن در نروژ

رشته‌های مربوط به مدیریت فناوری و تجارت همچون مدیریت فناوری اطلاعات، مدیر ارشد مالی و مدیران بازاریابی نیز از شغل‌های پر درآمد در نروژ هستند. توانایی‌های مهارتی و دانش تخصصی در این حوزه‌ها می‌تواند به فرد کمک کند تا در بازار کار رقابتی نروژ موفق شود و درآمد بالایی کسب کند. مدیریت فناوری اطلاعات اهمیت بسیاری در سازمان‌ها و شرکت‌ها دارد و تخصص در این حوزه می‌تواند به یک فرد فرصت‌های شغلی عالی و درآمد بالا را فراهم کند. همچنین، مدیران بازاریابی و مدیران ارشد مالی نیز در کشورهایی همچون نروژ مورد تقدیر و ارزش‌گذاری قرار می‌گیرند و درآمد قابل توجهی را می‌توانند به دست آورند.

رشته های تحصیلی مربوط به حوزه علوم اقتصادی پر درآمد در نروژ

همچنین رشته های حوزه علوم اقتصادی ، رهبری فضای باز، فرهنگ و اکو فلسفه و همین‌طور مطالعات تخصصی در نروژ مانند رشته‌های زیر، بسیار پرطرف‌دار و مهم هستند و در نروژ فرصت‌های شغلی خوب و امکانات تحصیلی مناسبی برای دانشجویان ارائه می‌دهند:

  • مهندسی انرژی‌های تجدیدپذیر: نروژ به عنوان یک پیش‌گام در زمینه انرژی‌های تجدیدپذیر، ارائه تحصیلات و تخصص‌های برتر در این حوزه را دارد.
  • مطالعات قطب شمال: به عنوان یک کشور با منطقه قطب شمال، نروژ مرکز تحقیقات و اکتشافات قطب شمال است و دوره‌های تحصیلی در این حوزه می‌تواند اطلاعات راجع به جنبه‌های زیست محیطی و فرهنگی این منطقه را فراهم کند.
  • علوم کامپیوتر و علوم داده: صنعت فناوری در نروژ در حال رشد است و دوره‌های علوم کامپیوتر و علوم داده مهارت‌های مورد نیاز برای بازار کار را ارائه می‌دهند.
  • مدیریت و مدیریت بازرگانی: در نروژ، دوره‌های مدیریت و مدیریت بازرگانی از جمله پرطرف‌دارترین رشته‌ها برای دانشجویان بین‌المللی هستند که به دنبال شغلی در زمینه مدیریت، بازاریابی یا کارآفرینی هستند.

معرفی کالج‌های معتبر نروژ برای پذیرش

و البته در نروژ دانشگاه‌های بسیار خوبی وجود دارد که بیشترین  این تخصص‌ها و رشته‌های دانشگاهی در آنها قابل دسترسی است. برخی از دانشگاه‌های معتبر نروژ در این حوزه‌ها شامل موارد زیر می‌شوند:

  • دانشگاه تکنولوژی نروژ (Norwegian University of Science Technology – NTNU): این دانشگاه یکی از برترین دانشگاه‌های فنی و مهندسی در نروژ است و دوره‌های مرتبط با علوم کامپیوتر، مهندسی برق، مهندسی نفت و گاز و سایر رشته‌های مهندسی را ارائه می‌دهد.
  • دانشگاه اسلو (University of Oslo): این دانشگاه یکی از قدیمی‌ترین و بزرگ‌تر دانشگاه‌های نروژ است که دوره‌های متنوعی از جمله علوم کامپیوتر، مدیریت و علوم داده را ارائه می‌کند.
  • دانشگاه برگن (University of Bergen): این دانشگاه یکی از دانشگاه‌های برتر نروژ است که ده‌های مرتبط با علوم کامپیوتر و علوم داده را ارائه می‌دهد.
  • دانشگاه ترومسو (University of Tromsø): این دانشگاه متخصص در مطالعات قطبی و محیط زیست است و دوره‌های مرتبط با این حوزه‌ها را ارائه می‌دهد.

  • در ادامه آدرس سایت دانشگاه‌های معتبر در نروژ را برایتان قرار داده‌ایم که عبارت‌اند از:
                نام دانشگاه                    لینک
دانشکده اقتصاد نروژ: https://www.nhh.no/en         /
دانشگاه نورد:        https://www.nord.no/en
دانشگاه علم و صنعت نروژ: https://www.ntnu.edu
دانشگاه متروپولیتن اُسلو: https://www.oslomet.no/en    /
دانشگاه آگدر: https://www.ntnu.edu       /
دانشگاه برگن: https://www.uib.no/en
دانشگاه اُسلو: https://www.uio.no/english/
دانشگاه استاوانگر: https://www.usn.no/english/
دانشگاه علوم کاربردی نروژ غربی: https://www.hvl.no/en
قطب شمال نروژ – ترومسو: https://en.uit.no/startsida
علوم زندگی نروژ: https://www.nmbu.no/en

همه این دانشگاه‌ها به عنوان موارد دانشگاه‌های معتبر و پیشرو در نروژ و جهان شناخته می‌شوند و می‌توانند یک گام بزرگ مسیر تحصیلات تخصصی شما باشند.

هزینه تحصیل در هر کالج کشور نروژ

هزینه تحصیل در هر کالج کشور نروژ

شهریه تحصیل در رشته‌های فوق به طور معمول حدود 190000 کرون در سال است. البته که شهریه دانشگاه های دولتی و خصوصی در هر سال متفاوت هستند. از سوی دیگر، هزینه رشته‌های پزشکی برای دوره کارشناسی ارشد، ممکن است  به 380000 کرون در سال برسد. در رشته‌های پزشکی، شهریه آموزش برای دوره‌های پیشرفته‌تر معمولا بیشتر از دیگر رشته‌ها است.

بنابراین، تحصیل در رشته‌هایی مانند پزشکی، علوم کامپیوتر، علوم داده، علوم اقتصادی، مدیریت و مدیریت بازرگانی در دانشگاه‌های نروژ می‌تواند فرصت‌های شغلی مناسبی را برای شما ایجاد کند، زیرا این رشته‌ها دارای ارزش بین‌المللی بوده و درخواست بالایی در سطح جهانی دارند. به علاوه، محیط تحصیلی و کاری موجود در نروژ، امکانات برتری برای دانشجویان بین‌المللی فراهم می‌کند. تحصیل در این رشته‌ها می‌تواند به شما کمک کند تا مهارت‌های لازم برای یک شغل موفق در آینده را پیدا کنید. پس اگر علاقه‌مند به تحصیل در نروژ در یکی از این رشته‌ها و دانشگاه‌ها هستید، می‌تواند به یک فرصت بسیار خوب برای یادگیری و پیشرفت حرفه‌ای شما تبدیل شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

10 + دوازده =

تماس و مشاوره رایگان