مقالات کشورهای مختلف

رشته های تحصیلی گران در آلمان

رشته های تحصیلی گران در آلمان

بسیاری از دانشجویان رویای تحصیل در خارج از کشور را در سر می پرورانند و به دنبال تجربه ای متحول کننده در زندگی هستند که با تحصیلات عالی امکان پذیر می شود. آلمان، یکی از کشور هایی است که فراهم کردن امکاناتی برای تحصیل ارزان مشهور شده است با اینحال اگر رویای تحصیل در آلمان را دارید بهتر است با رشته های تحصیلی گران در آلمان نیز آشنا باشید.

هرچند هزینه تحصیل در دانشگاه های دولتی آلمان از سال 2014 رایگان اعلام شده است، یک تصور غلط رایج در بین دانشجویان بین المللی وجود دارد که تحصیل در اینجا کاملا رایگان است. درست است که آلمان یک کشور مقرون به صرفه است، اما همچنان باید برای تحصیل در برخی از رشته ها و برخی از دانشگاه ها هزینه بپردازید.

در این مقاله شما را با رشته های تحصیلی گران در آلمان آشنا می کنیم.

چرا تحصیل در آلمان؟

آلمان یک مقصد مهاجرتی ایده ال است که به دلیل مقرون به صرفه بودن نسبت به سایر کشورهای بزرگ اروپایی محبوبیت بیشتری پیدا کرده است.

آلمان دارای متخصصان با تجربه در زمینه های مختلف است و بیشتر آنها در دانشگاه های همین کشور تدریس می کنند. بدون شک در دانشگاه های آلمان به بالاترین کیفیت آموزشی دست خواهید یافت که دارای مزیای زیادی برای شما است:

  1. 1. آموزش با کیفیت بالا : دانشگاه های آلمان در زمره بهترین دانشگاه های جهان قرار می گیرند. جای تعجب نیست که چرا بسیاری از دانشجویان برای ورود به آلمان و تحصیل در دانشگاه های آلمان تلاش زیادی می کنند.
  2. 2. تنوع تخصص ها : دانشگاه های آلمان با نرخ پذیرش بالا طیف گسترده ای از تخصص ها را ارائه می دهند که به شما امکان می دهد به روشی ساده به رویای خود برسید. امکان تحص در همه مقاطع یعنی لیسانس، فوق لیسانس و دکترا با بهترین کیفیت ر این کشور وجود دارد!
  3. تنوع فرهنگی : دانشگاه‌های آلمان با شرایط آسان و هزینه پایین برای پذیرش، دانشجویان مختلفی را از سراسر جهان جذب می‌کنند. این دانش آموزان برای دریافت آموزش عالی به این کشور می آیند و حتی ممکن است در رشته های تحصیلی گران در آلمان نیز درس بخوانند.

هزینه تحصیل در دانشگاه های خصوصی در آلمان چقدر است؟

به طور متوسط، شهریه در دانشگاه های خصوصی در آلمان می تواند از حدود 5000 تا 20000 یورو در سال یا بیشتر باشد. دانشگاه های خصوصی می توانند هزینه های تحصیلی خود را تعیین کنند که ممکن است در اثر عوامل مختلفی تغییر پیدا کند.

اگرچه دانشگاه های دولتی بیشترین سهم ارائه دهندگان آموزش عالی را به خود اختصاص می دهند، چندین دانشگاه خصوصی نیز در آلمان مشغول به کار هستند که رشته های تحصیلی گران در آلمان معمولا در این دانشگاه ها تدریس می شوند.

در برخی از دانشگاه ها، همه رشته ها هزینه های یکسانی دارند، اما به خاطر داشته باشید که انتخاب رشته شما می تواند بر هزینه های شما تأثیر بگذارد، به خصوص در دانشگاه های خصوصی و به ویژه در رشته هایی مانند تجارت یا فناوری.

به عنوان مثال، هزینه رشته های کارشناسی ارشد مدیریت بازرگانی (MBA) در آلمان می تواند از چند هزار یورو تا 65000 یورو برای هر دانشگاه متغیر باشد که می تواند به طور قابل توجهی بر هزینه تحصیل تأثیر بگذارد.

در جدول زیر، تعدادی از رشته های تحصیلی گران در آلمان را با هزینه های آنها فهرست کرده ایم:

دانشگاه محل هزینه ها
WHU – دانشکده مدیریت اتو بیشیم دوسلدورف، نوردراین-وستفالن رشته های کارشناسی 8500 یورو در هر ترم

رشته های کارشناسی ارشد 30،300  – 37،200 یورو

رشته های MBA حدود 36000 تا 46000 یورو

رشته های دکترا: بدون شهریه برای دانشجویان داخلی. 1000 یورو (هزینه پذیرش یک بار) + 3000 یورو در هر ترم برای دانشجویان خارجی.

دانشکده مالی و مدیریت فرانکفورت فرانکفورت، هسن رشته های لیسانس 3850 تا 5100 یورو در هر ترم

رشته های کارشناسی ارشد 33000  – 39000 یورو

رشته های MBA حدود 42000 تا 49500 یورو

رشته های دکترا نامشخص، معافیت از شهریه + بورسیه در دسترس است

دانشگاه علمی کاربردی گیسما هانوفر، نیدرزاکسن رشته های لیسانس: متقاضیان بین المللی 13125 یورو در سال

رشته های کارشناسی ارشد: آلمان / اتحادیه اروپا: 8500  – 13000 یورو در سال. بین المللی: 11575 – 15500 یورو در سال. کارشناسی ارشد مدیریت بازرگانی بین المللی: 16500 یورو در سال

MBA برای دانشجویان بین المللی: 18000 یورو

ESMT برلین برلین رشته های کارشناسی ارشد 32000 یورو

رشته های MBA  حدود 28000 تا 64800 یورو

رشته های دکترا: بدون شهریه

دانشگاه علوم کاربردی اروپا 4 پردیس:

– برلین

– پوتسدام، براندنبورگ

– هامبورگ

– ایزرلون، نوردراین-وستفالن

رشته های لیسانس: اتحادیه اروپا: 8496 یورو در سال، غیر اتحادیه اروپا: 12100 یورو در سال

رشته های کارشناسی ارشد: اتحادیه اروپا: از 9840 یورو در سال، غیر اتحادیه اروپا: از 10938 یورو در سال

MBA: اتحادیه اروپا: 11100 یورو در سال. غیر اتحادیه اروپا: 12332 یورو در سال

کالج بارد برلین برلین دانشجویان داخل دانشگاه 33420.60 یورو

دانشجویان خارج از دانشگاه 23820.60 یورو

اثبات منابع مالی برای تحصیل در رشته های تحصیلی گران در آلمان

اگر بخواهید برای تحصیل در رشته های تحصیلی گران در آلمان ویزا بگیرید، باید نشان دهید که پول کافی برای حمایت از خود دارید. این سند، اثبات منابع مالی (Finanzierungsnachweis) نامیده می شود.

از اول ژانویه 2023، تخمین زده می شود که شما باید حدود 11208 یورو برای یک سال تحصیل در آلمان داشته باشید. این مبلغ هزینه های زندگی شما از جمله اقامت، غذا، بیمه، حمل و نقل و غیره را پوشش می دهد.

اکثر دانش آموزان این وجوه را از طریق یک حساب مسدود شده (Sperrkonto) نشان می دهند که به شما امکان می دهد تا 934 یورو در ماه برای پوشش هزینه های زندگی خود برداشت کنید.

برای دریافت ویزای تحصیلی آلمان، باید 11208 یورو (برای یک سال) در حساب مسدود شده، معادل 934 یورو در ماه برای پوشش هزینه های زندگی واریز کنید.

رشته های تحصیلی گران در آلمان

شهریه دانشگاه های آلمان

دانشگاه های دولتی در آلمان معمولاً بدون شهریه هستند و شهریه هر ترم آنها بین 100 تا 350 یورو است. دانشگاه های خصوصی ممکن است سالانه 5000 تا 20000 یورو دریافت کنند و رشته های تخصصی مانند MBA می توانند تا 65000 یورو برای هر رشته هزینه داشته باشند.

دانشجویان در آلمان معمولاً حدود 410 یورو ماهانه برای مسکن خرج می‌کنند و خوابگاه‌ها و مکان‌های مشترک بهترین گزینه‌ برای اقامت هستند.

انتظار داشته باشید ماهانه حدود 198 یورو برای غذا و مواد غذایی خرج کنید و غذاهای خانگی و کافه تریاهای دانشجویی به عنوان مقرون به صرفه ترین گزینه ها معرفی می شوند.

خرید بلیط وسایل حمل و نقل عمومی ماهانه در آلمان حدود 49 یورو هزینه دارد، اما دانشجویان اغلب یک بلیط رایگان دانشجویی دریافت می کنند که سفرهای محلی و منطقه ای را پوشش می دهد.

اگر می خواهید در رشته های تحصیلی گران در آلمان به تحصیل بپردازید، باید حدود 120 یورو در ماه برای بیمه درمانی، 31 یورو در ماه برای خرید کتاب و حدود 144 یورو در ماه برای هزینه های متفرقه پرداخت کنید.

به جز شهریه و خرج زندگی، ممکن است همچنان مجبور به پرداخت هزینه‌های ترم یا برخی هزینه های اداری باشید که در زبان محلی به آن Semesterbeitrag  می گویند. این هزینه اسمی تقریباً 100 تا 350 یورو برای کل ترم است که شامل خرید بلیط وسایل حمل و نقل عمومی بین شهری و مناطق اطراف آلمان نیز می شود.

به طور متوسط، یک دانشجو به جز مرداخت شهریه رشته های تحصیلی گران در آلمان حدود 867 یورو در ماه هزینه دارد که شامل اجاره محل زندگی، هزینه های سفر، هزینه های غذا، پوشاک، کتاب های درسی و  مک آموزشی، بیمه درمانی، تلفن، اینترنت، هزینه های مجوز رادیو و تلویزیون و فعالیت های تفریحی می شود.

چگونه برای تحصیل در رشته های تحصیلی گران در آلمان اقدام کنیم؟

اولین قدم، تهیه لیستی از دانشگاه ها است. سپس باید مدارک مورد نیاز را آماده کنید و پس از اطمینان از اینکه تمام مدارک مورد نیاز از جمله ریز نمرات دانشگاهی را آماده کرده اید، درخواست خود را ارسال کنید.

اکثر دانشگاه های دولتی آلمان درخواست های پذیرش را از طریق پلت فرم uni-assist می پذیرند. شما باید یک حساب کاربری در این پورتال ایجاد کنید، رشته و دانشگاه مورد نظر خود را انتخاب کنید و اسکن مدارک درخواستی را بارگذاری کنید.

تعداد کمی از دانشگاه ها ممکن است از شما بخواهند که در پلت فرم درخواست آنلاین خود درخواست دهید. برای شناسایی پلتفرم مناسب برای درخواست، وب سایت دانشگاه مربوطه را بررسی کنید.

پس از اپلای کردن باید منتظر پاسخ دانشگاه باشید.

شما می توانید برای ویزای دانشجویی آلمان که به عنوان اجازه اقامت نیز شناخته می شود، درخواست دهید و پس از اخذ پذیرش از دانشگاه، بیمه درمانی بخرید.

مطالعه بیشتر:

تحصیل بدون آزمون در آلمان

مقایسه شرایط تحصیلی آلمان با کانادا

شرایط تحصیل در آلمان

جمع بندی

تحصیل در دانشگاه های آلمان فرصت طلایی را برای دانشجویان سراسر جهان فراهم می کند تا آینده خود را بسازند. با کیفیت تحصیلی معتبر و رشته های متعدد آموزشی به زبان انگلیسی، کشور آلمان یک انتخاب ایده ال است. با این حال، در نظر گرفتن هزینه های زندگی و آشنایی با رشته های تحصیلی گران در آلمان بسیار مهم است. به طور کلی، تحصیل در آلمان می‌تواند تجربه‌ای غنی را با حداقل هزینه ها برای شما فراهم کند، به شرط آنکه قبل از اقدام برای اپلای کردن، به خوبی تحقیق کنید و در شورت نیاز از مشاورین متخصص راهنمایی بخواهید.

مقطع

رشته

دانشگاه

زیست شناسی دکترا
مقطع : دکترا
کشور : آلمان
مدت دوره : ۳ سال
دانشگاه : موسسه ماکس پلانک
مهلت ثبت نام : 2024-07-17
شهریه : رایگان و دارای حقوق
زبان شناسی دکترا
مقطع : دکترا
کشور : آلمان
مدت دوره : ۳ سال
دانشگاه : لایب نیتس
مهلت ثبت نام : 2024-07-08
شهریه : رایگان و دارای حقوق
فیزیک و ریاضیات دکترا
مقطع : دکترا
کشور : آلمان
مدت دوره : ۳ سال
دانشگاه : گوتینگن
مهلت ثبت نام : 2024-07-10
شهریه : رایگان و دارای حقوق
مهندسی مکانیک دکترا
مقطع : دکترا
کشور : آلمان
مدت دوره : ۳ سال
دانشگاه : Julich
مهلت ثبت نام : 2024-07-21
شهریه : رایگان و دارای حقوق
اقتصاد کشاورزی دکترا
مقطع : دکترا
کشور : آلمان
مدت دوره : ۳ سال
دانشگاه : ِلایب نیتس
مهلت ثبت نام : 2024-07-28
شهریه : رایگان و دارای حقوق
مهندسی سازه کارشناسی ارشد
مقطع : کارشناسی ارشد
کشور : آلمان
مدت دوره : 2ساله
دانشگاه : باهاوس وایمار
مهلت ثبت نام : 2024-07-01
شهریه : رایگان

مطالب مرتبط

تحصیل پزشکی در آلمان
آلمان

تحصیل پزشکی در آلمان

آلمان یکی از کشورهای محبوب برای تحصیل پزشکی است و دارای دانشگاه‌های برتری در این زمینه است. برای ورود به دوره تحصیل پزشکی در آلمان،

ادامه مطلب »
شرایط تحصیل در آلمان
آلمان

شرایط تحصیل در آلمان

آلمان به عنوان یکی از جاذبه‌های محبوب برای دانشجویان و متخصصان جوان و بااستعداد از سراسر جهان شناخته می‌شود. تحصیل در آلمان دارای مزایای متعددی

ادامه مطلب »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک × چهار =

تماس و مشاوره رایگان