تحصیل پزشکی در آلمان

کشور آلمان مقصد و انتخاب خوبی برای تحصیل است .تحصیل پزشکی در آلمان مزایای زیادی دارد، تحصیل رایگان، امکان استفاده از امکانات علمی و سطح آموزشی بسیار بالا ،اعتبار جهانی مدرک تحصیلی از کالج‌های این کشور تنها بخشی از این مزایا است .

 

شرایط تحصیل پزشکی در آلمان

در صورتی که بخواهید از دانشگاه‌های آلمان پذیرش بگیرید چند شرط مهم را باید عملی کنید اولین و مهم‌ترین شرط پذیرش در کالج‌های آلمان داشتن دیپلم ۱۳ ساله معتبر است . اما سوال اینجاست با وجود اینکه در کشور ما ۱۲ سال برای کسب مدرک دیپلم زمان گذاشته اند،یک سال باقیمانده را چگونه جبران کنیم ؟

در جواب باید گفت در صورتی که یک سال دیگر در یکی از کالج‌های آلمان به تحصیل بگذرانید دیپلم خود را با ۱۳ سال دریافت می‌کنید در واقع با گذراندن یک سال آموزش و درس خواندن در کشور آلمان شما مجوز ورود به دانشگاه‌های آلمانی را خواهید داشت .نکته دیگر اینکه اگردانشجویی در ایران تعداد ۳۵ واحد دانشگاهی را گذرانده و پاس کرده باشد دیگر نیازی به گذراندن دوره یک ساله کالج در کشور آلمان را نخواهد داشت پس از ارائه مدرک دیپلم برای تحصیل در آلمان لازم است تا در امتحانات ورودی دانشگاه که به اختصار FSP و Test As نامیده میشوند هم نمره قبولی را کسب کنید.

از دیگر شرایط پذیرش در دانشگاه‌های کشور آلمان داشتن مدرک معتبر زبان آلمانی یا انگلیسی است که برای هر دانشگاه مدرک زبان متفاوت است کمترین مدرک زبان برای تحصیل در آلمان مدرک زبانی آلمانی در حد B1 است .

 

آزمون ورودی 

همانطور که گفته شد متقاضیان برای آموزش در این کشور روز به روز در حال افزایش هستند جهت تحصیل پزشکی در آلمان و ورود به دانشگاه‌های آن در صورتی که در کنکور ایران قبول شده باشید باید ۴۰ واحد در رشته پزشکی یا پیراپزشکی را گذرانده و مدرک زبان آلمانی در سطح C1 را داشته باشید و معدل بالای ۱۸ هم از دیگر شروط آن است و اگر بدون قبولی در کنکور خواستار پذیرش از دانشگاههای این کشور برای تحصیل پزشکی در آلمان باشید، باید مدرک زبان در سطح B1 و گذراندن دوره کالج M_course را داشته باشید .

اما در مورد آزمون‌های ورودی برای تحصیل پزشکی در آلمان باید بعد از گذراندن دوره کالج در آزمون FSP نمره قبولی بگیرید تا بتوانید پذیرش دانشگاه را اخذ کنید.

برخی از دانشگاه‌ها هم برای بررسی مهارت‌های داوطلب و سنجش سطح زبان آلمانی از دانشجویان  آزمونهایی میگیرند، برای شرکت در هر دو آزمون باید سطح زبان آلمانی خوبی داشته باشید چون آزمون‌ها به زبان آلمانی هستند .

 

مدارک مورد نیاز

هر دانشگاه یا کالجی برای اینکه دانشجویی را پذیرش کند از او مدرکی را خواستار می‌شوند . دانشگاه‌های آلمان هم از این قاعده مستثنا نیستند این مدارک عبارتند از :

 • ▪︎اسکن پاسپورت دانشجو
 • ▪︎مدرک دیپلم و پیش دانشگاهی همراه با ترجمه
 • ▪︎مدرک زبان آلمانی حداقل B1
 • ▪︎گواهی قبولی سازمان سنجش همراه با ترجمه

شرط معدل

پذیرش از دانشگاه‌های آلمانی کار چندان آسانی نخواهد بود. از دیگر شروط ورود به دانشگاه‌های آلمان برای تحصیل پزشکی و البته رایگان ،داشتن معدلی عالی و خود نمره ۲۰ است. اگر معدل ۲۰ ندارید بهتر است به دانشگاه‌های خصوصی در آلمان فکر کنید یا اگر هنوز هم میخواهید پزشکی را رایگان بخوانید به کشورهای دیگری نظیر اتریش درخواست دهید. به هر حال برای تحصیل پزشکی، دندانپزشکی، داروسازی و بایولوژی کسب معدل ۲۰ را فراموش نکنید. برای دیگر رشته‌ها معدل‌های پایین‌تر هم قابل قبول خواهند بود. با معدل ۲۰ می‌توانید وارد دوره‌های فاندیشن و زبان آلمانی شوید و پذیرش دانشگاه برای تحصیل پزشکی در آلمان را دریافت نمایید.

مدرک زبان 

بیشتر دانشگاه‌های آلمان برای پذیرش مدرک زبان آلمانی حداقل در سطح B1 را از متقاضی خواستارند. اما کشور آلمان از کشورهای پیشرفته با دانشگاه‌های عالی است که نمی‌خواهد دانشجویان خوب را از دست بدهدو قطعاً برای کسانی که مدرک زبان آلمانی ندارند هم شرایطی را گذاشته است. علاقمندان به تحصیل پزشکی در آلمان به زبان انگلیسی می‌توانند با ارائه مدارک معتبر زبان انگلیسی همچون آیلتس ۶ به بالا و تافل ۷۵ شانس خود را برای پذیرش جهت تحصیل پزشکی در آلمان امتحان کنند.

پیشنهاد مجله اپلای یونیورس:

 

شرط سنی برای تحصیل پزشکی در آلمان

آموزش پزشکی تا سن ۳۰ سال برای کسانی که می‌خواهند مستقیماً وارد دانشگاه‌های این کشور شوند قابل پذیرش است این شرایط برای کسانی که می‌خواهند دوره‌های زبان را طی کنند متفاوت خواهد بود . پس شرایط سنی هر دانشگاه برای هر مقطعی را قبل از اپلای بررسی نمایید.

زمان اتمام تحصیل پزشکی در آلمان

آموزش پزشکی در این کشور بیش از ۶ سال طول می‌کشد، ۴ ترم در طول ۲ سال و ۶ ترم در طول ۳ سال و همچنین ۱ سال دوره ی عملی در کلینیک یا موسسات و بیمارستانهای آلمان به طول می انجامد

 

هزینه تحصیل پزشکی در آلمان

آموزش پزشکی در این کشور به دو صورت انجام می‌گیرد پذیرش در دانشگاه خصوصی یا دولتی تحصیل پزشکی در آلمان برای دانشگاه‌های دولتی کاملاً رایگان است و نیازی نیست هزینه پرداخت شود تنها مبلغ کمی بابت حق بیمه و هزینه بلیط باید پرداخت کنید. اما دانشگاههای دولتی سالیانه تا ۲۰۰۰۰ یورو به عنوان شهریه دریافت میکنند.

تحصیل پزشکی در آلمان 1

دانشگاه‌های برتر آلمان برای تحصیل پزشکی 

 • ▪︎دانشگاه پزشکی بوخوم
 • ▪︎دانشگاه پزشکی کلن
 • ▪︎دانشگاه پزشکی بن
 • ▪︎دانشگاه پزشکی بنجامین فرانکلین برلین
 • ▪︎دانشگاه پزشکی یوهان ولفگانگ فرنکفورت
 • ▪︎دانشگاه پزشکی فردریش الکساندر نورنبرگ
 • ▪︎دانشگاه پزشکی آلبرت لودویگ فرایبورگ
 • ▪︎دانشگاه پزشکی هانوفر
 • ▪︎دانشگاه هایدلبرگ
 • ▪︎دانشگاه هومبولت زوبرلین
 • ▪︎دانشگاه لودویک ماکسیملیانس مونیخ
 • ▪︎دانشگاه مینه سوتا فرانکفورت
 • ▪︎دانشگاه ابرهارد کریل تایتینگن
 • ▪︎دانشگاه هانور

کالج‌های پزشکی آلمان 

برای اینکه دوره‌های کالج پزشکی در آلمان را بگذرانید باید مدارکی را تهیه و ارائه دهید:

 • ▪︎ پاسپورت معتبر
 • ▪︎ مدارک معتبر تحصیلی
 • ▪︎ گواهی پزشکی سلامت
 • ▪︎ مدرک معتبر زبان آلمانی در سطح B1
 • ▪︎ مدرک اثبات تمکن مالی

با ارائه مدارک فوق و ترجمه آنها میتوانید در کالج های M_course دوره های لازم را بگذرانید .

 

تحصیل تخصص پزشکی در آلمان

تحصیل تخصص پزشکی در آلمان هم گزینه بسیار خوبی برای ادامه تحصیل است چرا که مدرک تحصیلی که از دانشگاههای آلمان گرفته شود ازاعتبار بالایی در دنیا برخوردار است. در صورتی که دوره‌های پزشکی عمومی را در کشور آلمان بگذرانید می‌توانید مستقیماً ادامه تحصیل دهید. ولی اگر از کشور دیگری مدرک پزشکی گرفته‌اید با معادل سازی مدرک خود و قبولی در آزمون Aprobation  پذیرش دانشگاه‌های آلمانی را اخذ کنید .

 

سخن آخر

هرگونه سوال در مورد چگونگی تحصیل رایگان پزشکی در آلمان و پذیرش از دانشگاههای آلمان را از مشاورین ما بصورت حضوری و آنلاین بپرسید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پانزده − دوازده =

تماس و مشاوره رایگان